Az EBESZ szerint az átláthatatlan kampányfinanszírozás, valamint a kormány és a kormánypártok egymásra csúszó üzenetei is aláásták a választás folyamatát. Mit mond erről?
Az eredmény önmagáért beszél, ezt még a vesztesek is elismerték. Nincs mit szépíteni, eltűnt mintegy 850 ezer szavazójuk. Ez nem manipuláció miatt történt, hanem azért, mert egész egyszerűen rosszul politizáltak. Megint. Az EBESZ egyébként valaha jobb sorsra érdemes, mértékadó testületnek tűnt, amelynek egyik kiemelt feladata a választások megfigyelése. Ehhez képest már amikor megérkezett a mostani delegáció, rögtön politikai üzengetésbe kezdett. Ez persze annak ismeretében talán érthető, hogy
a csapat egyes tagjai ezer szállal köződnek ahhoz a nemzetközi hálózathoz, amit mi csak Soros-univerzumnak hívunk,
s amely szemben áll a magyar kormány politikájával. Csakhogy ez a tevékenység nem tartozik az eredeti mandátumukhoz, nekik a technikai lebonyolítást, a voksolás tisztaságát és a szabad hozzáférést kellene ellenőrizniük, nem a politikai környezetet elfogultan elemezni. Átlépték a hatáskörüket.
Milyen következménye lehet a csak hónapok múlva elkészülő részletes jelentésüknek? Érinti-e ez a választás érvényességét?
Semmiképp sem. Ha valóban mértékadó testületről beszélhetnénk, alighanem számítana a véleményük, ám jogi következménye nincs a megállapításaiknak. Egyébként több hasonló, immár kőkeményen politizáló nemzetközi szervezet működik, ismerjük őket. Sajnálatos, hogy nem objektív mércével mérnek, a szakmaiság számukra csupán álca.
Miért kapott ki ennyire az ellenzék?
Nem akarok elemzőként feltűnni, de azért láthattuk a közbeszédet meghatározó tényezőket. Szerintem az eredeti téma is elég fajsúlyos volt, nevezetesen annak eldöntése, hogy meg tudjuk-e őrizni az elmúlt tizenkét év eredményeit, vagy visszatér az ország a 2010 előtti kormányzás kudarcos megoldásaihoz. Ezt a dilemmát nem tette semmissé a szomszédunkban kitört háború, ám a fegyveres konfliktus kétségtelenül komoly befolyással bírt a választásra. Tovább emelte a tétet. Kiemelten fontos lett az ehhez való viszonyulás, különösen annak tükrében, hogy a baloldal politikusai felelőtlen, a harcokba való belesodródásunk kockázatával járó kijelentéseket tettek. Annak ellenére, hogy ők is tudták, mennyire fontos a társadalom számára a béke és a biztonság megőrzése. Mindez tehát összeadódott, azonban
a kormány jó teljesítménye volt a választási győzelem alapja, erre rakódott rá a kampány és a háború kérdése.