Megindul Magyarországon Közép-Európa egyik legnagyobb katonai fejlesztése
Példálanul modern katonai objektum épül Szolnokon.
A miniszterelnök szerint vannak reményeink, hogy korábban levonul az ár a Dunán.
Nyitókép: képernyőfotó a videóból
Az operatív törzs szombat reggeli ülését követően ismét Orbán Viktor helyzetelemzésével kezdődött az Árvízinfó. A miniszterelnök kiemelte, hogy
az árvízi védekezés kritikus szakasza közeledik a végéhez.
A miniszterelnök arról tájékoztatott, hogy az árvízi védekezés 755 kilométer hosszan zajlik, és már sikerült elérni az első sikert, mivel a Szigetközben egy métert csökkent a vízszint. „Jelenleg Vácon a legmagasabb a vízállás, de hamarosan Budapestre is megérkezik” – tette hozzá a kormányfő.
Összességében azt mondhatom, hogy ha Jóisten megsegít bennünket, akkor a mai napon túl leszünk a tetőzésen itt, Budapesten – jelentette ki Orbán Viktor.
A legfrissebb jelentés szerint a vízügytől újabb 170 fővel bővítették a mozgósított erők létszámát és további 900 katona végez árvédelmi feladatokat. A déli szakaszon katonai egységek állnak készenlétben, hogy szükség esetén beavatkozzanak, bár egyelőre nincs közvetlen veszély.
Pénteken 6149-en védekeztek, és úgy látják, szombaton már 159 fővel kevesebb emberre lesz szükség a gátakon. Önkéntes 2753 volt, épp 1786-an dolgoznak.
A kormányfő elmondta, a Duna már több helyen tetőzött, és Budapest is hamarosan túl lesz rajta. Vannak reményeink, hogy korábban levonul az ár a Dunán, de még öt nehéz napot kell átvészelnünk, jegyezte meg.
A fővárosban a vízszint 59 centiméterrel marad el a 2013-as rekordárvizektől.
A kormány további 170 főt mozgósított, és bár kevesebb katonára van szükség, délen készenlétbe helyeztek egységeket. Az önkéntesek száma is csökkent, de a védekezés stabilan halad előre, különösen a homokzsákok kihelyezése terén: szombaton már 30 600-zal több homokzsák áll rendelkezésre, mint egy nappal korábban.
Pilismarótnál búvárok segítségével sikerült megerősíteni a töltést, Vácon pedig a szennyvízaknák okozta problémákat kezelik. Kismarosnál éjjel-nappal járőröznek, de vannak új kiemelt helyszínek, ilyen Ercsi, ahol a készültség százszázalékos, 1400 homokzsákkal, de már Kisapostagra, Dunaföldvárra és Paksra is figyelünk homokzsákokkal – közölte a kormányfő.
Orbán Viktor arra kérte az embereket, ne menjenek ki megnézni a Duna tetőzését, mert ezzel hátráltatják a munkálatokat.
A miniszterelnök kiemelte, hogy az állami és önkormányzati szervek továbbra is jól együttműködnek, ezért a főváros és az állam védelmi rendszere együttesen képes megvédeni Budapestet.
Arra a felvetésre, hogy az Európai Unió támogatást helyezett kilátásba az árvíz sújtotta közép-európai államoknak, azt mondta:
a bajban csak magunkra számíthatunk.”
A kormányfő szerint Magyarország saját erőből is képes megbirkózni az árvízzel, bár szívesen fogadják az európai támogatást, ha érkezik. A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy az árvédelem sikeressége a katonák, önkéntesek és polgárőrök összehangolt munkáján múlik.
Magyar Péter árvízvédelmi kritikáival kapcsolatban Orbán Viktor úgy fogalmazott: „A rosszízű vitákat védekezés idején nem javaslom.” A végső értékelést az árvíz utáni időszakra tartogatja, de Baján hétfőn számít a védekezés tetőpontjára.
Az árvízvédelem költségeiről a miniszterelnök úgy tájékoztatott, hogy 2013-ban 19,6 milliárd forint volt a védekezés költsége, most jóval ez alatt vannak.
Orbán Viktor jelentése az árvízhelyzetről teljes egészében itt nézhető meg: