Donáth Anna nekiment Gyurcsányéknak, lehazugozta a DK-t, majd jelezte, az ellenzéki együttműködést azért nem rúgja fel
Boros Bánk Levente és Nagy Attila Tibor is egyetért abban, hogy a Momentumnak önállóan nincs esélye a DK nélkül.
Eközben kilépett a liláktól Nyirati Klára bajai polgármester, aki amatőr módon támadta meg pártja legfontosabb emberét, Donáth Annát.
Nagyjából valóban az a helyzet a Momentum és a DK között, mint amikor egy épületet felállványoznak, de kihelyeznek egy táblát, hogy a tatarozás alatt az ottani üzletben az árusítás zavartalanul folyik. Csúnyább a portál, nehezebb megtalálni a bejáratot, de ugyanúgy meg lehet venni a sérvkötőt, a gombkészletet vagy a 23 deka karajt.
Néhány hete robbantotta ki a háborút Donáth Anna egy publicisztikában, amelyben finoman fogalmazva is beleszállt a DK-ba, s annak vezetőibe. Lehazugozta a komplett társaságot és kijelentette, ők nem feltételei, épp ellenkezőleg, súlyos gátjai a kormányváltásnak. Ez nem egyszeri, szinte véletlenszerű megvilágosodás volt a részéről, hanem tovább folytatta a hadjáratát, a Szabad Európának adott interjújában pedig plasztikus stiláris elemet is bevitt a mondandójába, amikor azt mondta, ő még egyszer nem akarja befogni az orrát, utalva arra, hogy többet nem fognak Gyurcsány Ferenccel közös listán szerepelni.
Ezt is ajánljuk a témában
Boros Bánk Levente és Nagy Attila Tibor is egyetért abban, hogy a Momentumnak önállóan nincs esélye a DK nélkül.
Ezt is ajánljuk a témában
A Momentum DK-mentes ellenzéket akar, de egyébként támogat DK-s jelöltet.
Mindez a folyamat is azt bizonyítja, hogy Donáth nem elszabadult hajúágyúként viselkedik
– mert akkor már rászóltak volna –, hanem a párt tudatos stratégiája, hogy nekirongyolnak a DK-nak, s minderre elnökségi felhatalmazása van az EP-képviselőnek. A kérdés csupán az, miért, és talán ennél is fontosabb, hogy miért most.
A válasz persze nem túl bonyolult, ránéznek a közvélemény-kutatási adatokra és szomorúan azt tapasztalják, nemhogy erősödtek volna, hanem jó esetben is csak stagnálnak, holott régóta az a céljuk, hogy beérjék Gyurcsányékat. Ám a DK a maga 16 százalék körüli eredményével – a felmérések persze eltérnek, de ez jó átlagnak megfelel – most még legalább két-, két és és félszer annyi szavazóval rendelkezik, mint a 6-7 százalékos lilák. Mindez pedig az önkormányzati alkudozások idején nagyon nem jön jól nekik, hiszen
nyilván a DK érvényesíteni is kívánja a meglévő fölényét. Sőt, ezt már most meg is teszi.
A momentumos gyomrozást Gyurcsányék nem nagyon veszik zokon, azt mondják, nekik mint a legnagyobb ellenzéki erőnek nagyobb a felelősségük is, és sok sikert kívánnak. Ez a nyilvánosságnak szánt panelszöveg, amelyet minden megkérdezett DK-s mondogat, még akár hanyag elegáns megjegyzésnek is tűnhet, de valójában meglehetősen lekezelő kijelentés, hiszen arra utal, hogy
a sas nem kapkod legyek után, az persze más lapra tartozik, Gyurcsányék maguk között hogyan kommentálják Donáth hepciáskodását.
Ennél sokkal érdekesebb, hogy a Momentum vezetői miért nem közölték a párt legújabb irányvonalát az elnökségi döntésektől kissé távolabb eső, főleg vidéki politikusokkal, akiknek tényleg kínos lehet úgy együttműködni és tárgyalni az ottani DK-s szövetségeseikkel, hogy közben országos szinten megy az adok-kapok. Ezért fordulhatott elő, hogy Nyirati Klára bajai polgármester egy nyilvános pódiumbeszélgetésen leszedte a keresztvizet Donáthról. Azt mondta, ez borzasztó rossz lépés volt, ráadásul kikotyogta, hogy erről értekezett
Fekete-Győr András volt pártelnökkel és Soproni Tamás terézvárosi polgármesterrel, akik gyakorlatilag egyetértettek vele,
előbbi szerint hülyeséget csinált az EP-képviselő, utóbbi pedig nem tér magához.
