Schiffer: Amikor megérkezett Budapestre Hillary Clinton, minden megváltozott
2024. szeptember 04. 18:36
Orbán hiába próbálna lojális lenni az Amerikában uralkodó progresszív, demokrata hálózattal, azok a vesztét akarják, mutatott rá az ügyvéd.
2024. szeptember 04. 18:36
8 p
54
6
258
Mentés
Nyitókép: YouTube képkocka
Bel- és külpolitikai kérdésekről egyaránt beszélt a Hit Rádió szerkesztő-műsorvezetője, Fekete Rita műsorában Schiffer András ügyvéd, egykori országgyűlési képviselő.
Az amerikai elnökválasztás kapcsán arra a kérdésre, hogy a kormány és Orbán Viktor részéről bölcs dolog-e ilyen szorosan hozzákötni Magyarország sorsát ehhez a választáshoz, s ilyen konkrétan letenni a voksot az egyik jelölt mellett, az ügyvéd azt mondta: nem csak nem bölcs, de nem is kifizetődő.
„De van-e más lehetősége a magyar miniszterelnöknek?” – tette fel a kérdést Schiffer. Ha Trump nyer, akkor bejön Orbán Viktornak az orosz rulett, mert soha nem lenne ilyen erős a magyar pozíció a washingtoni politikában. Ugyanakkor
ha csendben maradna, vagy esetleg a demokratáknak drukkolna, akkor sem történne vele semmi jó.
Semmit nem veszíthet, de nagyon sokat nyerhet.
Egyszerre minden megváltozott
Schiffer ennek kapcsán egy érdekes történetet osztott meg. Felidézte, hogy az Orbán-kormány hivatalba lépésének idején érkezett hazánkba az új amerikai nagykövet, Eleni Kounalakis, aki „csüngött a magyar miniszterelnök szavain”. Sőt, amikor Schiffer a pártjával kivonult az alkotmányozási vitából, egy találkozó alkalmával még őt kérlelte, hogy térjenek vissza, és vegyenek részt a folyamatban.
Majd 2011 júniusában megérkezett Budapestre a nagykövet barátnője, a külügyminiszter Hillary Clinton, és valahogy minden megváltozott.
Schiffer szerint ha arra keressük a választ, hogy az atlantista relációban Orbán Viktor fordulatának hol vannak a gyökerei, akkor az az volt, hogy
miközben jó viszonyt akart kialakítani az USA-val (és mindenki mással is), akkor rátették a prést.
Azt érzékelte, hiába tett meg mindent, ugyanolyan nemkívánatos személy Washingtonban, mint például a hatalomból eltávolított Silvio Berlusconi.
„Orbán hiába próbálna lojális lenni az USA-ban most uralkodó progresszív, demokrata hálózattal, azok a vesztét akarják” – mondta a volt politikus.
A kormányfő ugyanis akkor világossá tette, hogy ki akarja seprűzni az IMF-et (mint az USA meghosszabbította gazdasági kalapácsát), emellett elkezdte bevezetni a multinacionális cégeket érintő szektorális adókat. Mindkét lépésével precedenst teremtett.
A hidegháború után viszont ez a régió nem erre lett kijelölve, hanem az újragyarmatosítás célpontjának – magyarázta Schiffer.
Az egykori képviselő szerint ugyanakkor a háború kapcsán Orbán Viktor elleni külföldi kampányok alapvető oka, hogy a miniszterelnök kitesz magára egy célkeresztet. Azzal például, hogy az orosz bankot szállásoltatott Budapesten vagy kedvezményes vízumokat adott orosz és belorusz üzletembereknek.
A támadások oka ezzel együtt az is, hogy Orbán nem hajlandó feladni a nemzeti stratégiai érdekeket.
Kormányváltás helyett törés
A belpolitikai kérdésekről szólva Schiffer kifejtette, a Fidesz sikerének kulcsa az volt, hogy 2010 előtt ellenzékben és kormányon is képes volt narratívát nyújtani az embereknek. Miközben például az ellenzék jogállamiságról meg korrupcióról beszélt, a Fidesz csökkentette a rezsiszámlát.
Az ellenzék be van oltva az ellen, hogy értelmezze a körülöttünk lévő világot.
Schiffer szerint ugyanakkor a Fidesz négy stratégiai hibát készül elkövetni. Egyrészt láthatóan Orbán Viktor csak a nagy képet nézi, madártávlatból szemlél, geopolitikai összefüggésekről beszél. Ez pedig nem jó, ha az emberek egyre nagyobb többségének kell nélkülöznie.
