Szijjártó: Más országok érdekeit szolgálják azok, akik az elektromos akkumulátorgyárak ellen hergelnek
Keményen beszólt az akkumulátorgyárakat ellenzőknek a külügyminiszter.
Győrffy Dóra szerint Magyarország alkalmatlan energiaintenzív ipari termelésre, ám az itt befektető külföldi vállalatok erről egészen másképp gondolkoznak. Orbán Viktor korábban kiemelte, félmillió magyar megélhetése függ a technológiaváltás előtt álló járműipartól.
Győrffy Dóra közgazdász a Die Presse osztrák lapban kritizálta a kormány gazdaságpolitikáját, mert szerinte nem veszi figyelembe, hogy Magyarország alkalmatlan energiaintenzív ipari termelésre. „Orbán Viktor nagyhatalom akar lenni az akkumulátorgyártásban nyersanyagok, energia és víz nélkül” – jelentette ki a lapban. Hozzátette, ez véleménye szerint az 1950-es éveket idézi, amikor a kommunisták vasból és acélból akartak országot építeni.
A magyar kormányfő a témával kapcsolatban az Országgyűlésben arról beszélt, ma Magyarországon 140 ezer ember dolgozik a járműiparban, így nagyjából ötszázezer ember megélhetése függ ettől. 2035 után a jelenleg Magyarországon működő autógyárak nem működhetnek az Európai Unió döntésének értelmében, ezért technológiaváltásra van szükség, ha pedig lesz akkumulátorgyár, akkor lesz autógyári munka is.
Orbán Viktor hozzátette:
a Duna vízhozama öt másodperc alatt többet hoz, mint egy akkumulátorgyár egész éves szükséglete, összességében pedig semmilyen szempont nem támasztja alá, hogy a világ legmodernebb technológiáját ne alkalmazzák Magyarországon.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter korábban kijelentette, akik az akkumulátorgyárak ellen hergelnek, azok súlyosan veszélyeztetik a környezetet, hiszen elektromos akkumulátorok nélkül nincsenek elektromos autók, akkor marad a hagyományos hajtáslánc, és akkor a közlekedés átalakítása elmarad, így a környezetvédelmi célokat sem tudjuk elérni.
Ezt is ajánljuk a témában
Keményen beszólt az akkumulátorgyárakat ellenzőknek a külügyminiszter.
Ezért világosan és egyenesen kell beszélnünk arról, hogy akik ma az elektromos akkumulátorgyárak és beszállító vállalataik magyarországi telepítése ellen hergelnek, azok munkahelyek tízezreit veszélyeztetik,
és azt akarják elérni, hogy ezek a munkahelyek valahol egy másik országban vagy más országokban jöjjenek létre” – szögezte le a tárcavezető.
***
A cikket Közép-Európa szakértője, médiafigyelője és piackutatója, a CEPER szemlézte a mandiner.hu számára.
Nyitókép: DPA/Martin Schutt