Beszámoltunk róla, hogy teljes körű választási megfigyelő missziót javasolt az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) az áprilisi magyar parlamenti választásra. Az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatala (ODIHR) most részleteket is közölt az RTL-lel: a misszió vezetője és
a központi csapat Budapesten fog dolgozni, a hosszú távú megfigyelők pedig szerte az országban követik majd a választás előkészületeit.
Katya Andrusz szóvivő elmondta: figyelemmel kísérik majd a törvényi feltételek teljesülését, a szavazók és a jelöltek regisztrációját, és a szabad kampányolás lehetőségét is és már hetekkel korábban elkezdenek dolgozni. A teljes megfigyelés azt jelenti, hogy néhány nappal a választás előtt rövid távú megfigyelők is érkeznek hazánkba, ők a szavazás napján a szavazókörökben figyelik majd, hogy mi történik.
Előzetes felmérés
Az EBESZ január 17-e és 22-e között Külgazdasági és Külügyminisztérium meghívására már előzetes felmérést folytattak. Andrusz elmondása szerint a külügyminisztérium mellett jártak a az Igazságügyi Minisztériumban, a Nemzeti Választási Irodánál, a Nemzeti Választási Bizottságnál, az Alkotmánybíróságnál, a Legfelsőbb Bíróságon és a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságnál.
A látogatásról szóló jelentés szerint több aggály is felmerült:
- sokan – különösen vidéken – nem férnek hozzá a független médiához, és csak elfogult kampánytudósításokkal találkoznak;
- a választásokkal egy időben tartott népszavazás miatt a kormányzati és a kormánypárti kommunikáció összecsúszhat;
- az ellenzéknek – például a plakáthelyekhez való hozzáférés miatt – szűkebbek a lehetőségei a kampányolásban;
- kétségek merülnek fel a kampányfinanszírozással kapcsolatban;
- a civilek nem nagyon bíznak a szavazatszámláló bizottságok függetlenségében, különösen vidéken.
Fotó: SERGEI GAPON / AFP