Valamit tudhat Rogán Antal: iszonyúan magabiztos kijelentést tett
Optimistán látja a jövőt a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője.
Eddig még csak viselték az okostelefon nevet, de a Samsung Galaxy S24-szériával a készülékek a mindennapi használatban is rászolgálnak a megnevezésre.
Nyitókép: Böjtös Gábor
***
Az okostelefonok életünk részévé váltak! Ezt joggal és gondolkodás nélkül mondhatjuk ki egy olyan világban, ahol a filmkritikusok a mozi bejáratánál amiatt háborognak, mert 2 óra erejéig ki kell kapcsolniuk a készüléket, vagy amikor
sokan mindent lefotóznak az étteremben és mindent levideóznak a hálószobában.
Persze mint mindenben, ebben az esetben is tisztelet a kivételnek, azonban tény, hogy sokan létezni sem tudnak már az okostelefonjuk nélkül. Ha pedig valami még jobban megerősítheti ezt a függőséget, az a Samsung legújabb szériája, a Galaxy S24.
Érdekes volt látni, hogy a kilencvenes évek elejétől, mikor még a Samsung és az LG is csak kis hal volt a műszaki boltokban a nagyok mellett, az elmúlt évtizedig mindkét gyártó kifejezetten nagy utat tett meg, egyik oldalon főleg a telefonok, míg a másikon leginkább a TV-k világában. A dél-koreai Samsung először az olcsóbb mobiltelefonok piacát uralta le, majd a prémium kategóriát is elkezdte bevenni a Galaxy S-sorozattal,
ami egy évről évre egyre sikeresebbnek mondható termékcsaláddá vált.
Idén azonban nemcsak szokás szerint lépett egy kicsit előre, de alaposan felül is múlta önmagát.
Ha az S24-et, az S24+-t, valamint az S24 Ultrát egymás mellé tesszük, elsőre a megszokott méretbeli különbségek látszódnak, valamint a hátlapon a kamerasziget eltérései. Ami azonban már az első kézbevételnél ad egy prémium érzetet, az az Ultra esetében a titán keret, míg a két kisebb testvér az űrben is használt, könnyű, de nagyon ellenálló Armor alumínium keretet kapta meg. Súlyban nagyjából hasonló az eltérés, mint egyéb méretek terén, így értelemszerűen az Ultra a legnehezebb, 232g, míg a többiek 196 és 167 grammot nyomnak. Ha már méret, akkor egyébként az Ultra, mint mindig, sokaknak nagy lehet a maga 162x79-es terjedelmével, de aki megszokta ezt a sorozatot, azt ezen a téren nem érheti túl nagy meglepetés.
A méret és a borítás különbözik, a maximális védelem azonban nem, így a kijelző biztonságát ezúttal is a Gorilla Armor biztosítja, míg a portól és a víztől (legalábbis másfél méter mélységig és nagyjából 30 percig) való védelemért az IP68-szabvány felel. A kisebb készülékek aksija egy kicsit erősebb lett (100-200 mAh), és míg az S24 kijelzője 6,2 inches 2340x1080-es FHD+ dinamikus Amoled, addig a 6,7-es 24+ és a 6,8-as Ultra 3120x1440-es QHD+ dinamikus Amoleddel rendelkezik, viszont mindhárom egységesen 2600 nit fényerővel.
Nagy különbség leginkább a procik terén tapasztalható, hiszen míg az Ultrában a csúcskategóriás, nyolcmagos Snapdragon 8 Gen 3 ketyeg, addig a kisebb tesók a Samsung saját Deca-Core Exynos 2400-ét kapták meg. Legalábbis Európában. Ami mindenképpen a spórolást és a saját termék erősítését szolgálja, de hogy miért csak nálunk, az nagyon jó kérdés. Egyébként összességében szerencsére az Exynosszal sincs nagy probléma, sőt játékoknál a grafikus teljesítmény még jobb is.
Hosszabb távon, normál felhasználás mellett azonban érezhetően erősebb a Snapdragon,
így gyorsaságban és hűtés terén is az Ultra vezet, ami persze ismét nem okoz meglepetést.
