Az államtitkár elmondta, hogyan alakulnak át a szülészetek
Takács Péter a Hír Tv-ben beszélt a komplikációmentes szülési modellről.
Miként lehet az otthonszülés élményét a kórház falain belülre vinni? Mire van szüksége egy kismamának a háborítatlan szüléshez? Rövid- és hosszútávon milyen eredményeket várnak az átalakítástól? Többek között ezekről kérdeztük a Belügyminisztérium Egészségügyi Államtitkárságát.
Nyitókép illusztráció. Fotó: Pixabay
Takács Péter egészségügyi államtitkár nemrég több fórumon is ismertette az új, komplikációmentes szülési modellt, amelynek irányát egyéves szakmai egyeztetés előzte meg. Az államtitkár kijelentette, hogy a háborítatlan szülésre egyre nagyobb a társadalmi igény. Ez többek között azt jelenti, hogy mindenki a saját tempójában, adott esetben a férjével vagy más hozzátartozójával érkezzen be az intézménybe. Miként lehet az otthonszülés élményét a kórház falain belülre vinni? Mire van szüksége egy kismamának a háborítatlan szüléshez? Rövid- és hosszútávon milyen eredményeket várnak az átalakítástól? Többek között ezekről kérdeztük a Belügyminisztérium Egészségügyi Államtitkárságát.
***
Mit jelent pontosan, hogy családbaráttá válnak a szülészetek?
A családbarát szülészetekkel a kormány olyan modell kialakítására törekedett, amelynek középpontjában a baba, anya, apa egység áll, ahol a cél az ő igényeik felismerése és kielégítése. A családbarát szülészeti ellátás
biztosítja a pozitív szülésélményt, mely a kutatások alapján elősegíti a későbbi gyermekvállalást.
A „Családbarát Szülészet” pályázati program két ütemben – 2018. szeptember 15-én és 2019. október 25-én – került kiírásra. A két pályázatnak köszönhetően összesen 97 intézmény szülészete újulhatott meg. A családbarát szülészeti ellátások továbbfejlesztéséhez és rendszerszintű elterjesztéséhez a kormány 10 milliárd forint forrást biztosított 2018-2020. között.
A családbarát ellátás célja mind szakmailag, mind emberileg az elvárható legmagasabb szinten nyújtott ellátás – ennek eredményeként a testben és lélekben egyaránt egészséges, valamint elégedett anya és gyermek.
Ezt is ajánljuk a témában
Takács Péter a Hír Tv-ben beszélt a komplikációmentes szülési modellről.
Korábban már kialakítottak pár ilyen létesítményt. Ezek jó gyakorlataiból építkeznek most tovább?
Kijelenthetjük, hogy egy olyan családközpontú program indult el, amely megváltoztatta a szülészek, szülésznők, gyermekorvosok, ápolók, védőnők szemléletét egy természetesebb és családias szemléletű szülészeti és újszülött ellátás irányába, azonban rendszerszintű változáshoz a program kiterjesztése és folytatása elengedhetetlen.
Miként lehet az otthonszülés élményét a kórház falain belülre vinni?
A családbarát alapelvekre épülő szülészeti és újszülött ellátásról szóló egészségügyi szakmai irányelv ajánlásai alapján előnyös, ha a szülő nő megválaszthatja, hogy milyen pozícióban szeretne vajúdni, illetve ha a kórház biztosítja a vajúdást megkönnyítő eszközöket (pl. bordásfal, labda, kád, zuhanyozó, megnyugtató zene lehetősége, családias környezet). Emellett pedig
a vajúdás és a szülés alatt egy kísérő jelen lehet a szülő nő mellett.
Az anya által választott kísérő, – vagy kísérők – jelenléte az anya biztonságérzetét fokozza, ezzel a szülés menetét jótékonyan befolyásolja.
Ezt is ajánljuk a témában
Bálint Balázs szülész-nőgyógyászt, a Keresztény Családi Centrum szakambulanciájának vezetőjét a Centrum működéséről, a családtervezésről, a demográfiai fordulatról és a személyes kísérésről is kérdeztük.
A családbarát szülészeti ellátás elvei alapján szülés után javasolt az újszülöttet az anya mellkasára tenni, és a bőr-bőr kontaktust folyamatosan, legalább egy órán át fenntartani. Emellett biztosítani kell, hogy az anya a későbbiekben is minél többet lehessen a gyermeke mellett, igény szerint szoptathassa. Rooming-in ellátás során megvalósul, hogy az anya és újszülöttje egy kórteremben legyenek elhelyezve, így a rutinvizsgálatok és mérések idejére sem kell külön válniuk. Fentiekkel biztosítottá válik az otthonszülés élménye intézeti keretek között.
Milyen speciális eszközöket és szakembereket igényel ez az átalakítás?
