Bagdy Emőke elárulta, mi a legnagyobb öröm az életben
A pszichológusprofesszor a Demokratának adott interjújában kijelentette, „a fejünkben dől el, hogy szeretnénk-e családot, szeretnénk-e gyermeket” .
A pszichológus a családmodellekről és a kapcsolati kultúráról tartott előadást csütörtökön.
Az ismert klinikai szakpszichológus a család fontos szerepéről beszélt az oroszlányi Bányász Klub Közösségi és Rendezvényházban – számolt be a Kemma.hu. Bagdy Emőke a nő és férfi, azaz az én és a te együttállását elemezve úgy fogalmazott: ha a két kör metszi egymást, akkor alakul ki az elköteleződés és a mi. Szerinte a fejlődési szakaszok éppúgy igazak akkor is, ha egy kapcsolatról van szó, amik sikeres épülése mind-mind visszavezethető a családi mintákra. Az előadó életkori sajátosságokról is beszélt annak érdekében, hogy az elhangzottak érthetőek legyenek a hallgatóság számára is. Mint mondta, az első évben megtanulunk kötődni.
Vagyis szeretni és ragaszkodni.
Életünk második évében öntudatra ébredünk. A 3 és 5 éves kor közötti a szenzitív időszak, amikor utánoz a gyermek, vagyis a mintakövetés szakaszához érkezik. Később, körülbelül 6-10 éves korban épül az önbizalom, amikor a gyermek mindent megtesz a szeretetért. Amikor ez sérült – tett egy kis kitérőt Bagdy Emőke – például elvált szülők esetében, a gyerek buksijából körülbelül 16 éves korig nem lehet kitörölni, hogy azért szakadt szét a család, mert ő rossz gyerek volt. Később pedig, 10 és 20 éves kor között megtanulunk önmagunk lenni, akár egy párkapcsolatban is. „Konzumizálódott világban élünk, amelynek elembertelenedése során bekerültünk egy olyan gépezetbe, ahol a munka és a magánélet egyensúlya helyett a munka kikezdte a boldogság fészkét, a családot” – fejtette ki az előadó és azt is hozzátette, hogy meg kell találnunk az egyensúlyt.
Temérdek a válás, hiszen sok a rejtett elhanyagolás és nincs meg a folyamatos szeretetkapcsolat. Ha pedig nem kapunk szeretetet, a lélek elsorvad.
Szeretetfészkek kellenek a mai világban, nem pedig taigetoszi gödrök
– hangsúlyozta, majd azt is hozzátette, hogy minden a szeretet elvesztésétől való félelem miatt történik az életben. Szerinte, a mai világunkat az információáradat jellemzi, mindenki azonnal kíváncsi mindenkire és mindenre, éppen ezért megszűnt az úgynevezett emésztési idő. Ez pedig a lelki fejlődés lassúságához vezet, ami nagyon jellemző a digitális világ uralta fiatalságra és ezért van az, hogy jóval később, körülbelül 30 éves korukra jutnak el a családalapítás gondolatáig.