Meddig marad velünk a téli hideg? Meteorológust kérdeztünk!
Németh Lajos szerint még mindig vannak a hidegnek tartalékai Észak-Európában.
A globális éghajlatváltozás és az emberi tevékenység közös eredménye a jól megfigyelhető szélsőségesebb időjárás – értékelt lapunknak a meteorológus.
Nyitókép: Egyre melegebb nyarakra számíthatunk. Fotó: MTI/EPA/EFE/Rafael Alcaide.
Aggasztó jelentést közölt a Meteorológiai Világszervezet és az Európai Unió klímaváltozást figyelő szolgálata. A jelentés szerint Európa a világ leggyorsabban melegedő kontinense, a globális átlagnál kétszer gyorsabban emelkedik az átlagos hőmérséklet. A statisztikák szerint 2,3 fokkal van melegebb Európában, mint az iparosodást megelőzően,
mindennek pedig hosszú távon súlyos következményei lehetnek a kontinens gazdaságára.
A felmelegedés hatására az időjárás is szélsőségesebb. Németh Lajos meteorológus szerint a globális éghajlatváltozás és az emberi tevékenység közös eredménye a jól megfigyelhető szélsőségesebb időjárás. A szakember szerint globális éghajlatváltozás mindig volt, az emberi beavatkozás a természetbe viszont az utóbbi száz évben gyorsult fel.
Arra a kérdésre, hogy mindez hogyan hat hosszú távon Magyarország időjárására, Németh Lajos elmondta, léteznek éghajlati modellek, amelyek 2050-ig, 2070-ig és 2100-ig prognosztizálják Magyarország időjárását:
Ez alapján mondhatjuk, hogy az ország időjárása a négy évszakosból fokozatosan két évszakos, mediterrán típusú éghajlat felé tolódik, egyre forróbb, aszályos nyarakkal és enyhe telekkel”
– fogalmazott Németh Lajos, aki azt is elmondta, a modellezés szerint az időjárásváltozás szempontjából az alföldi régió a legveszélyeztetettebb terület, ez lehet a legaszályosabb térség 2100-ban Magyarországon.
***
Ezt is ajánljuk a témában
Németh Lajos szerint még mindig vannak a hidegnek tartalékai Észak-Európában.