Már az űrből is leszavaztak
Az állampolgári kötelesség az állampolgári kötelesség, ha a Földön tartózkodik valaki, ha nem.
Orbán hiába próbálna lojális lenni az Amerikában uralkodó progresszív, demokrata hálózattal, azok a vesztét akarják, mutatott rá az ügyvéd.
Nyitókép: YouTube képkocka
Bel- és külpolitikai kérdésekről egyaránt beszélt a Hit Rádió szerkesztő-műsorvezetője, Fekete Rita műsorában Schiffer András ügyvéd, egykori országgyűlési képviselő.
Az amerikai elnökválasztás kapcsán arra a kérdésre, hogy a kormány és Orbán Viktor részéről bölcs dolog-e ilyen szorosan hozzákötni Magyarország sorsát ehhez a választáshoz, s ilyen konkrétan letenni a voksot az egyik jelölt mellett, az ügyvéd azt mondta: nem csak nem bölcs, de nem is kifizetődő.
„De van-e más lehetősége a magyar miniszterelnöknek?” – tette fel a kérdést Schiffer. Ha Trump nyer, akkor bejön Orbán Viktornak az orosz rulett, mert soha nem lenne ilyen erős a magyar pozíció a washingtoni politikában. Ugyanakkor
ha csendben maradna, vagy esetleg a demokratáknak drukkolna, akkor sem történne vele semmi jó.
Semmit nem veszíthet, de nagyon sokat nyerhet.
Schiffer ennek kapcsán egy érdekes történetet osztott meg. Felidézte, hogy az Orbán-kormány hivatalba lépésének idején érkezett hazánkba az új amerikai nagykövet, Eleni Kounalakis, aki „csüngött a magyar miniszterelnök szavain”. Sőt, amikor Schiffer a pártjával kivonult az alkotmányozási vitából, egy találkozó alkalmával még őt kérlelte, hogy térjenek vissza, és vegyenek részt a folyamatban.
Majd 2011 júniusában megérkezett Budapestre a nagykövet barátnője, a külügyminiszter Hillary Clinton, és valahogy minden megváltozott.
Schiffer szerint ha arra keressük a választ, hogy az atlantista relációban Orbán Viktor fordulatának hol vannak a gyökerei, akkor az az volt, hogy
miközben jó viszonyt akart kialakítani az USA-val (és mindenki mással is), akkor rátették a prést.
Azt érzékelte, hiába tett meg mindent, ugyanolyan nemkívánatos személy Washingtonban, mint például a hatalomból eltávolított Silvio Berlusconi.
„Orbán hiába próbálna lojális lenni az USA-ban most uralkodó progresszív, demokrata hálózattal, azok a vesztét akarják” – mondta a volt politikus.
A kormányfő ugyanis akkor világossá tette, hogy ki akarja seprűzni az IMF-et (mint az USA meghosszabbította gazdasági kalapácsát), emellett elkezdte bevezetni a multinacionális cégeket érintő szektorális adókat. Mindkét lépésével precedenst teremtett.
A hidegháború után viszont ez a régió nem erre lett kijelölve, hanem az újragyarmatosítás célpontjának – magyarázta Schiffer.
Az egykori képviselő szerint ugyanakkor a háború kapcsán Orbán Viktor elleni külföldi kampányok alapvető oka, hogy a miniszterelnök kitesz magára egy célkeresztet. Azzal például, hogy az orosz bankot szállásoltatott Budapesten vagy kedvezményes vízumokat adott orosz és belorusz üzletembereknek.
A támadások oka ezzel együtt az is, hogy Orbán nem hajlandó feladni a nemzeti stratégiai érdekeket.
A belpolitikai kérdésekről szólva Schiffer kifejtette, a Fidesz sikerének kulcsa az volt, hogy 2010 előtt ellenzékben és kormányon is képes volt narratívát nyújtani az embereknek. Miközben például az ellenzék jogállamiságról meg korrupcióról beszélt, a Fidesz csökkentette a rezsiszámlát.
Az ellenzék be van oltva az ellen, hogy értelmezze a körülöttünk lévő világot.
Schiffer szerint ugyanakkor a Fidesz négy stratégiai hibát készül elkövetni. Egyrészt láthatóan Orbán Viktor csak a nagy képet nézi, madártávlatból szemlél, geopolitikai összefüggésekről beszél. Ez pedig nem jó, ha az emberek egyre nagyobb többségének kell nélkülöznie.
A második stratégiai hiba szerinte az, hogy Magyar Péter megjelenése óta tovább folytatott „gyurcsányozás”, pedig a „Tisza párt felfutása kivette a Fidesz kommunikáció kezéből a Gyurcsány-kártyát”.
Schiffer szerint a harmadik stratégiai hiba, hogy ha magyar társadalomnak tíz éven keresztül folyamatosan azt tolják, hogy az egész világ ellene van, majd az utóbbi két évben viszont azt látja, hogy romlanak a saját, privát életkilátásai, akkor lehet, hogy azt mondja: próbáljunk ki egy olyan kormányt, amelyet nem üt 0-24-ben az egész világ.
Végül Schiffer szerint azt is látni kell, hogy a Fidesz permanens harca nem kedvez annak, hogy kormányképes ellenzéke legyen. Ez jól is jöhet a hatalomnak, ha egyébként jól megy a gazdaságnak, de most nincs ilyen helyzet. Újabb kockázatot jelent szerinte az is, hogy azok sem költenek, akik követte az inflációt a jövedelmük.
A teljes beszélgetést itt nézheti meg: