Nagyon kiakadt Ukrajna a FIFA-ra, bocsánatkérést követel
A Nemzetközi Labdarúgó szövetség olyan térképet használt, amelyen a Krím Oroszországhoz tartozik.
A háború hosszát Kaiser Ferenc szerint alapjaiban fogja meghatározni, hogy Ukrajna nem fogja bírni emberrel.
Nyitókép: Bulent Kilic/AFP
Kockázatot jelentene az is, ha NATO-területről védenék Nyugat-Ukrajna légterét – mondta Kaiser Ferenc az InfoRádióban, Az NKE docense azonban azt is kiemelte, ha a Nyugat kihátrálna Ukrajna mögül, az egyértelműen a vereség beismerése lenne.
Sajtóértesülés szerint a NATO a jövőben erőteljesebb szerepvállalással készül az orosz–ukrán háborúban. Az is szóba került, hogy a NATO katonai kiképző szakembereket küldene Ukrajnába. Kaiser Ferenc ezzel kapcsolatban megjegyezte:
Kiképzők Ukrajnába küldése nem NATO-kötelezettségvállalás, hanem az egyes tagállamok saját hatáskörben döntöttek így.
„Az a kockázat, ha ezeket a katonákat nem NATO-területen éri támadás, akkor értelemszerűen ott a NATO, az ötödik cikkely védelme sem vonatkozik rájuk” – emelte ki a biztonságpolitikai szakértő, majd hozzátette, hogy ez már nem csak terv, mert
francia kiképzők már deklaráltan vannak Ukrajnában.
Egy nagyobb csoport érkezését be is jelentették, amely megnézi a felajánlott kiképzési létesítményeket.
„Rengeteg új nyugati fegyverrendszert használ Ukrajna, sőt leginkább már csak nyugati fegyverrendszereket használ, hiszen a saját hadiiparát folyamatosan támadják az oroszok. Ezért nagyon fontos, hogy ezekre megfelelő kiképzést kapjanak a katonák. Egyszerűbb odautaztatni pár tucat kiképzőt, mint több ezer vagy akár több tízezer ukrán katonát Nyugatra. Viszont óriási a kockázat, hiszen az oroszok, akiknek egyébként egész jó a hírszerzésük, ha megtudják, hogy valahol nyugati katonák vannak, oda egész biztos légicsapás fognak menni” – mondta Kaiser Ferenc.
A szakértő szerint titkos államközi megállapodásokban határozhatják meg, hogy melyik ország vállalja ezt a kockázatot, és milyen módon fog hozzájárulni az ukrán haderő kiképzéséhez.
Igazi eszkalációs kockázatot az fog jelenteni, ha ne adj Isten az oroszok csapást mérnek azokra a légvédelmi eszközökre, amelyek NATO-tagállamok tulajdonában vannak és az adott tagállam területén vannak – mondta a biztonságpolitikai szakértő.
A háború hosszát Kaiser Ferenc szerint alapjaiban fogja meghatározni, hogy
Ukrajna nem fogja bírni emberrel, mert noha a hírek szerint Oroszország sem áll ebben jól, de az orosz lakosságot nem érinti annyira a mozgósítás.
„Logikusan valamilyen megegyezés felé kellene menni, csak a legalapvetőbb tárgyalási pontok sincsenek meg. Ha Ukrajna most leülne tárgyalni, ez azt jelentené, hogy a területének közel az ötödét elveszítené úgy, hogy katonailag nem győzték le, ezért ezt nehezen vállalja fel bármelyik ukrán vezető is. Oroszország meg csak úgy hajlandó leülni, ha Ukrajna a jelenlegi frontvonalak mentét ismeri el határnak, azaz több mint százezer négyzetkilométer területről lemond Oroszország javára”– magyarázta a patthelyzet lényegét Kaiser Ferenc.