Európa jobbra fordul?
A Politico májusi cikke szemléletesen ábrázolta azon uniós államokat, melyekben előre tört, vagy hatalmon van a jobboldal.
A kormány „növekvő gyermekszegénységet, folyamatosan romló egészségügyet és szétvert oktatási rendszert teremtett” – mondta a szocialista politikus.
A kórházi fertőzésekről, a gyermekek helyzetéről és a reálbérekről is beszéltek képviselők az Országgyűlés keddi ülésén, napirend előtt.
Az MSZP-s Gurmai Zita a gyermekek jogainak világnapja kapcsán arról beszélt, hogy
a Fidesz vezette kormány miatt nem születik több gyermek.
Azt mondta: az egy gyermek után járó családi pótlék már egy bolti bevásárlásra sem elég, 13 éve nem emelték a gyest, valamint sok más szociális támogatást is befagyasztottak. A szocialista politikus szerint ma tízezerrel kevesebb gyermek jön évente a világra, mint 2008-ban.
Ahhoz, hogy több gyermek szülessen, kiszámítható, tervezhető, biztonságos körülményekre van szükség. A kormány ehelyett „növekvő gyermekszegénységet, folyamatosan romló egészségügyet és szétvert oktatási rendszert teremtett” – fogalmazott.
Vitályos Eszter, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára válaszában emlékeztetett: a baloldal idején eltörölték a korábbi otthonteremtési rendszert, a kedvezményes kamattámogatott hiteleket, illetve az egy és kétgyermekesek adókedvezményét, míg a háromgyerekesek adókedvezményét radikálisan csökkentették.
Emellett lerövidítették a gyes időtartamát is – tette hozzá.
Az államtitkár kiemelte: csak a csok által 754 milliárd forinttal támogatták a családokat, és több mint 233 ezer család jutott önálló otthonhoz. Megjegyezte: míg 2010-ben csak 32 ezer volt, mára 63 ezer bölcsődei férőhely van Magyarországon.
(MTI)
Nyitókép: MTI/Kovács Tamás