Az igazi probléma a társadalmilag veszélyes Magyar Péter
És ha az ember ezt a véleményt, merészeli képviselni, máris leorbánistázzák.
A hétvégi tisztújításon Komjáthi Imre elnökhelyettesből társelnök lehet, Kunhalmi Ágnes és Hiller István is megtarthatja eddigi posztját – értesültünk. Radikális irányváltásra nem készülnek az alaposan megfogyatkozott szocialisták, ám az EP-választáson alighanem önállóan indulnak majd.
Nagy meglepetésre nem lehet számítani a Magyar Szocialista Párt szombati tisztújító kongresszusán. Miután a jelölési procedúra már lezárult, borítékolható, hogy régi-új társelnök lesz Kunhalmi Ágnes, a posztjáról a választási kudarc miatt lemondott Tóth Bertalan helyére pedig az eddigi elnökhelyettes Komjáthi Imre érkezik. A frakcióvezetőséget azért Tóth megtartja.
Mindezek nyomán lényegében helyén marad a szocialistákat a választási buktáig irányító pártvezetés, ami korántsem a megújulás irányába tett lépésként értékelhető. Ezt alighanem Ujhelyi István EP-képviselő bánja a legjobban, aki a nyár folyamán bejelentkezett a társelnöki pozícióra, felvetve a párt nevének megváltoztatását. Olyanokat is mondott, hogy „elhervadt a szegfű”, ami információink szerint komoly belső felháborodáshoz vezetett a parlamenti küszöb alá csúszó párt berkeiben.
Ha lehet hinni Ujhelyi kiszivárgott levelének, amit a választmánynak írt, a legjobban Molnár Zsolt pártigazgató húzta fel magát – mindenesetre az EP-képviselő végül hamar visszavonta a be sem adott pályázatát. Legalább olyan gyorsan, ahogy később az uniós tagságról szóló népszavazási kezdeményezésétől is elállt.
Mindezek nyomán a radikális megújulást követelő, úgynevezett Esély-köröket szervező politikus végül a pártból is kilépett. Ezt követően méltatlan vita kezdődött arról, hogy hány millió forinttal tartozik hátrahagyott pártjának. Az MSZP választott képviselői ugyanis egy belső rendelkezés alapján fizetésük egy részét kötelesek beadni a közösbe, amiből aztán karitatív tevékenységet végez a szervezet. Ezen a jogcímen a havi többmillió forintot kereső Ujhelyi elmaradást halmozott fel, egész pontosan nyolcmillió forintot, melynek mostanáig csupán egy részét rendezte.
Ugyanakkor nem Ujhelyi az egyetlen, aki az elmúlt időszakban otthagyta az MSZP-t. Nemrég távozott Molnár Gyula és Szakács László, előzőleg Kiss László és Szaniszló Sándor polgármesterek, akik egyenesen a DK-ba igazoltak át. Az egyik legsikeresebb exszocialista politikus, Botka László szegedi polgármester a napokban a HVG-nek nyilatkozott egykori pártjáról, illetve az ellenzék állapotáról.
Egyebek mellett elmondta:
A választások óta eltelt időben megint az a forgatókönyv érvényesül, ami a negyedik kétharmados győzelemhez juttatta Orbánt.
Az ellenzék egymással van elfoglalva, és azt hiszi, hogy elég lesz majd a kampányban összefogni. Pedig most az EP- és az önkormányzati választások összevonásával még rosszabb lett a helyzet.” Botka felidézte: a 2006-os önkormányzati választásokig az akkori 22 megyei jogú városból tizenhatban MSZP-s, hatban fideszes polgármester volt.
A választások után szerinte ez megfordult, a kisebb településeken pedig még nagyobb volt a fideszes tarolás. Tehát 16 éve van fideszes vezetés a magyar települések döntő részében. Ennek nem csak az őszödi beszéd volt az oka, véli a politikus. Szerinte az önkormányzati választások előtt számos népszerűtlen intézkedést jelentett be a kormány, és az akkori pártvezetést zavarták a helyi „erős emberek”: azt gondolták, a polgármesterek akadályozzák majd a tervezett nagyszabású reformokat. Aztán se reformok nem lettek, se helyi bázis – mutatott rá a szegedi polgármester.
Úgy tudjuk, az MSZP a nemzeti ünnepen nem készül különösebb programmal, a pártvezetés legfeljebb egy szűk körű koszorúzást tart, majd a szocialisták „fakultatív módon” csatlakoznak a tanárok vasárnapi tüntetéséhez – akárcsak a legtöbb ellenzéki párt, Dobrev Klára DK-s árnyékminiszterelnök hívására.
Forrásunk szerint a hétvégi kongresszuson nem várható programbeli újragondolás sem, ám azt egyértelművé akarják tenni, hogy markánsan szociáldemokrata, egyúttal nemzeti alapon szerveződő politikát kívánnak folytatni a jövőben. Nem lesz konkrét döntés a két év múlva esedékes EP-választáson való indulásról, ám az jelen állás szerint
Egyes információk szerint egyébként Ujhelyi azért is lépett ki, mert döntés született arról, hogy nem ő lesz a listavezető 2024-ben. Ezt Tóth Bertalan ugyan hivatalosan cáfolta, ám az egyetlen potenciálisan befutó helyről ettől még informális határozat lehet a vezetésben.
Informátorunk most azt mondta, minden valószínűség szerint Tüttő Kata főpolgármester-helyettes lehet az MSZP EP-listájának első helyén.
Nyitókép: Tüttő Kata főpolgármester-helyettes beszél, mellette Karácsony Gergely főpolgármester a koronavírussal kapcsolatos fővárosi intézkedésekről tartott sajtótájékoztatón a Főpolgármesteri Hivatal udvarán 2020. március 12-én. (MTI/Mónus Márton)