Fotó: MCC
A változást jelenti-e a 2024-es EP-választás és mikor lesz béke Ukrajnában? Ezekről a kérdésekről vitatkoztak az MCC Feszt első panelbeszélgetésén, ahol Sebastian Kurz volt osztrák szövetségi kancellár, Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója és Ján Figel korábbi EU-s biztos vettek részt. A beszélgetés moderátora Szalai Zoltán, az MCC főigazgatója volt. A főigazgató, illetve Hernádi Ádám polgármester és Erős Gábor országgyűlési képviselő köszöntő sorai után Szalai első kérdése az volt, ki, hogyan értékeli az EU-s választások eredményét?
Kurz szerint bár a lapok arról írtak, hogy forradalom történt, inkább eltolódás történt a jobboldal és a szélsőjobboldal felé.
A számokat kell nézni: bár a jobboldali pártok együtt növekedést értek el, forradalom azért nem történt, viszont a zöldek nagyon sokat vesztettek. Ez egy reakció is az elmúlt évek eseményeire: az embereknek elegük van a woke mozgalomból, abból, ahogyan küzdünk a klímaválság ellen, és a cancel culture-t is unják. Kurz arra hívta fel a figyelmet, hogy ha összeadjuk azokat, akik a változást hirdető jobb- és baloldali pártokra együttesen szavaztak, akkor a többség világosan változást akar.
Figel – miután megemlítette, hogy az MCC méltó módon ápolja Corvin Mátyás örökségét – arra hívta fel a figyelmet, hogy a jövőben kevéssé lehetnek egységesek az EU-s intézmények, az egyes országokban eltérő tendenciák figyelhetők meg.
Nehéz idők állnak előttünk, de a legfontosabb érték az igazság, amelyből a béke is fakad.
Vissza kell térnünk alapvető értékeinkhez, csak így érhetjük el a békét, és minden más megoldás csak ezután következhet.
Orbán Balázs úgy véli, azt kell nézni, mi volt a választók fejében, miért szavaztak úgy, ahogyan szavaztak. Látszik, hogy a német és a francia vezetés nem olyan erős, mint régen, a britek pedig kiléptek, így a belső erőegyensúly elcsúszott.
A háború megváltoztatta Európát, a kelet-európai országok hangosabbak lettek.
Von der Leyen úgy tekint magára, mint az európai problémák megoldójára. Közölte, hogy geopolitikai bizottságot vezet, most már civilizációs kihívásokkal foglalkozó, politikai bizottságról van szó. Ezek a problémák a háború, a migráció, a világrend változása, a kereskedelmi politika és a zöld átállás. A Bizottság mindegyik téren döntéseket hozott, néha a tagállamok akarata ellenére. Azt állítják, hogy aki velük tart, a történelem jó oldalán van. Az európai választás arról szólt, hogy az emberek ezt másképp látták – aztán mégis megkapták ugyanazt a vezetést, mint eddig. Az EPP a választók feje felett belement a szokásos, bürokratikus EU-s egyezménybe, de hatalmas nyomás lesz rajtuk, mert eljött a lezárt határok ideje és az értelmetlen zöld politikák végének ideje – akár tetszik ez a brüsszeli elitnek, akár nem.