Ég veled, infláció?
Tavaly átlagosan 3,7 százalékkal nőttek a fogyasztói árak, az élelmiszerek ennél kisebb mértékben drágultak. Szokatlan jelenséggel, az árak csökkenésével is szembesülhettek a háztartások 2024-ben. Elemzésünk.
A nyugdíjasok továbbra is számíthatnak Magyarország kormányára.
Nyitókép: Orbán Viktor Facebook-oldala
Először közölt a kormány hivatalosan új inflációs becslést 2025-re, ami jó kiindulási alap ahhoz, hogy a nyugdíjasok megismerjék a 2025-ben várható nyugdíjemelés mértékét. Varga Mihály pénzügyminiszter ugyanis az Inforádióban csütörtökön azt mondta, idén 3,7 százalékos inflációval számolnak, jövőre 3,2 százalékkal, és hozzáfűzte, ehhez jóval moderáltabb kamatpálya tartozhat.
A lap szerint ez azt jelenti, hogy a kormány pár hónap alatt felülvizsgálta és frissítette inflációs várakozását. A tavasszal publikált konvergenciaprogramban ugyanis még 4,2 százalékos átlagos inflációt várt az idei évre, míg jövőre 3,6 százalékot. Számításaik szerint pár hónap alatt az idei átlagos inflációt 0,5 százalékponttal, a 2025-ös pénzromlás mértékét 0,4 százalékponttal vágják vissza. A kormány novemberben nyújtja be a költségvetést, addig nem kizárt, hogy változik a 3,2 százalékos prognózis.
A jelenlegi adatokat tekintve – írja a Magyar Nemzet – ez azt is jelenti, hogy januárban a nyugdíjasok ekkora – azaz 3,2 százalék – nyugdíjemelést kaphatnak, ami számosítva azt jelenti, hogy
2025 januárjában 7400 forintnyi pluszjövedelemben részesülnek.
A helyzet ugyanis az, hogy az öregségi nyugdíj átlaga 231 ezer forint volt 2024-ben, amely ha a 3,2 százalékos inflációval növekedik, akkor az átlagnyugdíj összege 2025-ben 238 400 forint körül alakulhat.
Ez egész évben 89 ezer forintnyi pluszjuttatást jelent.
***