A HÍR TV Globál című magazinjának vendége volt Bogár László közgazdász, aki arról beszélt, milyen hatalmi tényezők mozgatják azt a globális átalakulást, amin az egész világ átmegy, és mindennek milyen, szintén globális következményei lehetnek.
A műsorban idézték Fjodor Lukjanov szavait. Oroszország vezető külpolitikai szakértője néhány nappal ezelőtt úgy nyilatkozott, hogy a nemzetközi rend felbomlóban van, és jelenleg úgy tűnik, nincs is mechanizmus a konfliktusok megoldására, beleértve az Izrael és a Hamasz között zajló eszkalációt is.
„Az utóbbi időben a világ azt látja, hogy régi, befagyott konfliktusok újra fellángolnak” – mondta Lukjanov, példaként említve a hegyi-karabahi ellenségeskedést, az orosz–ukrán szembenállást és az újabb közel-keleti eszkalációt. Szerinte a konfliktusok jelenleg zajló sorozata gyakorlatilag az új világháborút jelenti, amely jelentősen különbözik a 20. század két globális konfliktusától.
Bogár László erre úgy reagált, bár nincs igazán egzakt definíciónk rá, egy katonai konfliktust mikortól nevezünk háborúnak, pláne világháborúnak, valami olyasmiről van szó, hogy „a világháború egy nagy intenzitású katonai konfliktus, aminek történései viszonylag rövid időn belül globálisan kiterjednek mindenkire.
Ilyen értelemben már régóta világháború van, hiszen az ukrán–orosz konfliktus a gáz- és olajárak emelkedése révén rögtön hatással volt a föld minden lakójára.
Ennek a háborúnak pedig a Közel-Keleten zajlik a második felvonása, ha úgy tetszik, ez a második ukrán front.”
A közgazdász úgy véli, hasonlóan nehéz meghatározni a világhatalom fogalmát. Jelen esetben legalább ötszáz éve a nyugati modernitás világát értjük alatta, ezen időszak előtt viszont ötezer évig egymás mellett létezett egy féltucatnyi nagy kultúra (India, Kína és más ázsiai és latin-amerikai államok stb.), amelyek gyakran a másik létezéséről sem tudtak.
„A világ erőszakos összenyitásának következménye a mostani világrend, amit a 19. század óta kapitalizmusnak nevezünk. A Nyugat a létértelmezési rendszerét és berendezését erőszakkal rákényszerítette mindenkire, az enyém minden világok legjobbika logika alapján, a történelemnek ahogyan Fukuyama írta, tehát vége: a nyugati liberális demokrácia és a szabad piacgazdaság kombójánál elképzelni sem lehet jobbat. Vele ellentétben egykori tanára, Samuel Huntington teljesen mást állított A civilizációk összecsapása című művében.
Mégpedig azt, hogy a globális háborúk egész sorozata jön. Sajnos, ez a jóslat látszik inkább beigazolódni”
– fogalmazott Bogár.