Hivatalos! Közzétették a titkosszolgálatok migrációs jelentését
Feloldották a minősítést, a dokumentum elérhető a nemzetbiztonsági bizottság oldalán.
A jelentés szerint a szerb–magyar határnál működő embercsempész csoportok között megkezdődtek a piac újraosztásáért folyó harcok.
A Mandiner beszámolt róla, hogy feloldották a titkosítás alól a migráció és a terrorizmus összefüggéseiről szóló nemzetbiztonsági jelentést.
A beszámolóból kiderül, hogy
a Magyarországon áthaladó balkáni migrációs útvonal felügyeletét terrorista csoportok vehetik át, ami számottevő kockázatot jelent.
A helyzet komolyságát mutatja, hogy a migrációs nyomás növekedése és az Izrael–Hamász-háború miatt európai célpontok vonatkozásában egyre több lehetséges terrortámadásra utaló információ keletkezik – hangsúlyozta a Magyar Nemzet.
Ezt is ajánljuk a témában
Feloldották a minősítést, a dokumentum elérhető a nemzetbiztonsági bizottság oldalán.
Felidézték, hogy Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője, a nemzetbiztonsági bizottság tagja a titkosítás feloldását azzal indokolta, hogy nem szeretnék, ha ez a vita a szőnyeg alá lenne söpörve. Kocsis hangsúlyozta, „ez nem állhat meg a titkosított jelentések szintjén,
mindenkinek tudnia kell Európa legégetőbb problémáiról”.
A nagyobbik kormánypárt frakcióvezetője szerint a jövő évi európai parlamenti választások meghatározó vitája lesz Brüsszel elhibázott, rossz migrációs politikája. Hangsúlyozta, „minden egyes terrorcselekményért a brüsszeli politika a felelős, a migránsútvonalakon ugyanis nemcsak a terroristákat, hanem a fegyvereiket is hozzák, ami ellen erővel kell fellépni”.
Ezt is ajánljuk a témában
A Fidesz frakcióvezetője szerint veszélyt jelent Brüsszel felelőtlen migrációs politikája.
A Magyar Nemzet arról is írt, hogy az jelentés rögzíti: a szerbiai befogadóközpontokba naponta 30-50 migráns érkezik Bulgária és Macedónia felől. Nagyságrendekkel többen jönnek ugyanakkor, akik nem regisztrálnak, ők egyenesen a magyar vagy a boszniai határ felé veszik az irányt. Csak
a szabadkai Makkhetes erdő térségében több ezer olyan migráns tartózkodhat, akik csupán a megfelelő pillanatra várnak, hogy továbbindulhassanak.
A jelentésből kiderült az is, hogy az embercsempész csoportok a feltűnésmentes, gyors utaztatásban érdekeltek. Illegális tevékenységük pedig olyannyira összetetté vált, hogy még a lakásokban, illetve a motelekben történő elszállásolást is megoldják.
A lap arra is felhívta a figyelmet, hogy a fokozott szerb hatósági ellenőrzések és razziák továbbra sem képesek megakadályozni sem a bűnbandák erőszakos jelenlétét, sem az illegális migránsok átjutását Magyarországra. A gyakori rendőrségi akciók következtében az embercsempészek megemelték tarifáikat,
csak az illegális határátlépésért, szállítási költségek nélkül, ezer eurót is elkérnek.
A jelentés külön részben tárgyalja Tádzsikisztán és Afganisztán viszonyát, valamint geopolitikai helyzetét. Kockázatot jelent ugyanis, hogy az Afganisztánban tömegesen élő tádzsikok határokon átnyúló kapcsolataikat kihasználva könnyen jutnak tádzsik útlevélhez. Ez azért fontos, mert a Független Államok Közössége térségén belül így már külön engedély nélkül utazhatnak. Moszkvai átszállással – mindenféle rizikó nélkül – egy-két nap alatt Belgrádba érkezhetnek.
Ezzel a módszerrel az Iszlám Állam, az al-Kaida vagy más tálib szélsőséges szervezetek tagjai észrevétlenül juthatnak az Európai Unió területére.
Másik fontos megállapítás, hogy a török illegális migránsok száma folyamatosan emelkedik. Jellemzően a jó anyagi hátterű törökök (kurdok) azok, akik rászánják magukat az utazásra. A török migránsok Szerbiába legálisan, repülőgéppel érkeznek, majd Belgrádból, elsősorban grúz embercsempészekkel folytatják útjukat Nyugat-Európa irányába – ismertették.
Ezt is ajánljuk a témában
A speciális egységek átkutatják az erdős területeteket, és a gyanús járműveket.
A jelentés szerint a jelentősen emelkedő haszon odavezetett, hogy a szerb–magyar határnál működő embercsempészcsoportok között megkezdődtek a piac újraosztásáért folyó harcok, küzdelmek. Az összetűzések résztvevői között radikális csoportok jelentek meg.
A nemzetbiztonsági tájékoztató két afganisztáni csoport küzdelmét emelik ki. A dokumentum szerint a 313 és a 40-059 megnevezésű embercsempész kör közötti területharc következményeinek tudhatók be a vajdasági fegyveres összetűzések.
A tájékoztatóban arra is kitérnek, hogy szinte már mindennaposnak mondhatók a rendszeres verbális fenyegetőzések, és az, hogy fegyvert fognak a határvadászokra a migránsok.
A beszámolóban fontos bűnügyi adatok is olvashatók. Eszerint a szerb–magyar határszakaszon keresztül éjszakánként 1000-1200 illegális határsértést detektáltak az ideiglenes biztonsági határzárnál. A Csongrád-Csanád Vármegyei Rendőr-főkapitányság tájékoztatása szerint augusztusban előfordult olyan eset, amikor a határzár egyetlen pontján, egy órán belül 293 illegális átjutót észleltek.
A rendőrség közlése szerint a 40. héten ismét rekordot döntött a feltartóztatott, majd visszakísért migránsok száma, amely ebben az időszakban 5606 volt.
A nemzetbiztonsági tájékoztató arról is említést tesz, hogy
az erőszak fokozódik a határtérségben, amely próbára teszi az ott szolgálatot teljesítő állományt.
A dokumentum kitért rá, hogy az állam erőszakmonopóliumát alkalmazva ugyan választ lehetne adni a kihívásokra, de arra valószínűleg az embercsempészek és a migránsok is erőszakkal reagálnának. Ez pedig napi szinten jelentene életveszélyes helyzetet a hivatásos állományra és a migránoskra nézve is – írta a Magyar Nemzet.
***
Ezt is ajánljuk a témában
Személyi sérülés nem történt.
Nyitókép: Attila KISBENEDEK / AFP