A progresszív baloldalon is látják, hogy a kulturális determinálás tévút. Erről szólt ugyanis az a rendezvény, ahol mások mellett a Mandineren korábban említett Christian Welzel- és Ronald Inglehart-féle értéktérképet is kivesézték a résztvevők: Molnár János, Pogátsa Zoltán, valamint Bíró-Nagy András.
A kiindulópontot – talán nem véletlenül –
Orbán Viktor kormányfő gyakran használt szófordulata, a „mi, magyarok” adta,
mivel a baloldali műhelyekben (Friedrich Ebert Stiftung [FES], Policy Solutions, Új Egyenlőség) úgy látják: hamis „nemzetfogalmat” takar.
E kör úgy véli: a kulturális determinálás/homogenizáció nem pusztán egy spontán, hétköznapi jelenség. A politika eszköze is. A FES tudományos munkatársa például úgy fogalmazott az eseményen, hogy naponta tapasztaljuk a kulturális homogenizáció hosszútávú, kártékony és mérgező hatásait, amelynek politikai instrumentalizációit, céljait még tán érteni is lehet. Azonban, ahogy Molnár jelezte, ezen identitáspolitikák nem csak a jobboldalon vannak jelen. Az identitásdeficitek a baloldalon is ott vannak. Itthon akkor például, amikor az ellenzék elveszít egy voksolást.
Pogátsa azt mondta: ilyenkor jön a „birkázás”, meg az, hogy a magyarok képtelenek kapitalizmust, valódi demokráciát működtetni. A liberálisok által sokszor hivatkozott Csepeli György- és Prazsák Gergő-féle tanulmány, Az el nem múló feudalizmus ennek eklatáns példája. Ebben a pozitív példát #BezzegSkandinávia szolgáltatja, a negatívat Magyarország, Románia.
„Csakhogy az soha nem tűnik fel a szerzőknek, talán nem véletlen az, hogy az északi modellt működtető országokban aktívabbak az emberek társadalmilag, és a szegényebb, lecsúszottabb országokban passzívabbak” – mondta a rendezvényen a közgazdász-szociológus, jelezve: reverz homogenizációról van szó.
Hogy lehetne kikerülni a kulturális determinálást, a homogenizációt?
A progresszív baloldalon úgy vélik, nem szabad abba a hibába beleesni, mint amibe a Welzel- és Inglehart-féle értéktérkép vezet: hogy „mi, magyarok” Észak-Macedóniához vagyunk közel, akik hozzánk hasonlóan ugyancsak nem sikeresek, mert értékrendünk nem éppen felvilágosult.
De ennek az értéktérképnek van egy karikatúrája is – hívta fel a figyelmet Pogátsa. Ez pedig úgy néz ki, hogy egy király lődözz a falra, és akárhova lő, jön egy udvari bolond, aki céltáblát rajzol a lövedék becsapódásának pontja köré, hogy úgy tűnjön: a király bizony mindig pontosan, a céltábla kellős közepébe lőtt. „Mert az Ingelhart-Welzel-féle kategóriák teljesen esetlegesek. Mert igazából senkinek nem tűnik fel, hogy bár Magyarország közelebb van Macedóniához, de még közelebb Kínához – fejtegette. – Ha így jelölték volna a kategóriákat, akkor a világ egyik legsikeresebb állama mellett áll Magyarország. Mindjárt más lenne a leányzó fekvése.”