„Igazságnak lennie kell” – Orbán Viktor is nyilatkozott a 11 évesen meggyilkolt Till Tamás ügyében
A kisfiút 24 évvel ezelőtt, 2000 májusában gyilkolták meg.
Az EU-s pénzekről, a nemzeti konzultációról, az orosz-ukrán háborúról és a közelgő EP-választás tétjéről is beszélt péntek reggel a miniszterelnök a Kossuth Rádió vendégeként. Összefoglalónk.
Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggel a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorának vendége volt. Kérdésre válaszolva a kormányfő elmondta: a migrációról szóló titkosszolgálati jelentés bizonyítja, hogy Magyarország helyesen járt el, amikor elsők között kimondta:
A migráció és a terrorizmus kéz a kézben jár.”
Mint a kormányfő rámutatott: a migránsok egyre agresszívebbek, egyre durvább eszközökkel akarnak áttörni a déli határkerítésen. A radikalizálódás pedig nem magától történik, terrorszervezetek segítenek nekik ebben – mutatott rá.
A kormányfő a migráció kapcsán aláhúzta: ha egyszer beengedjük, utána nem lehet kitenni őket. Most van módunk megakadályozni, hogy ne jöjjenek létre migránsgettók Magyarországon – fogalmazott a miniszterelnök, hozzátéve, hogy emiatt sem érti, hogy a baloldal hogyan lehet migrációpárti. A kormányfő szerint nemzeti egységnek kellene lennie ebben a témában.
Nem akarunk mini-Gázákat Budapest kerületeiben”
– húzta alá a miniszterelnök, valamint hozzátette: ezért kell harcolni azzal szemben, hogy Brüsszel szétossza a migránsokat Európában, migránsgettókat felépíttettve Magyarországon is.
„Az EU-t azért hoztuk létre, hogy béke és jólét legyen Európában”, de most háború van és a gazdaság területén is lemaradásban vagyunk – mutatott rá a magyar kormányfő egy kérdésre válaszolva. Hozzátéve, hogy Brüsszelben sorra születnek a rossz döntések, mert
a brüsszeli vezetést „foglyul ejtette egy globalista elit, pénzügyi csoportok” és a „döntéseiket ezeknek a csoportoknak az érdekei motiválják. Nem pedig a magyar, német, francia vagy éppen olasz emberek érdeke. Ezért kell változást elérni.”
„Nem az unióban kell elérni változást, mert az unió mi vagyunk” – szögezte le a kormányfő. „A brüsszeli bürokraták világában kell egy változást elérni” – mutatott rá a kormányfő.
A nemzeti konzultáció éppen ezért óriási segítséget jelenthet Brüsszelben a magyar kormány számára, ha azzal kellő mennyiségű felhatalmazást kapunk – mondta el Orbán Viktor. A kormányfő aláhúzta:
meg kell védeni Magyarország déli határát.
A bevándorlás szabályairól szólva a kormányfő hozzátette: ahogy a migrációs nyomás erősödik, úgy kell szigorítani a szabályokat is. Mint tájékoztatott: új idegenrendészeti törvényre van szükség, amely elősegíti, hogy mindenkiről tudni lehessen tudni, hogy milyen jogcímen és mennyi ideig tartózkodhat Magyarországon. A kormányfő szerint akár már idén születhet ilyen törvény.
A miniszterelnök kérdésre válaszolva arról is beszélt, hogy az orosz-ukrán konfliktust már a minszki megállapodás idején lokalizálni kellett volna, csakhogy az USA közbelépésével mára globalizálódott a konfliktus, ami nem érdeke Magyarországnak és Európának, mert tönkretesz minket. „Az orosz-ukrán háború tönkreteszi Európát” – húzta alá a miniszterelnök, aki szerint
fenntarthatatlan amit Európa csinál, a magyar kormány ezért nem támogatta a fegyverek küldését, és nem támogatja azt sem, hogy a magyar adófizetők pénzét elküldjük Ukrajnába. Orbán Viktor közölte: amíg nemzeti kormány van, addig a magyar adófizetők pénzéből nem fogják finanszírozni az ukrán államot és az orosz-ukrán háborút.
Kérdésre válaszolva a miniszterelnök elmondta, hogy a következő másfél hónap a politika számára nagyon nehéz lesz, mert a migrációs és ukrán kérdések nagyon súlyos konfliktusokat okoznak Európában. Az ukrán EU-s csatlakozás terve kapcsán a kormányfő leszögezte:
„az Ukrajana uniós tagságáról szóló tárgyalásokat nem szabad megindítani, mert Ukrajna semmilyen tekintetben nem áll készen arra, hogy az európai uniós tagság ambíciójával tárgyalni tudjon. Azt is mondhatnám, hogy Ukrajna olyan messze van az uniós tagságtól, mint Makó Jeruzsálemtől”
A miniszterelnök ugyanakkor hozzátette: „szeretném nagyon világossá tenni, hogy az Ukrajna európai uniós tagságának,
a tárgyalások megkezdésének az elutasítása magyar részről nem üzlet tárgya. Nem lehet összekötni semmilyen pénzügyi kérdéssel. Amivel tartoznak, azt ide kell adni”
– húzta alá Orbán Viktor. „Erről lehet egyezkedni, költségvetési összefüggésekben lehet is kötni valamilyen megállapodást”, de az ukrán kérdéskör „nem kapcsolható össze a Magyarországnak járó pénzek ügyével” – mutatott rá a kormányfő.
Orbán Viktor elmondta azt is: ha az államadósság és a költségvetési hiány rosszul alakul, akkor Brüsszel bizonyos intézkedéseket léptethet életbe. Persze vannak jó javaslatok, de rosszak is. A rosszak közé tartozik a rezsicsökkentés eltörlése, a kamatstop megszüntetése és az extraprofitadók megszüntetése.
Az utóbbiakról szóló vita már 2024-ben fog megtörténni, de szükséges egy új brüsszeli vezetés, hogy ezen a területen sikeresek legyünk.
A miniszterelnöki interjú véget ért. Köszönjük, hogy velünk tartottak!
Az Orbán Viktorral készült interjút itt nézheti vissza: