Mi az EP-választás tétje? – Világrend

2024. május 01. 17:25

Hozta-e a várakozásokat a 20 éves uniós tagság? Mikor kezdődött a belpolitikai viták exportja Brüsszelbe, és milyen okokból romlott meg a kapcsolat Magyarország és az EU között? A magyar külpolitika két korábbi formálóját kérdeztük podcast-műsorunkban.

2024. május 01. 17:25
null
Maráczi Tamás
Maráczi Tamás

2004. május elsején Magyarország az Európai Unió tagállama lett – a rendszerváltás nagy reménye teljesedett be, történelmi elégtétel volt. Húsz év gazdag, mégis viharos kapcsolat van Budapest és Brüsszel mögött, és nagy kérdés, hogy milyen lesz a viszony a közeljövőben – ez nagyrészt a júniusi EP-választáson dőlhet el.  

Néhány idézet az évfordulós beszélgetésből:

Az európai uniós csatlakozás – eltekintve a legszélsőségesebb pártoktól mind bal-, mind jobboldalon – politikai konszenzust élvezett.” (Prőhle Gergely)

Amikor beléptünk, rögtön egy túlzottdeficit-eljárás alá kerültünk, ez egy nagyon nagy problémája volt már a Medgyessy-kormánynak is, majd ez tartott egészen 2013-ig, ebben az eljárásban voltunk benne.” (Szent-Iványi István)

A nemzeti érdek az igenis egy konszenzusosan definiálandó dolog kéne legyen. Szerintem az súlyos probléma, hogy ez nálunk ma nem megy.” (Prőhle Gergely)

Azt, hogy most a kormány megbukna, azt én nem gondolom, ilyen következménye biztosan nem lesz. Olyan lehet, hogy teljesen átrendeződik főleg az ellenzéki oldal, ott új helyzet, új leosztás alakul ki.” (Szent-Iványi István)

A 20 éves tagság mérlegéről, illetve a közelgő EP-választás tétjéről szóló beszélgetésben a következőkről esett szó:

– Mi volt a súlya a magyar EU-csatlakozásnak?

– Hogyan zajlottak le a csatlakozási tárgyalások?

– Milyen politikai csatározások jellemezték a magyar-uniós viszonyt az elmúlt két évtizedben?

– Milyen kimenetele lehet a júniusi EP-választásnak, és milyen irányt vehet az uniós politika ennek következményeként?

A műsor vendégei: Prőhle Gergely volt államtitkár, nagykövet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének programigazgatója  és  Szent-Iványi István volt külügyi államtitkár, országgyűlési és EP-képviselő, diplomata.

A beszélgetést itt nézheti meg:

--

Az adást az alábbi linken hallgathatja meg:

--

A Videán itt érhető el:

--

 

Összesen 128 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
lacika-985
2024. május 02. 08:19
Az a húsz év arra volt jó hogy a multik kizsigereljék a tagországokat kivétel nélkül mindegyiket . Ki kell lépni ebből a mocskos bolsevik tákolmányból amig nem késő . Elzavarni és államositani az adózni nem akaró multikat és rendbe jön az ország .
pesti051
2024. május 02. 08:16
Kár, hogy az emberek könnyen felejtenek. És nehezen tanulnak. Már szerintem senki nem emlékszik rá, hogy a csatlakozási tárgyalásoknál az aláírás előtt a lengyelek, Málta, a szlovákok éjfélig gyűrték a saját nemzeti érdekükben az EU-t, az utolsó kiló cukorkvótáig küzdöttek, Medgyessy meg Kovács megkérdezték, hol kell aláírni, és már délután háromkor mentek kávézni... Ők így képviselték a nemzeti érdekeinket...
Ez D-dúr és e-moll
2024. május 01. 23:29 Szerkesztve
Az valami egészen aljas és undorító, ahogyan a Mandiner valami Finkelstein-algoritmus szerint játszik a hírekkel. Kirakja a címlapra, majd leveszi, eltünteti vagy hátrapakolja, majd egy idő után újra kiteszi, előreteszi, elsüllyeszti, hogy még véletlenül sem kereshesse azokat vissza bárki vagy nehogy kommentvita alakulhasson ki alattuk.
Galsó Atya
2024. május 01. 22:46
Szeniványi István bazdmeg... Sírok!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!