Nyitókép: BARBARA GINDL / APA / AFP
A koronavírus bő négy évvel ezelőtti megjelenése mindannyiunkat rákényszerített, hogy hosszabb időre az irodát magunk mögött hagyva ilyen-olyan munkánkat az otthonunkból végezzük. A járvány végeztével azonban a munkaerőpiacon elindult egy átrendeződés, ugyanis míg a legtöbb helyen korábban megkövetelték a heti 40 órás személyes jelenlétet, ez mára szinte mindenhol visszaszorult.
A munkavállalók körében mostanra elvárt lett, hogy legalább hibrid munkarendben legyenek foglalkoztatva, azaz hetente csak kettő vagy három napot kelljen bejárni a munkahelyükre. Több nagy multinacionális vállalat a költségracionalizálás érdekében irodájának méretét csökkentette, így ha egyszerre az összes munkavállalónak egy adott időpontban bentről kéne dolgoznia, nem lenne mindenkinek hely.
Ez a munkarend a munkavállalónak is előnyös – már, ha hatékonyan tud otthonából dolgozni –, ugyanis nem kell az összes hétköznap ingáznia a munkahelye és lakhelye között.
Berobbant a home office
A legnagyobb hazai munkaközvetítő portál, a Profession.hu a Mandiner megkeresésére elárulta, hogy az adatbázisukban szereplő hirdetéseket vizsgálva egyértelműen a járványhelyzet után kezdett jelentős mértékben növekedni a távmunkavégzést biztosító munkalehetőségek aránya.
Míg 2021 januárjában még csak három százalék körüli volt a home office vagy a távmunkavégzés említésének gyakorisága a hirdetésekben, 2021 októberére ez az arány megduplázódott, 2023 elejére pedig már az álláslehetőségek közel 10 százalékában szerepelt”
– közölték.
A Profession.hu adatai alapján az idei februári adatok szerint pedig a hirdetések 12,2 százalékában említik ezt a lehetőséget. Úgy fogalmaztak, hogy a KKV-k esetében valamivel alacsonyabb a home office említések aránya, de az általuk feladott hirdetéseknek is a 11 százalékában szerepel. A nagyvállalatok hirdetéseinél ez az arány 14 százalék.
A cég tavaly nyáron csinált egy reprenzentatív felmérést, amelyből kiderült, hogy a legtöbb dolgozó – a válaszadók közel fele - a hibrid munkavégzési formát preferálja, azaz amikor bizonyos napokon otthonról, máskor pedig a munkahelyen dolgozhat. Munkahelyen a munkavállalók 36 százaléka dolgozna szívesen, 15 százalékuk pedig kizárólag otthonról szeretne.