A laktációs tanácsadó jelenléte a kórházakban hozzájárulhat a magas szintű ellátás biztosításához. A tárgyi feltételek felsorolását a szülészet, újszülött PIC, koraszülött és csecsemőosztályok, részlegek esetében javasolt lehet kiegészíteni mindazon eszközökkel, bútorokkal, felszerelésekkel, melyekkel az anya-baba-családbarát szemlélet megvalósítható.
Hol és mikortól válik elérhetővé ez a lehetőség? Kik vehetik igénybe?
A Családbarát Kórházi Osztály címet 2018 és 2023 között 29 kórház 71 osztálya nyerte el. A Családbarát Kórházi Osztály és a Családbarát Kórház díjak a Magyar Kórházszövetség és a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom közös alapítású díjai.
Családbarát szülészet működik például a nyíregyházi Jósa András Oktatókórházban, a győri Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórházban, a székesfehérvári Szent György Egyetemi Oktató Kórházban, a Pécsi Tudomány Egyetem Klinikai Központban, a berettyóújfalui Gróf Tisza István Kórházban, a karcagi Kátai Gábor Kórházban, a miskolci Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórházban, a Békés Vármegyei Központi Kórházban, a Dombóvári Szent Lukács Kórházban és a Zala Vármegyei Szent Rafael Kórházban.
A fekvőbeteg ellátást nyújtó egészségügyi szolgáltatók területi ellátási kötelezettségéről (TEK) a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ nyilvántartást vezet, amely ITT érhető el.
Az ellátott lakcíme, vagy tartózkodási helye határozza meg, hogy a területi ellátási kötelezettség alapján melyik egészségügyi szolgáltató köteles őt ellátni. A területi ellátási kötelezettséggel nem rendelkező egészségügyi intézmény esetében a megkeresett egészségügyi intézménynek 48 órán belül írásban nyilatkoznia kell arról, hogy fogadja-e a beteget.
Mire van szüksége egy kismamának a háborítatlan szüléshez?
Azt, hogy mire van szüksége a kismamának a háborítatlan szüléshez, az egyedi igények és ingerküszöbök határozzák meg.
A háborítatlan szülés kritériumai lehetnek például ha,
• a szülést követően az újszülött az anya hasán marad (skin to skin kontaktus biztosítása),
• a köldökzsinórt csak a pulzáció megszűntét követően vágják át,
• nem fürdetik meg az újszülöttet, mivel a magzatmáz védi az újszülött bőrét és fontos szerepet tölt be a primer bőrkolonizációban,
• a szülés alatt nem kerül sor rutinszerű gátmetszésre,
• az újszülöttet a méhen belüli állapotot biztosítva melegen tartják,
• szülés után lehetőleg 30 percen belül a szoptatás biztosítása.
A családbarát szülés során a szülő nő családi szülőszobában – amennyiben az adott intézmény infrastrukturális feltételei megengedik ilyen szoba működtetését – az általa választott kísérővel együtt, természetes szemléletű szülészeti gyakorlattal, az egyéni igényeknek megfelelően megválasztott szülési módok alkalmazásával, háborítatlanul szülhet, amely a kórházi ellátás és biztonság mellett kedvező pszichés feltételeket is nyújt.
Mi történik, ha a szülés során komplikáció lép fel?
A családbarát szülészetek II. illetve III. ellátási szintű szülészetek.
Az egészségügyi szolgáltatások nyújtásához szükséges szakmai minimumfeltételekről szóló 60/2003. (X. 20.) ESzCsM rendelet határozza meg a személyi és tárgyi feltételeket.
A II. ellátási szint azokat a szülészeteket jelenti, amelyeken több mint évi 500 szülés zajlik, nincs koraszülöttintenzív-ellátás, neonatológus pedig 24 órán át elérhető. A III. ellátási szint már ennél magasabb fokú ellátást nyújt, ezeken a szülészeteken az előzőek mellett koraszülöttintenzív-osztály működését is biztosítja, tehát
komplikáció esetén a szakemberek rendelkezésre állnak.
Rövid és hosszú távon milyen eredményeket várnak ettől az átalakítástól?
A családbarát szülészetek kialakítása már a korábbi években megkezdődött, amelynek célja a mind szakmailag, mind emberileg az elvárható legmagasabb szinten nyújtott ellátás megvalósítása, amelynek eredményeként a
testben és lélekben egyaránt egészséges, elégedett kismamák, édesanyák és gyermekek hagyják el a kórházakat.
Rövidtávon ennek érdekében az infrastruktúra javításán túl különböző eszközökkel az ellátás szemléletének megújítását is célul tűztük ki, hosszú távon a családközpontú ellátás országos, egyenletes színvonalú megvalósítására törekszünk.