„A csehek veszítették a legtöbbet, a magyarok a legkevesebbet” – lengyel lap a válságról
2022. december 21. 17:46
Magyarország kivételével egyik fejlett országban sem tartott lépést a béremelkedés az áremelkedéssel – írják.
2022. december 21. 17:46
p
132
5
242
Mentés
Az RMF24 nevű lengyel lap beszámolt egy friss kutatásról, amelyből az derül ki, hogy a lengyel bérek vásárlóereje egyre kevesebbet ér. Mint írták,
szegényedünk, de nem olyan gyorsan, mint a nyugati világ nagy része.
A lengyel átlagfizetésből egyre kevesebbet lehet vásárolni, de – az OECD (Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet) legfrissebb adatai szerint – más fejlett országokban az infláció miatt az átlagfizetések vásárlóereje még gyorsabban csökken”.
Megjegyezték, a lengyelek eléggé jól védekeztek az infláció ellen, de csak hazánkban nem emésztette fel az áremelkedés a béremelkedést. Mint írták, „a lengyel fizetések elég jól védekeznek az infláció ellen. Magyarország kivételével valamennyi fejlett országban a béremelkedés nem tartott lépést az áremelkedéssel, de a legtöbb OECD-országban az infláció gyorsabban emészti fel a bérek értékét, mint Lengyelországban.”
„A csehek veszítettek a legtöbbet, a magyarok a legkevesebbet”
Mint írták, a nyugati világban Magyarország a kivétel, ugyanis nálunk az OECD kutatása szerint nem csökkent a bérek reálértéke. „Az infláció Magyarországon még magasabb, mint Lengyelországban, de a bérek az év során kétszer olyan gyorsan nőttek, mint nálunk” – írták. A másik véglet a kutatás szerint a csehek, ahol a legerősebben csökkent a reálérték.
A reálbérek éves változása. 2022. szeptember Forrás: OECD.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
Az egész világot felforgatják a Donald Trump által bejelentett vámtarifák és viszonossági vámok. Az Európai Unió vesztes pozícióból próbál egyezkedni az Egyesült Államokkal, és Kína is okozhat meglepetéseket. Megnéztük, hogyan is érintené Európát és benne hazánkat a tényleges vámháború.
A TEMPÓ legújabb adásában Kohán Mátyás elmagyarázza, hogy miért kerülne Ukrajna EU-tagsága felfoghatatlanul sok pénzbe, és miért fizettetnék meg velünk a cechet, miközben a mezőgazdaság, az ipar és a fejlesztések is rámennének Brüsszel tervére.
Miért választják a külföldi turisták a magyar fővárost? Honnan érkeznek elsősorban? Miben kellene még erősödnie Budapestnek? Ezúttal a Magyarországra, különösen a Budapestre irányuló külföldi turizmus kerül a fókuszba: bemutatjuk az eddigi eredményeket és a lehetőségeket.
p
0
0
1
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 242 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.