Nyitókép: Arpad Kurucz/Getty Images
„Rengeteg tanulsággal bír ez a nem mindennapi választás, hiszen a stabil kormánypárti fölény dacára nagy mozgás indult meg a mélyben. Ebben a zűrzavarossá vált világban ismét vissza kell nyúlni az erőt adó hagyományainkhoz és odafordulni azok felé, akikre mindig számíthat a nemzeti oldal.
A legutóbbi választás feketén-fehéren bebizonyította, hogy Orbán Viktor kormánya jóban-rosszban, jólét és járvány, háborús válság idején egyaránt számíthat a törzsszavazók bizalmára, a Fidesz-KDNP mindig is elkötelezett táborára, a Békemenet lelki értelemben vett teljes tömegére.
E nemzeti keménymag továbbra is kész kormányzó többséget biztosítani, hiszen ha országgyűlési választást tartottak volna másfél hete, akkor is sima lett volna a győzelem az elért szavazatok alapján.
Mégis rengeteg tanulsággal bír ez a nem mindennapi választás, hiszen a stabil kormánypárti fölény dacára nagy mozgás indult meg a mélyben, átvitt és a szó szoros értelmében is. Egyfelől felnyíltak a csatornafedelek és – mint megjósoltam – a semmiből jött ripacs hordószónok mögül a csőcselék tört utat magának. Másfelől pedig nem lehet ennyivel letudni a látványos változásokat, hiszen a választók sok helyen új utakat kerestek. A sokszor ellentétes irányú, vagy zűrzavarosnak tűnő helyi változásokból egy nagy kép bontakozik ki, melyen a régi baloldal elpártolt szavazói és az ingadozók tömegei egy irányba áramlanak. Ők az új utakon járók, elégedetlenek, a saját egzisztenciális nehézségeik miatt bűnbakot keresők, akiknek a problémáira bár figyelni kell, de még fontosabb, hogy a halmazukat kisebbségbe kell szorítani. Természetesen nem erővel, hanem magabiztos, eredményes kormányzással.
Ez persze már-már közhelyes, ám sokkal nehezebb kérdés, hogy mi lehet a megoldás? Ami nem gyengíti az elért eredményeket, ami nem számít magyarázkodásnak és az új kérők előtti hajbókolásnak, mégis megerősíti a szuverenista oldal pozícióit és orvosolja a legégetőbb gondokat?
Egyfelől érdemes tanulni a kisebb-nagyobb kudarcokból.
Abból, hogy sok helyen épp azokban az önkormányzatokban veszített teret a Fidesz-KDNP, ahol a helyi politika és a polgárok kapcsolata megromlott, irritáló beruházások, vagy elitista, pöffeszkedő városvezetői hozzáállás miatt.
A mai kiélezett, érzékeny helyzetben, a felhergelt, új szavazók sokasága előtt elég egyetlen kis botlás, egy hiányzó patkószeg, ami miatt aztán, ha nem is az ország, de a csata elveszett. Jó példa erre Fonyód esete, ahol a kampányban szárnyra kelt a hír (amit a zavarodottan nyilatkozó állami szereplők a legkevésbé sem segítették tisztázni), hogy eladják és beépítik a frissen felújított Erzsébet gyermektábor előtti másfél kilométeres partszakaszt. Hiába tiltakozott és cáfolt tényszerűen a 2006 óta rendre újraválasztott fideszes polgármester, a népharag erősebbnek bizonyult és – bár az utódjelöltet, a szintén fideszes Erdei Barnabást – nagy többséggel polgármesternek választották, de a «partvédők» bekerültek a képviselőtestületbe és a DK-s, meg helyi Magyar Péter-klón győztesekkel kiegészülve öt éven át blokkolhatják és fenyegethetik a városvezetést, miközben eddig mindössze egyetlen ellenzéki árválkodott a narancsszínben pompázó önkormányzatban. Politológushallgatók asztalára való ínyencségként rögzítem, hogy az eredmények alapján a helyi választók egy jelentős része ugyan behúzta a megnyerő, fiatal fideszes polgármesterjelöltet (a zakkant DK-s ellenjelölt hölgy helyett), de azért, biztos-ami biztos alapon a nyakába szavazott egy sor ellenzékit is, hogy legyen, aki sakkban tartja.