Ursula von der Leyen szeptemberi beszéde alapján az Unió hosszú távon tervezné megtartani az Oroszország elleni szankciókat, amik szerinte hatékonyak. Sőt, további bővítésben gondolkodik. Mennyire egységes az Európai Parlament ebben a témában, vannak-e alternatív hangok, vélemények?
Az Európai Unió és benne számos tagállam működőképessége jelentős mértékben függ az Oroszországból származó energiahordozóktól. Ez ténykérdés. Egyre több képviselőtársam kezdi felismerni, és meri kimondani is, hogy ebben a kérdésben nincs helye ideológiáknak, sem vágyálmoknak. Európa, a balkáni régió és főleg a V4-ek nem tudnak működni az orosz olaj és gáz nélkül. Örömmel látom, egyre többen látják be, hogy
az nem lehet opció, hogy az uniós polgárok fűtetlen lakásokban és munkahelyeken legyenek kénytelenek átvészelni a közelgő telet.
Mindent meg kell tennünk azért, hogy Európa energiaellátása biztosítva legyen.
A szankciók tönkreteszik Európát és ártanak Magyarországnak – írta. Mire alapozza ezt?
Az európai emberek Brüsszel elhibázott szankciós politikája miatt emelt árat fizetnek az energiáért, ráadásul az energiaellátásban is fennakadásoktól lehet tartani. Az elemzések szerint Oroszország mintegy 337,5 milliárd eurónyi bevételre tehet szert az olaj, a gáz és a szén exportjából, 38 százalékkal többre, mint tavaly. A szankciók miatti korlátozások tovább emelték az energiaárakat, így az Európai Bizottság minden erőfeszítése ellenére sem estek vissza jelentős mértékben Oroszország bevételei.
Míg Európa nagy vesztese a jelenlegi helyzetnek, addig az Egyesült Államokat kevésbé viseli meg a válságos időszak.
Elég, ha megnézzük az euró–dollár árfolyamot, amely az utóbbi javára változott az elmúlt hónapokban. Ha nem sikerül visszafogni az energiahordozók árát és ez a folyamat hosszú távon fennmarad, az gyárak leállásának, beszállítói láncok elakadásának veszélyét is magával hordozza.
Valamit tenni kell Oroszországgal szemben, a végsőkig ki kell tartani Ukrajna mellett – hangzik a szankciópárti érvelés. Ha nem ezt, mi mást kéne tenni Moszkvával szemben? Mi az alternatíva?
Brüsszelben nem sok szó esik arról, hogy a szankciók mellett milyen más megoldási lehetőségek jöhetnek szóba. Az azonban egyre világosabb, Brüsszel elhibázott szankciós politikája jelen formában nem maradhat. Ha a szankciók ilyen ütemben emelték meg az energiaárakat, akkor az embargós intézkedések átgondolása, egyes lépések kivezetése az ellenkező irányba hatna. Azaz: érezhetően olcsóbb lehetne az energia. A legjobb megoldás pedig természetesen a mihamarabbi béke vagy tűzszünet elérése lenne. Az egekbe szökő háborús inflációt, az élelmiszerárak és az energiahordozók költségeinek emelkedését látva azonnali politikai irányváltást kell sürgetnünk, hiszen most ott tartunk, hogy Európa jelentős részén nagyon fájdalmas tél elé néznek.
Magyarországot is érintik az elhibázott brüsszeli szankciós politika negatív következményei,