Herczeg Zoltán vádlott-társa: a divattervező gyáva módon az én vállamon akar kimászni a gödörből
Egészen mást mondott a történetről a bíróságon a divattervező és az elsőrendű vádlott.
Sz. Szilárd késsel sebesített halálra egy járőrt januárban. A kóros elmeállapotú férfi vallomást tett a bíróságon.
Kedden reggel az előkészítő üléssel megkezdődött a Fővárosi Törvényszéken Sz. Szilárd büntetőpere, aki januárban oltotta ki egy intézkedő rendőr életét.
Ismert, január 12-én este egy újbudai társasház lakói hívták a rendőrséget egy ott lakó férfi miatt, aki egy idegen lakásba akart bejutni. A férfi vallomása szerint zajt hallott a felette lévő lakásból, így azt gondolta, hogy szomszédja bajban lehet, ezért dörömbölni kezdett az ajtón. A szomszéd nem nyitott ajtót, ezért a vádlott a nagyméretű betonbontó kalapácsával több ütéssel betörte az ajtó zárszerkezetét. Az elkövető bement a szomszédja lakásába és közölte, hogy majd megcsináltatja az ajtót, ezután távozott.
A kiérkező rendőrök elő akarták állítani a férfit, aki azonban ekkor nekik támadt, visszaszerezte a tőle elvett 17 centiméter pengehosszúságú kést és
halálosan megsebesítette az egyik járőrt, Baumann Péter rendőr főtörzsőrmestert.
Sz. Szilárd elmenekült a helyszínről és a rendőröknek csak úgy sikerült végül ártalmatlanná tenniük, hogy egy villamosmegállóban lábon lőtték.
A férfi elmeállapota már az elejétől kezdve kérdéseket vetett fel, ezért az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézetbe (IMEI) vitték megfigyelésre, majd a bíróság elrendelte az előzetes kényszergyógykezelését, ami már azt vetítette előre, hogy az elkövető nem beszámítható.
Az ügyészség júliusban emelt vádat a férfi ellen, több hivatalos személy sérelmére elkövetett emberölés bűntettének kísérlete miatt,
ám a vádlott kóros elmeállapotára tekintettel a férfi kényszergyógykezelésének elrendelését indítványozta a vádiratban.
Az előkészítő ülésen – amelyen megjelentek a rendőri akcióban szintén megsérült rendőrök is – az ügyész a vádirat ismertetése kapcsán elmondta, hogy a vádlott kóros elmeállapotú, paranoid pszichózisban szenved, a gyilkosság előtt pedig több konfliktusba is keveredett. Az ügyész elismételte a történteket, valamint ismertette a rendőrök sérüléseit.
A vádlott – aki teljesen összeszedettnek tűnt – a bíró kérdésére
részben beismerte a tettét, így azt, hogy valóba megszúrta a sértetteket.
Közölte azt is, hogy vallomást tesz, így az előkészítő ülés után a bíróság rögtön meg is kezdte az ügy tárgyalását.
A vallomásban Sz. Szilérd elmondta, hogy a társasházba kihívott rendőrök közölték, hogy előállítják, és meg akartak bilincselni. Egy szekrényhez állították, és úgy érezte, hogy az egyik rendőr meg akarja ütni, de ő elhajolt. Ekkor elkezdett futni, a lépcsőház felé, ahol Baumann Péterrel dulakodna kezdtek. Leestek a földre, látta, hogy a kés a földön hevert,
védekezésképpen maga elé tartotta, de nem tett direkt szúró mozdulatot.
A harmadik rendőr végül kicsavarta a kezéből a kést, ekkor elkezdett menekülni. A rendőrök követték az utcára, majd egy villamosmegállóban utolérték, majd figyelmeztetés nélkül lábon lőtték. Mindezt úgy, hogy nála nem volt semmilyen fegyver.
Sz Szilárd elmondta, hogy abban az időben rendszeresen szedett amfetamint és valóban paranoiában szenvedett. Azt érezte, hogy megfigyelik. Ugyanakkor a gyógyszeres kezelésnek köszönhetően teljesen „megváltozott a világnézete.”
A bíró kérdésére elmondta, hogy az idős hölgy, akinek a társasházban a segítségére sietett, nem válaszolt, ezért törte be a lakás ajtaját bontókalapáccsal. Közölte, hogy ő is hívta ki először a rendőröket. Az ügyész kérdésére elmondta, hogy paranoiája miatt hívta névtelenül a rendőröket, de mivel betörte az ajtót, úgy vélte, ki kellett hívni a hatóságot. Védője kérdésére még azt mondta, hogy sajnálja a történteket.
A per a két sérült rendőr meghallgatásával folytatódik decemberben.
Nyitókép: Sz. Szilárd a tárgyaláson (Fotó: Ficsor Márton/Mandiner)