Pláne, amióta a Samsung S-szériája igazán minőségi kameraszigettel van ellátva, és ez évről évre marad, vagyis inkább fejlődik. És tényleg nem túlzás az, hogy ha valaki egy Ultrával (bármelyikkel az elmúlt 5 évből) megy el nyaralni, majd azzal fotózza a látottakat, akkor átlag felhasználók esetében semmi szükség nincs egy külön fényképezőgépre, legyen az bármennyire profi.
Persze, egy igazi fotós ezen a kijelentésen joggal akad ki, hiszen ő csodát tud művelni egy professzionális géppel, de arra lényegében már csak neki van szüksége, mindenki másnak ott a telefon.
A 12,0 MP-es előlapi kamera mindegyik készülékre rákerült, ám míg a 24 és a 24+ “csak” egy 50 MP-es széles látószögű kamerával rendelkezik, ez az Ultra esetében 200, ami ismét elképesztően brutális látványt hoz a megnövelt optikai és digitális zoommal. Az S22 Ultrámmal szépen belátom a Galga környékét, de az S24 Ultrával olyan szinten ráközelítek bármire, hogy
lényegében már távcsőre sincs szükség,
mert hamarosan telefonnal figyelhetem a messzi távolban lévő fészekben cseperedő gólyákat.
És akkor a friss S24-széria legfontosabb újítása, ami viszont maga mögé utasít jelenleg mindenki mást: az AI, amely átjárja a teljes készüléket. A külön menüpontból bekapcsolható mesterséges intelligencia számos módon képes segíteni az életünket. Egyebek között a kamera segítségével villámgyorsan rákereshetünk bármire, amit lefotóztunk, aztán az Ultra S penjével jegyzetelve bármikor átalakíthatjuk a végeredményt nyomtatott szöveggé, amit összegzésként azonnal küldhetünk tovább.
Ami azonban általánosan a legfontosabb újdonság: élő telefonbeszélgetés során kapcsolhatjuk be a fordító segédet, amely a saját szöveget a kívánt nyelvre fordítja, hangként csak azt továbbítva a másik fél számára, és egyből fordítja a beérkező szöveget is, hogy megértsük. Emellé már csak apróság, hogy egy megírt szöveget képes másfajta stílusba átalakítani (pl. hivatalosra).
További nagy extra a képszerkesztés, amivel egy kompakt Photoshop stúdiót viszünk bárhova a zsebünkben. Direkt készítettem néhány képet arról, milyen egyszerű valamit/valakit kijelölni egy frissen lőtt fotón, majd egy mozdulattal áthelyezni a kép másik területére, vagy törölni, elforgatni, kicsinyíteni-nagyítani. Pár pillanat az egész, de játszhatunk vele órák hosszat is. Valami egészen elképesztő, mire képes az S24 ezzel a funkcióval, miközben az AI-nak hála immáron valóban rászolgál az okoseszköz/okostelefon titulusra.
A Samsung S-szériája eddig is a csúcskategóriát jelképezte, de az idei felhozatallal minden eddigi eredményt sikerült túlszárnyalni. Ezzel a dél-koreaiak még a nagy almának is odapirítottak, ami azért nem semmi eredmény.
Persze az Ultra kimondottan drága készülék a maga 600 000 forintos árával, és akkor már az S24+ sem olcsó, kicsivel 500 ezer alatt, de ezért csúcsminőséget kapunk, ami a saját kategóriáján belül lényegében a legjobb a piacon. Éppen úgy, mint a sima S24, amit már 370 000 forint körül magunkhoz szólíthatunk.
Természetesen, ha valakinek a tavalyi vagy 1-2 évvel korábbi generáció van otthon, annak csak akkor van értelme váltani, ha kifejezetten tech-rajongó, vagy éppen presztízskérdés, hogy a legújabb legyen mindenből. De ha a több éves készülékünk már valóban kezd elavulttá válni, akkor az S24-széria a legjobb apropó a váltásra, ami után több évig megint nem kell új telefon felé kacsintgatni.
A Samsung ezúttal is igen magasra tette a lécet, többet fejlesztve a szokásos apró lépéseknél, így nem is kérdéses, hogy a három bemutatott telefon jelenleg az abszolút elit a hazai piacon. Aminek ugyan meg is kérik az árát, de összesített tudásban jobbat keresve sem találni.