Nyílt Sisak: Magyar Péter sarokba szorulna egy élő vitában, valójában egy Facebook-politikus, Jakab Péter frissített verziója
A Tisza Párt politikusa Karácsony Gergelyhez hasonlóan már keresi a kifogásokat.
A magyar társadalom közel fele konzervatív-jobboldali értékrendet vall, míg az emberek kevesebb, mint negyede baloldali gondolkodású. A kormánypárti szavazók kevésbé ellenségesek az ellenzékiekkel, mint fordítva. A Karácsony Gergely vezette Budapest lakossága a legkevésbé toleráns azzal, aki eltérően gondolkozik a politikáról.
Nyitókép: Mandiner/Földházi Árpád
A baloldali szavazók sokkal radikálisabbak és kirekesztőbbek azokkal a honfitársaikkal szemben, akik nem a kormányellenes politikai szereplőket támogatják – derül ki a baloldalhoz köthető Policy Solutions intézet felméréséből, amelyet még a 2022-es országgyűlési választások után végeztek.
Az elemzés magyarázatot arra is, hogy Magyar Péter, a baloldal aktuális reménységének követői miért nem találnak kivetnivalót a politikus utasítgató, radikális stílusában, vagy abban, hogy hosszú éveken keresztül bántalmazta korábbi feleségét, Varga Juditot.
Ezt is ajánljuk a témában
A Tisza Párt politikusa Karácsony Gergelyhez hasonlóan már keresi a kifogásokat.
Ezt is ajánljuk a témában
Varga Judit drámai kiáltása: „Engedj el!!” Magyar Péter: „Az egész kormányt megbuktatom, ez lesz az évszázad válása, az ország botránya!”
Noha az ellenzéki szavazók sokszor úgy érzik, valójában többen vannak, akik elutasítják a jelenlegi kormányt, a felmérés alátámasztja a 2022-es választások eredményét, vagyis a Fidesz-KDNP kétharmados győzelmét. Az emberek
Beszédes, hogy az ellenzéki szavazók 15 százaléka is jobboldalinak tartja magát. Ez tehát magyarázatot ad arra, hogy a Dobrev Klára vezetése alatt egyesülő baloldal szociáldemokrata, globalista nézeteivel az ellenzéki szavazók egy része sem tud azonosulni.
A baloldali ellenzékre szavazók a Závecz Research közreműködésével végzett lakossági felmérés alapján sokkal elutasítóbbak a másképp gondolkodókkal szemben és jelentős részük nehezen tűri meg a kormánypárti szavazókat.
Az ellenzékiek arra a kérdésre, hogyan érezné magát, ha egy fideszes költözne a szomszédjába, 29 százalék válaszolta, hogy rosszul, vagy nagyon rosszul. Ez az arány fordítva 10 százalékkal alacsonyabb.
Az eredmények megdöntik azt az általános baloldali véleményt, hogy a nem szavazók, vagy pártnélküliek is elutasítóak a kormánnyal szemben. A pártnélküliek mindössze 8 százalékát zavarná, ha fideszes szavazó költözne a szomszédjukba.
A baloldali politika egyik alapvető eleme a tolerancia és az elfogadás hangsúlyozása. Magyarországon az ellenzéki szavazók körében ez a tolerancia nemcsak a fideszesekkel szemben hiányos.
Az ellenzéki szavazók 53 százalékát zavarná, ha roma ember költözne a szomszédjába, és 36 százalékot, ha ukrán menekült. A kormánypárti szimpatizánsok körében ez az arány mindkét kérdésben alacsonyabb.
A Policy Solutions azt is megvizsgálta, hogy kik a leginkább elutasítóak a másik oldal szimpatizánsaival szemben. A legelutasítóbbak az 50 év felettiek és
a Karácsony Gergely főpolgármester által a tolerancia hazai bástyájának tartott Budapest lakossága.
Az ellenzékiek 43 százaléka gondolja agymosottnak a fideszeseket, míg fordítva ez az arány 36 százalék. A kormánypárti szavazók 25-27 százaléka van jó véleménnyel az ellenzékiekről, míg a baloldali választók mindössze 15-19 százaléka. Szintén beszédes, hogy a baloldaliak fele annyira tartják agresszívnak a szélsőjobboldaliként emlegetett Mi Hazánkat, mint a Fidesz szavazói.
Ezek az arányok a mindennapokban is megmutatkoznak, amikor Magyar Péter EP-listavezetői, vagy éppen Márki-Zay Péter sértegeti a választópolgárokat.
Ezt is ajánljuk a témában
Nagy hagyománya van a baloldali politikusok körében a választók lesajnálásának, sértegetésének. Összeszedtük a legdurvább sértegetéseket.
A baloldalon a párválasztást is erőteljesebben befolyásolják a politikai nézetek. A válaszadók 45 százaléka tudja elképzelni, hogy összejöjjön egy fideszessel, míg a kormánypárti szavazók közel 60 százaléka el tudna fogadni baloldali társat.
Az elemzés kitér a pártnélküliekre, vagyis a bizonytalan szavazókra, vagy azokra, akik nem nyilatkoztak pártszimpátiájukról. Ők a leginkább toleránsak a két politikai oldallal. A pártnélküliek
A pártnélküliek megítélése összességében azonos a bal- és jobboldalról.
A felmérésből az is kiderül, hogy van közös nevező a bal- és jobboldal támogatói között, bár az eredmény lesújtó:
a kormánypárti és ellenzéki szavazók többsége egyaránt elutasító a cigányokkal és a muszlimokkal szemben.
A két politikai oldal válaszadóinak több mint 50 százalékát zavarná, ha szomszédjába roma költözne, vagy muszlim bevándorló.