Kiderült, Donald Tusk Mandiner-olvasó, kommentálta is a lapunkban megjelent egyik cikket
Lengyelország miniszterelnöke csütörtökön interjút adott az Európai Tanács brüsszeli csúcstalálkozója közben.
A legtöbb lekérdezést a rendszer elindításakor regisztrálták, de most is minden nap futnak be adatigénylések. A rendszer az Ügyfélkapun keresztül működik és szigorú szabályok vonatkoznak a megismert információk felhasználására.
2022. február 1. és szeptember 15. között összesen 6 771 lekérdezés érkezett, az úgynevezett pedofil-nyilvántartásba – tudta meg lapunk a Belügyminisztérium Kommunikációs Osztályától.
A tárca válaszából az is kiderül, hogy februárban,
Ez a szám azóta jelentősen csökkent, azonban most is minden nap futnak be adatigénylések. Az Országgyűlés tavaly júniusban fogadta el az egyebek mellett a nyilvántartás létrehozásáról szóló, „a pedofil bűnelkövetőkkel szembeni szigorúbb fellépésről, valamint a gyermekek védelme érdekében egyes törvények módosításáról” szóló előterjesztést.
A törvény szigorította a Btk-t, bizonyos munkakörökben és munkahelyeken megtiltotta az ilyen bűncselekmények miatt elítélt személyek alkalmazását, bebörtönzésük esetén feltételes szabadságra bocsátásuk lehetőségét, bűncselekményeik elévülését. A nyilvántartás a magyarorszag.hu oldalról érhető el, a Család majd a Gyermekvédelem fül lenyitásával. Itt érhető el „A gyermekeket sértő nemi élet szabadsága vagy nemi erkölcs elleni bűncselekményt elkövető személyekre vonatozó adatok megismerhetővé tétele” menüpont.
Ez után jön az Ügyfélkapu azonosítás, majd az adatigénylés célhoz kötöttségére vonatkozó nyilatkozatot kitöltése.
Találat esetén a felületen láthatóvá válik a törvényben meghatározott bűncselekmény elkövetéséért jogerősen elítélt családi és utóneve, születési éve, lakcíme, továbbá a legutoljára róla készült arcképmás. Szintén láthatóvá válik a jogerős marasztaló bírósági döntésben szereplő bűncselekmény megnevezése, minősítése, elkövetésének ideje, a döntés jogerőre emelkedésének napja, a külföldi ítélet elismerése, megfeleltetése esetén pedig a külföldi bíróság által hozott határozat jogerőre emelkedésének napja.
és teheti harmadik személy számára megismerhetővé. Tilos a megismert adatokat nyilvánosságra hozni, azokról képernyőfotót, egyéb másolatot, kivonatot vagy összefoglalót készíteni, tilos azokat sokszorosítani, nyilvántartásba rendezni vagy adatbázisba foglalni – figyelmeztetett korábbi közleményében a BM.
A felületen megismert adatok jogellenes megismerése, felhasználása különleges személyes adattal való visszaélés, a bűncselekmény két évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető – tették hozzá.
Nyitókép: Gyerekek a kecskeméti Magyar Népmesék játszótéren (Fotó: MTI/Bús Csaba)