A második stratégiai hiba szerinte az, hogy Magyar Péter megjelenése óta tovább folytatott „gyurcsányozás”, pedig a„Tisza párt felfutása kivette a Fidesz kommunikáció kezéből a Gyurcsány-kártyát”.
Schiffer szerint a harmadik stratégiai hiba, hogy ha magyar társadalomnak tíz éven keresztül folyamatosan azt tolják, hogy az egész világ ellene van, majd az utóbbi két évben viszont azt látja, hogy romlanak a saját, privát életkilátásai, akkor lehet, hogy azt mondja: próbáljunk ki egy olyan kormányt, amelyet nem üt 0-24-ben az egész világ.
Végül Schiffer szerint azt is látni kell, hogy a Fidesz permanens harca nem kedvez annak, hogy kormányképes ellenzéke legyen. Ez jól is jöhet a hatalomnak, ha egyébként jól megy a gazdaságnak, de most nincs ilyen helyzet. Újabb kockázatot jelent szerinte az is, hogy azok sem költenek, akik követte az inflációt a jövedelmük.
A temetés előtt és után hatalmas diplomáciai nagyüzem várható, mindenki az elnök közelébe próbál kerülni. Zelenszkij, Von der Leyen, Macron és még sokan mások feltűnhetnek Trump mellett.
Ferenc pápa elhunyta után nagyjából két-három hét, és meglesz az új egyházfő. Mi történik addig, és kik esélyesek?
p
0
0
2
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 258 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
google-2
2024. szeptember 08. 13:11
A világ akkor is üt minket, ha nem a Fidesz van kormányon, még nagyobbat is akár. Nagy darabokat szakít ki a magyarok közvagyonából: gázt, vizet, áramot, telekommunikációt, szállítást, nagyjából mindent.
A gazdagok mindig is a szegényebbekből akarnak jól megélni.
"Egyrészt láthatóan Orbán Viktor csak a nagy képet nézi, madártávlatból szemlél, geopolitikai összefüggésekről beszél. Ez pedig nem jó, ha az emberek egyre nagyobb többségének kell nélkülöznie."
A nélkülözők számának növekedésére milyen konkrét adatai vannak?? Addig ez Schiffer személyes véleménye!!
Az elégedetlenkedők jegyezzék meg, hogy a fidesz utáni kormány első dolga lesz a rezsi csökkentés eltörlése ( az EU kívánságára!) ês a 13.havi nyugdíj megszüntetése...
A többi megszorítást pedig még el sem tudják képzelni!
😡
A négy orbáni hiba Schiffer szerint:
1. Globális kép a lokális elvesztése mellett. Lehet hiba, de a nagy idők, madártávlatból ítélhetők meg. A lokális széljárásokra vannak helyi emberek bőven!
2. A Gyurcsány-kártya elvesztése valóságos. A kérdés Magyar Péter meddig tudja ezt a PR-t folytatni anélkül, hogy lehullana a maszk és nyilvánvalóvá válna a király meztelen.
3. A rosszabbul élő társadalom. Nos, ezzel kapcsolatban lehet kapaszkodó, de! 2019-ig meredeken erősödött a gazdaság, a relatíve visszaesést külső folyamatok idézték elő, és ezt mindenki látja: pandémia, energiaválság, háború, gerjesztett infláció.
4. A permanens harc fontos része a Fidesz-szavazók közösségben tartásában. A baloldali választó számára a politikai és közéleti participáció olyan tulajdonság, amivel szemmel láthatóan nem rendelkezik.
Schiffer kritikai értékeléseit mindig figyelemmel kell követni, mert reálisak, ha azt is figyelembe vesszük, hogy ő a nemzeti baloldal igen ritka, tiszteletet érdemlő képviselője.
Világos kommunikáció kéne a társadalommal, világossá tenni, hogy minek mi a következménye , mi lesz ha a globalisták győznek,
----------
:) Vissza lehet emlékezni, hogy 2002-ben a TF-en (a két forduló közt) elmondott beszédére, szinte szóról szóra "jövendölte" a balliberálisok kormányzati lépéseit.
Ekkor lépett be az a riogatás, hogy a Zorbán nem fogja átadni békésen a hatalmat, ha veszít. meg jönni fog a 23 millió román. Ott állnak Augsburgnál a hamisított MSZP szórólapokkal a kamionok, amiben csúnyákat írnak az MSZP-ről