Hogyhogy?
Budapest mindig is zsúfolt volt, ahol nehéz közlekedni, de az utóbbi három-négy évben katasztrofálissá vált, kezd élhetetlen lenni a főváros. Az emberek megőrülnek attól, hogy két-három órát kell az autóban tölteniük. Szerintem ezer emberből kábé húszan, ha bicikliznek – lehet mondani, hogy egészséges, bár a városban biciklizni egyébként nem az. De lássuk be, Budapest sosem volt kerékpáros-nagyhatalom. Az, hogy biciklisávokat alakítottak ki, vagy például elzárták az autóforgalom elől a milliárdokból felújított Lánchidat, szembemegy az itt élők elvárásaival.
Visszatérve a külföldi munkavállalásra, mi a benyomása, mit gondolnak a magyar munkaerőről?
Amikor Angliában éltem, azt tapasztaltam, hogy szeretnek magyar emberekkel dolgozni. Amikor csak lehetett, a magyar szakácsot választották, még a britek előtt is, jól vizsgáztunk teherbírásból. Nincs annál jobb dolog, mint ha valaki külföldre megy tanulni, dolgozni egy időre, hogy aztán a kint megszerzett tudást hazahozza és itthon hasznosítsa. Mindenkinek azt tanácsolom, ha van rá lehetősége, menjen és lásson világot, tapasztalja meg mindazt, ami jó, meg persze a rosszat is. Mert senkinek ne legyen kétsége, van az is; én tudtam, hogy nem akarok külföldön letelepedni, pláne nem Londonban. El sem tudnám képzelni, hogy ott neveljek gyereket, de hasznos tapasztalás volt.
Szülőként szeretném én eldönteni, mikor és milyen formában történjen a gyermekem szexuális felvilágosítása”
Hogy látja most a magyar gasztronómia helyzetét?
Divatszakma lettünk, ami nyilván annak is köszönhető, hogy egyre több színvonalas étterem működik, és a média is ránk irányítja a reflektorfényt. Jelentős fejlődés indult el, az emberek világot látnak, van viszonyítási alapjuk. A külföldi jó éttermek után itthon is szeretnének jó minőséget kapni. Ez nagy kihívás az éttermeknek, elkezdtek költeni fejlesztésre, külföldi tanulmányutakra küldik a séfjeiket, vagy szakembereket csábítanak el más országokból. A Bocuse d’Oron jobbnál jobb eredményeket érnek el a magyarok, s egyre több a Michelin-csillagos étterem, most már vidéken is. Az éttermek közti szakadékot viszont máig problémásnak látom.
Mit ért ez alatt?
Szerencsére a Michelin-csillagos éttermek egyre megfizethetőbbek, már nem jellemző, hogy 200-300 ezer forint egy vacsora, jóval pénztárcabarátabb áron is ki lehet próbálni egy ebédmenüt. A topéttermek magas minőséget képviselnek, persze még mindig akad olyan hely, ahol a minőség helyett a mennyiség dominál, de jó úton haladunk, és lassan célba érünk ezen a területen is.
Az, hogy a Groupama Arénában vagyunk, azt jelzi, hogy hithű fradista?
Fradista vagyok, s már az első élményem meghatározó volt a klubbal, igaz, nem pozitív értelemben. Tizenkét éves voltam, amikor egy családi barátunk Londonból, nagy Chelsea-rajongó, azt kérte, ha már itt van, vigyük el egy meccsre – mi meg egy Fradi-mérkőzésre vittük. Akkor voltam először focimeccsen, s kisfiúként nem értettem, miért zsidóznak a lelátón. Az is furcsa volt, hogy a meccsre menet apám levette a nyakláncát, amin egy Dávid-csillag volt. Idővel aztán megértettem, miért, s amikor pár évvel később újra kimentünk, már tudtam koncentrálni a pályára, és elengedtem ezeket a hangokat. De ég és föld a különbség az akkori és a mostani Fradi között. Az utóbbi több mint tíz évben nyugati színvonalú lett a Ferencváros – gondoljunk csak a Groupama felépítésére, a csapatra, a szellemiségre. Kubatov Gábor úgy alakította át a klubot, hogy én, aki korábban sírva mentem haza a meccsről, most örömmel jövök, és hithű fradistává váltam. Látható bizonyítéka a változásnak az is, hogy már izraeli játékosa is van a csapatnak Abu Fani személyében.
Az utóbbi több mint tíz évben nyugati színvonalú lett a Ferencváros”
És mit szól a magyar válogatott sikereihez?
Alapvetően nem a taktika miatt nézem a focit, hanem mert jó szurkolni, és mert remélem, hogy bejön a tippmixem. (Nevet) De látom, milyen csodát vitt véghez Marco Rossi, aki az első pillanattól igazi vezető. Manchester United-drukker vagyok, így amikor megtudtam, hogy Szoboszlai Dominik a Liverpoolhoz szerződik, felállt a szőr a hátamon. (Nevet) De hát ez óriási büszkeség! Az, hogy a gyerekek Szoboszlai-, nem pedig Ronaldo- meg Messi-mezben járnak, jól mutatja, hová jutott a magyar foci. Mennyien mondták, hogy felesleges felépíteni a Puskás Arénát, úgyis üres lesz! Ehhez képest ma elindítják a jegyvásárlást, és a második órára minden belépőt elkapkodnak. A futballkultúra mindenhol az országimázs része – hatalmas dolog, hogy egy Európa-liga-döntőt Budapesten rendeznek meg –, ám ehhez fel kellett építeni a csapatot. Emlékszem, mit kaptam az angol kollégáktól, amikor kint voltam a Wembley-ben az angol–magyar meccsen… Amikor meg mi oda-vissza aláztuk az angolokat, ment az üzenetváltás, lám-lám, mi is megérkeztünk. Most már tartanak tőlünk.
Krausz Gábor
1982-ben született Budapesten. A Gundel Károly Vendéglátó és Turisztikai Technikumban végzett szakácsként, évekig Angliában dolgozott. London éttermeiben Michelincsillagos séfektől tanulta a szakmát. Hazatérése után a Zona étteremben, a Liberté kávéházban és a Ritz éttermében dolgozott, a Deák St. Kitchen étlapkoncepciója is a nevéhez fűződik. 2023-tól a Hilaris Hotels vezető séfje. 2017-től a TV2-n futó Séfek séfe című műsor egyik mentora.
Nyitókép: Mandiner / Földházi Árpád