Fontos bejelentést tett a kormány szombat reggel: ennek sokan fognak örülni
Varga Mihály jó hírrel nyitotta a hétvégét.
Ha ilyen paraméterekkel rendelkező ingatlanját adná el, ez fog a leggyorsabban elmenni.
Nyitókép: Peter Dazeley/Getty Images
Berobbant a hazai ingatlan eladások száma az idei évben, piaci szakértők már nagyon várták, hogy a koronavírus-járvány és a háború okozta kiszámíthatatlan helyzet miatt helyreálljon a rend, ami úgy tűnik, az idei évre megtörtént. A helyzetet javítja és a bővülést erősítheti a jelenlegi széles az ingatlankínálat, a statisztikák szerint akár 60-70 százalékkal több eladásra kínált ingatlanból választhatnak most a vevők.
A Duna House ingatlanközvetítő szerint az idei év első két hónapjának értékesítési adatai arra világítanak rá, hogy mind az érdeklődés, mind a tranzakciószámok tekintetében meghozta a várt fellendülést a 2024-es év és az év végéig az ingatlanpiacon 110-130 ezer ingatlan adásvétel bonyolódhat le. Benedikt Károly, a cég PR és elemzési vezetője a Mandinernek elárulta, februárban két év után először zárt tízezer tranzakció felett az ingatlanpiac.
A 2024-es évet illetően egyértelműen látszik, hogy a gazdasági helyzet javulása, a csökkenő kamatszintek és az új, valamint a megújuló otthonteremtési támogatások hatására történő keresletnövekedés az árakat is felfelé hajtja majd a vidéki területeken és a fővárosban egyaránt”
– jelezte a szakértő, aki szerint az ingatlanárak tekintetében a fenti hatások miatti erősebb kereslet magával hozhatja a fordulatot, így nominális értelemben a másfél-két éve tartó stagnálás és csökkenés után újra emelkedő pályára léphetnek az ingatlanárak Magyarországon.
A vállalat adatai szerint én januárban és februárban összesen 19 108 ingatlaneladás zárult a hazai ingatlanpiacon, míg az előző évben a becslések szerint az első két hónapban csak 12 106 eladással zárt a szegmens, 2022-ben azonban 24 608 eladást hozott az év első két hónapja.
A 2024-es év eredménye így 22%-kal gyengébb a 2022-es adatnál, míg a 2023-as évhez mérten 58%-kal számít erősebbek az idei év eleje”
– tette hozzá.
A Duna House szakemberei úgy látják, akár 5-10 százalékos áremelkedés is tapasztalható idén az ingatlanok tekintetében. Arra a kérdésünkre, az idén mely ingatlantípusok lesznek a legkelendőbbek, Benedikt Károly elmondta, a CSOK Plusznak köszönhetően a fővárosban és a vármegyeszékhelyeken elhelyezkedő jó minőségű lakások, valamint a Falusi CSOK-nak köszönhetően a jó közlekedéssel rendelkező, nagyvároshoz közeli településeken a modern családi házak lehetnek az átlagnál keresettebbek 2024-ben.
A Duna House PR és elemzési vezetője rávilágított, hogy az újragondolt otthonteremtési támogatásoknak köszönhetően jelentősen javulhat az év során az első lakásukat megvásárló családok helyzete.
Az elmúlt években brutálisan megnőtt azoknak a száma, akik feladva a budapesti életüket úgy döntöttek, hogy valamelyik környez Pest vármegyei települést választják otthonuknak. Az első nagy robbanás a pandémia során volt, ahol felértékelődött a saját kertnek a jelentősége, amikor is tömegek adták el belvárosi ingatlanjukat, hogy annak az árából kiköltözzenek a csendet és nyugalmat biztosító kertvárosi környezetbe.
A Duna House adatai szerint azonban a pandémia okozta erős kivándorlási hullám lecsengése óta ugyan valamivel kevesebben választják a Budapesten kívüli lokációt az otthonteremtéshez.
Benedikt Károly megjegyezte, az idei év első két hónapjának értékesítési adatai alapján az agglomerációs szektorokban zárult összes eladás figyelembevételével átlagosan 621 ezer forintos négyzetméteráron lehetett ingatlanra szerződni, átlagosan 65 millió forintot fordítottak letelepedésre az agglomerációs településeket preferáló vevők.
Az átlagos ingatlanméret 105 négyzetméter volt, ami akár egy többgyermekes család számára is ideális életteret biztosít”
– jegyezte meg, majd hozzátette, hogy a tranzakciók 29 százaléka zárult a délkeleti szektor településein, zömében Vecsésen, a második legtöbb ingatlan a déli szektorban talált gazdára idén, amelynek legnépszerűbb települései jelenleg Tököl és Érd.
Az értékesített agglomerációs ingatlanok 21 százaléka kelt el a népszerű, nyugati szektorban, ezen belül a legtöbb Budaörsön”
– tette hozzá.
Idén januárban és februárban országosan a Duna House adatai szerint az adott időszakban értékesített ingatlanok 42 százaléka téglaépítésű lakás volt, 38 százaléka családi ház, 15 százaléka panel, a fennmaradó 5 százalékban pedig újépítésű ingatlanok találtak új tulajdonosra.
A vállalat adatai szerint országos szinten átlagosan 43 millió forintot szántak a vásárlásra a vevők, amelyért átlagosan 76 négyzetméteres otthont vásároltak. A statisztikáik szerint a legkelendőbb ingatlanértéknek a 10-30 millió forint közötti árkategória számít, az értékesített otthonok 36 százaléka tartozott ide, ezt követi a 30-50 millió forintos kategória, majd az 50-80 millió forint közötti.
Érdekes tény, hogy tízmillió forintnál kevesebbért mindössze az esetek négy százalékában szerződtek a vevők, és az idei évben a 150 millió forintnál drágább értékű ingatlanok is csupán 2 százalékot fednek le a tranzakciók között.
Benedikt Károly megjegyezte, hogy a családi házak tekintetében az országos átlag alapján inkább a 100 négyzetméter körüli otthonokat, amely esetében az átlagos ingatlanérték 42,5 millió forint, a lakásokat illetően pedig inkább a kisebb, 60 négyzetméter körülieket preferálják a vásárlók, amelyekre átlagosan 43,2 millió forintot költenek.