A bűnügyi felügyeletben lévő ukrán kapitány a balesetről annyit nyilatkozott, hogy az indulás után az egyik szolgálatban lévő matrózzal egyeztetett a kapitányi hídon, majd utána a hajó programigazgatója jött be hozzá, hogy a hangosbeszélőn az utasoknak tartson ismertetőt Budapestről.
Ezután gyorsítani kezdett, leeresztette a kapitányi állást, megközelítve a Margit hidat.
Csaplinszkíj vallomása szerint nem látta a Hableányt, csupán egy apró lökést érzett, amelyről azt hitte, hogy valamilyen uszadékfával ütköztek. Kirohant a kapitányi hídról, de nem látott mást, csak saját hajójának pánikba esett utasait.
Sokkot kapott, és képtelen volt józanul gondolkodni, ezért nem tudta a vészhelyzeti szabályokat maradéktalanul betartani.