Ezt is ajánljuk a témában
„Donáth Anna hülyeségeket csinál. Ha szövetségre akarunk lépni valakivel, akkor miért rúgunk bele? A Fidesz meg csak röhög a markában” – mondta Nyirati Klára.
Ezek az elképesztő amatörizmusra valló megjegyzések azt mutatják, a párt belső kommunikációjával komoly gondok vannak, amit elismert Tompos Márton, a parlamenti frakció szóvivője is. Az országgyűlési képviselő azt mondta az ATV múlt pénteki Szigorlat című műsorában, hogy pontosabban, alaposabban kellene tájékoztatni a tagjaikat arról, mi a párt hivatalos álláspontja – nem csak a DK-hoz fűződő viszonyukról, hanem például arról is, hogy a Momentum valójában egy liberális párt.
A keménykedő imidzsnek aligha tesz jót, hogy a DK döntése után pár nappal, csütörtökön a lilák bejelentették, ők is támogatják Karácsony Gergelyt az önkormányzati választáson – amit eddig is lehetett sejteni, de most már mindez hivatalos –, azaz újra egy platformra kerületek Gyurcsányékkal. S valószínűleg rajta lesz a Momentum azon a budapesti közös listán is, amelynek a felállítását Gyurcsányék szorgalmazzák, miután gyaníthatóan módosulni fog a fővárosi választási rendszer.
Kapcsolódó vélemény
Budapestet megőrizzük szabad városnak.
Eközben pénteken reggel megírta a 24.hu, hogy Nyirati egy Facebook-posztban határolódott el finoman magától, ennek ellenére fegyelmit indítanak el ellene a Momentumban. Ám amikor kerestük a bejegyzését a közösségi oldalán, már nem találtuk. Ezért
levelet írtunk a polgármesternek, s megkérdeztük, miért vette le a posztját, és elképzelhető-e, hogy belép a DK-ba.
Még nem kaptunk választ, de közben a 24.hu azt közölte, hogy Nyirati ki is lépett a Momentumból.
Ám, hogy a Fidesz legyőzésének szándéka minden vitát felülír, minden konfliktust a szőnyeg alá söpör, azt leginkább Soproni Tamás Mandinernek adott válaszaiból lehet legérzékletesebben megérteni. Fekete-Győr Andráshoz hasonlóan Terézváros polgármestere sem akart nyilatkozni a Nyirati Klárával folytatott, de nem a nyilvánosságnak szánt beszélgetéséről. Azt mondta, a párt által követett politikai irányvonalat – miután azokat az erre hivatott testületek határozzák meg – mindenkinek el kell fogadni, s ez döntően így is van, a módszereket illetően persze lehet vitázni, de ennek megvannak a megfelelő fórumai.
Terézváros polgármestere ugyanakkor hálás az Úristennek azért, hogy ő önkormányzati politikus, hiszen azt tapasztalja, hogy helyben a Momentumot és a DK-t – s persze a helyi koalícióban résztvevő többi pártot is – sokkal több minden köti össze, mint amennyi szétválasztja, így az országos politikában tapasztalható pártvillongások náluk nem okoznak konfliktusokat sem a most folyó munkában, sem a választási együttműködésben.
A VI. kerületben ugyanis állítja, nem ideológiai kérdésekkel foglalkoznak, hanem azzal, hogy miként tudják segíteni az itt lakókat,
hogyan tehetik még szebbé, még élhetőbbé a főváros legszebb városrészét. Mindezekben pedig legfeljebb szakmai viták vannak, de miután ezeket eldöntötték, a képviselő-testületben gyakorlatilag meg is szavazzák, sőt gyakran még a fideszesek is az igen gombot nyomják meg. Így biztos benne, hogy a választópolgárok a júniusi voksoláson értékelni fogják, hogy jól kormányozzák Terézvárost.
Azaz – de ezt már mi tesszük hozzá – valójában nincs semmi látnivaló a DK és a Momentum háza táján, meg kell várni a júniusi önkormányzati választás eredményét, a két pártnak ugyanis az a célja, hogy minél több budapesti, városi, falusi pozíciót foglaljon el, az uniós voksolás pedig megmutatja, milyen a pártok valódi támogatottsága, s annak tudatában meg lehet kezdeni a kenyérharcot, amelyek már a 2026-os parlamenti választásokról szólnak. Egyelőre azonban úgy tűnik, a DK tartja magánál a kezdeményezőképeséget.
Nyitókép: MTI/Demecs Zsolt