A héten folytatódott a sajtóban csak Gyárfás-perként emlegetett tárgyalás.
A héten meghallgattak egy közismert üzletembert, Vajtó Lajost a Fenyő János meggyilkoltatása ügyében zajló büntetőperben, írja a Magyar Nemzet.
A bíró rajta kívül Óvári Győzőt, Fenyő ügyvédjét, illetve Kovács Lajos nyugalmazott ezredest, a Fenyő-ügy egykori nyomozásának vezetőjét is beidézte,
(Kovács végül betegség miatt nem jelent meg.)
Gyárfás Tamás leszögezte, nem tudott arról, hogy Fenyő Jánosban forrt a düh, mivel nem tudta elviselni a vereséget, és miként Vajtó vallomásaiban és csütörtökön is fogalmazott:
Gyárfás megkérdezte Vajtót: érzékelte-e személyesen, hallotta-e bárkitől, hogy ő is „tüzet okádott volna” Fenyő Jánosra, vagy az 1996. október 11-i, számára kedvező választottbírósági döntés után, akár a legcsekélyebb módon is megnyilvánult volna-e ellene? Vajtó válasza „nem” volt.
Vajtó több korábbi vallomásában azt állította, Fenyő három-négy nappal az 1998. február 11-i halála előtt őt az irodájába hívta és arra kérte, hogy előre tegye közzé a sajtóban a Kaposvári Városi Bíróság Gyárfással kapcsolatos leendő ítéletét, amelyet ő az ügyvédje révén már megszerzett. Vajtó állítása szerint Fenyő az ő médiaérdekeltségeitől független napilapban szerette volna viszontlátni a fentieket. Ez a Népszabadság lehetett volna, amely az MSZP-hez kötődött, így Vajtó gond nélkül intézkedhetett volna, ha akart volna. Fenyőnek megígérte, elintézi a közzétételt, ám annak halála miatt okafogyottá vált a dolog.
Óvári Győző – akit korábban a bíróság már meghallgatott – ismét kijelentette: erről a dokumentumról nem tud semmit.
Mint azt a Magyar Nemzet írja, a tárgyaláson az is kiderült, hogy az NNI nyomozói ellenőrizték Fenyő naptárját, és a naptár alapján kijelenthető, Vajtó rosszul tudta, ő nem három-négy nappal Fenyő János 1998. február 11-i halála előtt járt a Vico székházában, hanem egy hónappal korábban, 1998. január 12-én. A kaposvári tárgyalás pedig ekkor még csak a félidejénél tartott, négy tárgyalási napot tartottak, ezáltal ítéletről szó sem lehetett.
Vajtó 2013. július 11-i kihallgatásán arról is beszélt, a Fenyőtől kapott dokumentumban „szerepelt, hogy a Gyárfás Tamás a döntéshozók közül kit miként vásárolt meg”.
Vajtó a korábbi vallomásaiban hol azt állította, hogy a kedvező ítélet érdekében Gyárfás az ügyész lányát, hol pedig azt, a bíró lányát vette fel a Nap TV-be dolgozni.
Amúgy a Nap TV dokumentumaiban ellenőrizhető, hogy ki, mikor végzett munkát. Mindezt Gyárfás el is mondta a tárgyaláson megjegyzésként.
Kovács Lajos nyomozót már korábban szembesítették Vajtó 2008. június 23-i tanúvallomásában tett állításaival. Vajtó 2008-ban a Vadrózsa étteremben Laborc Sándor, a Nemzetbiztonsági Hivatal főigazgatója és egyik munkatársa, valamint Portik Tamás társaságában egyebek mellett a Fenyő-ügyről, Gyárfás Tamásról is beszélgettek. Vajtó azt mondta: „…Gyárfás, aki egyébként osztálytársa volt a Kovács Lajosnak, maga jelentkezett nála, hogy mosdassa magát… hát, ha nem csinál valamit, ha ő nem követ el valamit, akkor miért mosdatná magát – nem?! Hívás nélkül, maga ment a Kovács Lajoshoz.”
Kovács 2022. szeptember 27-én elmondta a bíróságon: „Ennek semmi értelme nincs, ez hülyeség”. Gyárfás soha nem járt nála, csak akkor találkozott vele, amikor ő a Nap-kelte című műsor vendége volt, de ilyenkor nem a Fenyő-ügyről beszéltek.
Egyébként Kovácsnak nem Gyárfás, hanem Tasnádi Péter volt az osztálytársa, jegyzi meg a Magyar Nemzet.
Vajtó a Vadrózsa étteremben arról is beszélt: van olyan tanúvallomás, amelyikből kiderült, Gyárfás 100 millió forintot fizetett egy szerbnek. Ám kiderült, nincs ilyen tanúvallomás. Vajtó pedig csütörtökön, a korábban általa említett szerbre nem is emlékezett.
Vajtó a rendőrségi vallomásaiban azt is bizonygatta, hogy Fenyő és Gyárfás között soha nem született megállapodás. Ezzel szemben e megállapodásokat a védelem korábban becsatolta a periratokhoz.
A védelem ugyanakkor nem kérdőjelezte meg Vajtó azon állítását, hogy a két fél megállapodása, a kézfogásuk, a peres ügyei lezárása ellenére
Folytatás április végén.
Nyitókép: Gyárfás Tamás médiavállalkozó, sportvezető érkezik büntetőperére a Fővárosi Törvényszék épületében 2020. február 11-én. (MTI/Balogh Zoltán)