Leleplezték a szankciós mutyikat: milliárdokat fizettek ki az EU-s cégek Moszkvának
Sokan a háború után sem vonultak ki.
Idén nemhogy nem csökkent, de még nőtt is az eladás. A legnépszerűbb fa a nordmann.
Azt gondolnánk, hogy a válság visszaveti a karácsonyfapiacot, ám
– mondta a Mandinernek Csordás Péter, a Csordás Faiskola Kft. vezetője. Ők tavaly 18 ezer karácsonyfát adtak el, idén már most háromezerrel többet. Szerinte ennek oka, hogy egyre többen keresik a nordmann fenyőt, az ő faiskolájukban pedig ebből a fajtából van a legtöbb. „Jelentősen visszaesett a lucfenyő piaca, és ez a tendencia folytatódni is fog. A piac egyértelműen a nordmann irányába megy, ezért mi is inkább ezt telepítettünk” – emelte ki.
„Mindenki azt gondolta, hogy az embereknek nem lesz pénzük fűtésre, így a karácsonyfa egészen biztosan hátrébb fog sorolódni, de az eladásaink nem ezt mutatják” – tette hozzá.
Csordásék harmincöt hektáron termelnek fenyőfát Somogyban. „Ezt úgy kell elképzelni, hogy van, ahol kétéves csemeténk van, folyamatosan telepítünk”. Mint mondta, sokan a kivágott fák helyére a még nem megfelelő méretűek közé ültetnek új csemetéket, ők megvárják, amíg kifogy a tábla, vagyis, amikor egy adott területen az azonos korú fákat kivágják, majd beszántják és megművelik a területet, és az egészbe telepítik az új facsemetéket. Így könnyebb a fák ápolása, hiszen gépekkel is megközelíthetők. Ami pedig nem utolsó szempont, lévén, hogy hatalmas a munkaerőhiány, így igyekeznek gépesíteni.
„Traktorral permetezünk például, huszonkét soronként vannak művelő utak a földeken” – mutatott rá Csordás Péter. Fizikailag megterhelő munka, tíz állandó munkatársukból hat lány: „nem tudsz mit csinálni, itt mindenkinek meg kell fognia a fát, szezonban még a nők is pakolnak, persze csak a kisebb fákat, vagyis a két méter alattiakat”.
Ami a favásárlás időzítését illeti, Csordás elmondta: december 15-én szeretett volna nyitni, ám hamarabb kellett. „Azt vettem észre, hogy
mindenki jóval előbb szeretné beszerezni a karácsonyfáját,
sőt nemcsak, hogy előbb beszerzik, de szenteste előtt jóval be is állítják” – tette hozzá. Talán mert mihamarabb szeretnének gyönyörködni az örökzöldben, másrészt praktikus okai is lehetnek: sokan a téli szabadságuk előtt szeretnének túl lenni a díszítésen, hogy az ünnep valóban a pihenésé lehessen.
Egy másfélméteres nordmann fenyő ára 10 ezer forint, ugyanekkora lucfenyőé hét, ezüsté pedig nyolcezer – ezt már az egyik dél-pesti piacon áruló kiskereskedő-őstermelő mondta lapunknak. Ők minden évben kétszáz darab fát szoktak eladni, nem lesz ez másképp idén sem, ugyanúgy viszik, mint korábban – mutatott rá.
„Nézze, ez a másfélméteres tizenöt évig nő”
– mutat egy terebélyes kis fára. Ez alatt az idő alatt pedig van vele bőven munka, permetezni kell, gyomirtózni és metszeni, hogy szép formája legyen.
Népszerűségének egyik oka, hogy levelei puhák és sokáig megmaradnak. Hátránya viszont, hogy a lucfenyővel ellentétben nem áraszt szinte semmilyen illatanyagot.
Nyitókép: Mandiner