Így hatottak a kiskorúakra a Nemzeti Dohányboltok – tízéves lett a trafiktörvény
Mutatjuk, hogyan alakult a rendszeresen dohányzó 18 éven aluliak száma Magyarországon.
Csúnyán megüti a bokáját az, aki fiatalkorúaknak ad el dohányterméket.
A fiatalok védelmében fokozottan ellenőrzi a trafikokat a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH), amely kiemelt feladatának tekinti, hogy távol tartsa ezt a korosztályt a dohányzástól. A hatóság az MTI-hez hétfőn eljuttatott közleményében azt írta, egész évben folyamatos próbavásárlásokkal fogja ellenőrizni a fiatalkorúak dohányzásának visszaszorításáról és a dohánytermékek kiskereskedelméről szóló törvény szabályainak betartását.
Hozzátették, eltökélt szándékuk a törvény fiatalkorúak védelmét biztosító rendelkezéseinek érvényre juttatása, ezért idén a szakembereik minden trafikot legalább egyszer ellenőrizni fognak.
Az SZTFH felhívta a figyelmet arra, hogy 18 év alatti fiatal dohánytermékkel történő kiszolgálása esetére január 1-jével jelentősen szigorodtak a szankciók: a bírság az első jogsértéskor minimum egymillió forint, a második jogsértés esetén az előző mértékének legalább 150 százaléka, de legfeljebb 10 millió forint, továbbá a trafikot ideiglenesen, 30 napra bezáratják.
Ha a dohánytermék-kiskereskedő 1 éven belül háromszor szolgál ki fiatalkorút, akkor a hatóság visszavonja a dohánytermék-kiskereskedelmi tevékenységre vonatkozó engedélyt, ami az állammal kötött koncessziós szerződés megszűnését jelenti – ismertették.
Ismételten kiemelték: 18 éven aluli fiatal nem léphet be dohányboltba, őt tilos dohánytermékkel kiszolgálni, részére dohányterméket értékesíteni. Ha az értékesítőnek kétsége merül fel a vásárló vagy a fogyasztó életkorával kapcsolatban, köteles felszólítani őt életkora igazolására. Megfelelő igazolás hiányában meg kell tagadnia a dohánytermékkel kiszolgálást.
Ezt is ajánljuk a témában
Mutatjuk, hogyan alakult a rendszeresen dohányzó 18 éven aluliak száma Magyarországon.
Nyitókép: MTI/Sóki Tamás