Nyugatról érkező elismerés: „Kívülállóként azt látom, hogy Orbán Viktor ezeket a csapdákat eddig sikeresen elkerülte”
A volt brit brexitügyi főtárgyalóval, Lord David Frosttal beszélgettünk.
Fontos, hogy higgadtan, egymást meghallgatva, egy teljes napon át a tények alapján beszéljünk a helyzetről, mondja a Mandinernek Rétvári Bence. A Belügyminisztérium miniszterhelyettese arra kéri a baloldali politikusokat, se itthon, se külföldön ne akadályozzák a brüsszeli megállapodást és a pedagógusbérek nagyarányú emelését.
Hosszú ideje egyre szélesebb konzultációt folytatunk a magyar oktatás résztvevőivel, tanárokkal, szülőkkel egyaránt – mondta a Mandinernek nyilatkozva Rétvári Bence. A Belügyminisztérium miniszterhelyettese emlékeztetett: a nyári online kérdőívet 24 ezer, az őszit pedig már 33 ezer pedagógus töltötte ki, fontos visszajelzéseket adva a tárca számára.
A minisztérium parlamenti államtitkára arra is felhívta a figyelmet, hogy a Köznevelési Kerekasztalban 2015 óta folyamatosan egyeztetnek a pedagógus szervezetek mellett a szülői és diákszervezetek, a fenntartók, valamint a tudományos élet képviselőivel is.
Miután a sajtóban egyre élénkebb találgatás alakul ki arról, mi várható a minisztérium által péntekre összehívott konzultáción, lapunk az esemény céljairól érdeklődött. Rétvári Bence elmondta,
Egész napos konzultációra kerül sor, amelyen több tucat pedagógus szólalhat fel, akik saját tapasztalataikat és javaslataikat osztják majd meg. A tárca miniszteri és államtitkári szinten képviselteti majd magát, bemutatva a kormányzati álláspontot is.
„Fontosnak tartjuk, hogy a legszélesebb körben, őszintén és higgadtan, egymás véleményét meghallgatva, s azt tiszteletben tartva egyeztessünk egy egész napon át személyesen” – mondja Rétvári Bence. Amikor arról kérdeztük, lehetőséget kapnak-e a felszólalásra a kormány oktatáspolitikájához igencsak kritikusan viszonyuló pedagógusok, a miniszterhelyettes úgy válaszolt, a résztvevők és a felszólalók között egyaránt lesznek igazgatók és tanárok, fővárosiak és vidékiek, idősek és fiatalok, kis- és nagy oktatási intézmények képviselői, bizonyára részt vesznek tiltakozók és nem tiltakozók.
Lesznek olyanok is, akik korábban a tiltakozások aktív részesei voltak és ők is bemutatják majd az álláspontjukat, illetve a csendes többség is”
– mutat rá Rétvári, aki szerint a pénteki rendezvényen a teljes magyar pedagógustársadalom képviselteti majd magát.
Amikor Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének alelnöke nyilatkozatával szembesítjük, aki egy rádióinterjúban arra panaszkodott, hogy a PSZ meghívást kapott ugyan, ám nem szólal fel a konzultáción, Rétvári Bence kifejti, „a szakszervezetek is mindig meghívást kapnak a köznevelési kerekasztalra, ahol elmondhatják álláspontjukat, így azzal tisztában vagyunk. Most a gyakorló tanárok tapasztalataira és elképzeléseire vagyunk kíváncsiak. Ennek a higgadt, nyugodt és kulturált körülményeit szeretnénk megteremteni pénteken.”
A napokban bejelentett tanári béremeléssel kapcsolatban a miniszterhelyettes hangsúlyozza, fontos lépés történt annak érdekében, hogy a rendszerváltás óta legmagasabb béremelés valósulhasson meg a pedagógusok körében. „Bízunk benne, hogy a Brüsszellel folytatott egyeztetéseink is nyugvópontra jutnak és nem gördítenek még több akadályt az elé”, mondja Rétvári. Hozzáteszi: „Ha pedig Brüsszel folyósítja a Magyarországot megillető forrásokat, jövőre nem 10, hanem 21, azt követően pedig 10 helyett 25 százalékos béremelést tudunk biztosítani,
végül eljutunk oda, hogy három év múlva 777 ezer forint lehet a pedagógusok átlagbére hazánkban”
– mondja a Mandinernek Rétvári Bence.
A kereszténydemokrata politikus úgy látja, Brüsszel nem maga találta ki a kifogásokat, hanem a magyar baloldal szállította azokat, majd lefordítva egyszerűen visszapostázták Budapestre. „Hangsúlyosan kérjük a baloldalt, hogy ne akadályozza a pedagógusbér-emelést, ahogyan tették ezt az utóbbi hónapokban, és ne szavazzanak a béremelés ellen sem itthon, sem külföldön!” – fogalmazott Rétvári Bence.
Nyitókép: MTI/Bruzák Noémi