„Ki kell mondanunk! Akik némák, azok cinkosok lesznek ezekben az ügyekben, és fenntartják azt a dinamikát, azt a társadalmi mintázatot, amiben egy bántalmazó vezetőként léphet fel. Ez pedig szakmai síkon elítélendő, károsító folyamat!” – fogalmaz Hal Melinda lapunknak.
Nem kérdés: bántalmazás történt
A klinikai szakpszichológus szerint azt, hogy a bántalmazásnak milyen tényállása van a jogban, nem az ő tisztje megítélni, de pszichológiai oldaláról közelítve egyértelmű, hogy bántalmazás történt.
„Posztok és videók sokaságának elemzése történt az elmúlt napokban és hetekben, a verbális kommunikáción túl, mi, szakemberek nyilvánvalóan látunk nonverbális jelzéseket is, amelyek teljesen egyértelműek. Szakmailag csak azt tudom mondani, hogy az áldozatok és a bántalmazottak mellett fogunk állni minden kérdésben. Minden
nap dolgozom bántalmazottakkal, jelentős tapasztalatot szereztem a traumák felismerésében.
Azt hiszem, hogy a lelki bántalmazásról kijelenthetjük, hogy tényszerűen megtörtént, Varga Judit videója hiteles”
– szögezi le a szakember, aki szerint az összes többi kérdés már nem csupán a pszichológia feladata, hanem jogi, büntetőjogi kérdés.
Isztambuli Egyezmény
Lapunk arról is kérdezte Hal Melindát, hogy mi állhat a mögött az attitűd mögött, hogy emberek sokasága állítja: akár hinne Varga Juditnak, de nem érti, miért nem írta alá az Isztambuli Egyezményt.
„Azt tanácsolnám ezeknek az embereknek, hogy nézzék meg alaposabban az Isztambuli Egyezményt, nézzék meg az akkoriban készült írásokat, nyilatkozatokat. Hogy Magyarországon nem írták alá a ratifikációját, annak több oka is volt. Az egyik például, hogy az Isztambuli Egyezményben olyan témákkal kapcsolatos követelések is feltűntek, mint a migráció vagy a gender, s amely követelések több ponton is a magyar Alaptörvénnyel és a magyar jogrenddel ellentétesek voltak” – magyarázta lapunknak a szakember.