Kimondta az ukrán vezér a Lukoil-ügyben: Magyarország ugyanannyi olajat kapott, mint korábban
Olekszij Csernisov szerint a Lukoil körüli helyzet kérdése „átpolitizált”.
Gőzerővel zajlanak az egyeztetések annak dacára, hogy az Európai Bizottság nem segít nekünk – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
Nyitókép: Jakub Porzycki / NurPhoto via AFP
A célegyenes felé közelítenek a magyarországi kőolajellátás hosszú távú garantálását célzó tárgyalások, noha az Európai Bizottság nem tett semmit a magyar és a szlovák energiabiztonságot is veszélyeztető ukrán intézkedések ellen – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Budapesten. A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető a kormányülés szünetében arról számolt be, hogy a világban zajló konfliktusok egyre csak súlyosbodnak, a folyamatok nem a béketeremtés irányába mutatnak, és ez a közép-európai térségben is így van, ugyanis az ukrajnai háború is inkább az eszkaláció jeleit mutatja – írja az MTI.
Kiemelte, hogy ezen különböző konfliktusoknak igen súlyos kihatásuk lehet az energiabiztonságra is, ezért tájékoztatása szerint a kormány áttekintette Magyarország ellátásának biztonsági helyzetét is. „Azt tudom elmondani önöknek, hogy Magyarország energiaellátása biztonságban van mindazoknak a kihívásoknak ellenére, amelyek önök előtt is jól ismertek” − szögezte le.
„Sajnos az Európai Bizottság továbbra is elfogadhatatlanul viselkedik abban a kérdésben, amely annak kapcsán állt elő, hogy Ukrajna a Lukoil orosz olajvállalat szállításait Magyarország és Szlovákia irányába gyakorlatilag megtiltotta”
− vélekedett.
Szijjártó Péter rámutatott, hogy ez az ukrán lépés jelentősen befolyásolja Magyarország kőolajellátását, ezért a brüsszeli testületnek fel kellene lépnie. „Ukrajna és az Európai Unió között van egy társulási megállapodás, amelynek értelmében Ukrajna nem gátolhatja az energiahordozók tranzitját az európai uniós tagországok irányába” − emlékeztetett. Most annak ellenére, hogy Ukrajna ezt a társulási megállapodást megsértette, és annak ellenére, hogy Ukrajna ezzel a lépésével súlyos kihívásokat okozott Magyarország és Szlovákia számára, jól látszik az, hogy az Európai Bizottság támogatására nem számíthatunk − tette hozzá.
„Ezért gőzerővel zajlanak azok az egyeztetések, amelyek hosszú távon biztosítani tudják Magyarország kiegyensúlyozott kőolajellátását az ukrán intézkedés dacára, s annak dacára, hogy az Európai Bizottság nem segít nekünk”
− folytatta.
„Ezek a tárgyalások már a célegyenes felé közelítenek, s így elmondhatjuk, hogy a rövid- és középtávon alkalmazott átmeneti intézkedések mellett hosszú távon is garantálni tudjuk Magyarország kőolajellátását a kijevi és a brüsszeli intézkedések, illetve nemtörődömség dacára” − tudatta. A miniszter arra is kitért, hogy hazánk földgáz-ellátása is rendben zajlik, azt sehogy nem befolyásolja az Oroszország és Ukrajna közötti harcok kiterjedése, ugyanis a szállítások teljes mértékben megoldottak a Török Áramlat vezetéken, Törökországon, Bulgárián és Szerbián keresztül.
Ezt is ajánljuk a témában
Olekszij Csernisov szerint a Lukoil körüli helyzet kérdése „átpolitizált”.
Ezt is ajánljuk a témában
Zelenszkijék a Brüsszeltől kapott mentesség ellenére megtagadták az orosz olaj Barátság vezetéken keresztüli szállítását. Hosszú távon veszélybe kerülhet hazánk és Szlovákia kőolajellátása.
(MTI)