Padlóra küldené a magyar gazdákat: súlyos következményei lennének Ukrajna uniós csatlakozásának
Az Agrárkamara szerint az EU mezőgazdaságát is letarolná.
Szűk többséggel elfogadták az uniós országok miniszterei a vitatott természet-helyreállítási törvényt. Ausztriában belpolitikai botrányhoz vezetett a zöldpárti környezetvédelmi miniszter magánakciója, ami sorsdöntő volt a szavazáson.
Nyitókép: Getty Images
Váratlanul megszavazták az Európai Unió tagállamainak miniszterei a heves ellenállást kiváltó és az országokat megosztó természet-helyreállítási törvényt. A döntés azért meglepő, mert a természetes élőhelyek helyreállítását célzó kötelező uniós szabályozásnak eddig nem volt meg a többségi tanácsi támogatottsága, ám szűk többséggel most elfogadták mégis a miniszterek.
Az Európai Parlament már februárban megszavazta az eredeti javaslathoz képest a mezőgazdasággal megengedőbb tervezetet, ám márciusban a tagállamok végül elutasították azt, Magyarország végül szintén nem tudta támogatni a törvényt. A kormány akkori álláspontja szerint
a törvény indokolatlan adminisztrációs terhet jelentett volna a gazdáknak.
A természet-helyreállítási törvény kimondja: Európa szárazföldjeinek és vizeinek 30, majd 50 százalékán helyre kell állítani a természetes élőhelyeket és a biológiai sokféleséget a következő évtizedekben. Az eredeti tervezet nem vette figyelembe a mezőgazdaságot, az erdőgazdálkodást és a halászatot, ezzel jelentősen csökkent volna a művelhető területek mérete, egyes korábbi becslések szerint egy Hollandia méretével megegyező területet kellett volna kivonni a termelés alól 2050-ig.
Az eredeti tervezetnél csupán egy fokkal megengedőbb javaslatot fogadtak el végül hétfőn a miniszterek, amely már a mezőgazdaságra vonatkozó kivételeket is tartalmazza. A törvényt határozottan ellenezte
A hétfői döntésnél végül Ausztria – a törvényt leginkább ellenző tagállamok egyike – igennel szavazott, mivel Leonore Gewessler zöldárti környezetvédelmi miniszter annak ellenére támogatta, hogy ennek ellenkezőjére volt felhatalmazása az osztrák kormánytól.
Gewessler magánakciója hatalmas belpolitikai botrányhoz vezetett Ausztriában – írja az Euractiv. Felidézik, a szavazás előtti napon a miniszter hivatalosan is bejelentette, hogy változott az osztrák kormány álláspontja, így már megszavazhatja a törvényt, amelyre korábban nem volt felhatalmazása, mivel Ausztria mindegyik tartománya elutasította a szabályozást.
A nagyobbik kormánypárt, az Osztrák Néppárt (ÖVP) a szavazást követően hivatali visszaélés miatt feljelentette Gewesslert, világossá téve, a zöldpárti miniszternek nem volt felhatalmazása támogatni a törvényt. Ráadásul Ausztria szavazata sorsdöntőnek bizonyult, így lett meg a természet-helyreállítási csomag elfogadásához a minősített többség.
Karl Nehammer kancellár a szavazás előtt felszólította a zöldpárti minisztert a kormány és a tartományi álláspont tiszteletben tartására, szavai szerint
Gewessler nem jogosult elkötelezni az Orszták Köztrásaságot.
A tanácsi szavazáson szintén meglepetést okozott, hogy Szlovákia végül megszavazta a törvényt, noha korábban határozottan ellenezte azt.