Cáfolta lapunknak az V. kerületi Önkormányzat a Főváros vezetésének állításait azon belvárosi ingatlanok eladásáról, amelyek kapcsán a Fővárosi Közgyűlés baloldali többsége vizsgálóbizottságot állított fel a múlt héten. A Főváros a kerület ingatlanértékesítési gyakorlatában akar kutakodni, konkrétan abban, hogy a közelmúltban megvalósult ingatlaneladások pályáztatása törvényesen zajlott-e és hogy a kerület megfelelően biztosította-e a Főváros elővásárlási jogát.
Belváros-Lipótváros Önkormányzata ugyanakkor lapunkkal azt közölte, hogy
a kerület az ingatlanértékesítések során mindig a működésére vonatkozó jogszabályok maradéktalan betartásával jár el,
ami igaz az elővásárlási jogosultakkal szemben fennálló kötelezettségeinek teljesítésére is.
A kerület szerint a Karácsony Gergely állításaival szemben minden feltétel adott volt a Fővárosi Önkormányzat számára, hogy a rendelkezésére álló határidőben éljen az elővásárlás lehetőségével. Az V. kerület 2021. november 4-én hívta fel a Fővárosi Önkormányzatot, hogy nyilatkozzon, akar-e élni ezen jogával, tájékoztatva őket az ehhez szükséges, lényegesnek minősített feltételekről. A nyilatkozattételre harminc nap állt rendelkezésére.
Lényegtelen információk és lejárt határidő
A Főváros azonban annak ellenére, hogy a megfelelő információk birtokában volt, levelezést kezdeményezett kerülettel, utóbbiak állítása szerint különféle, lényegtelen információk beszerzése érdekében. Közben azonban lejárt a harminc napos határidő.
Karácsony Gergely azonban csupán a múlt héten nyújtotta be a közgyűlés elé az elővásárlási jog gyakorlásával összefüggő előterjesztést, pedig ezt akár a tavaly november 24-én tartott ülésen is megtehette volna – a határidő letelte előtt. Ráadásul az előterjesztés a már 2021. november hónapban is rendelkezésre álló, a kerületi önkormányzat által közölt lényeges feltételek ismeretén alapult, mintegy igazolva, hogy ezen feltételek ismerete elegendő, illetve elégséges a joggyakorlás felőli döntéshez – érvelt lapunknak a Belváros.
A kerület közlése szerint mindez arra mutat rá, hogy
a Főváros célja nem a joggyakorlás volt, hanem, hogy politikai kampánytémává tegye Belváros ingatlanértékesítését,
elterelve ezzel a figyelmet többek közt a Városháza-botrányról.
Ezzel együtt a Közgyűlés baloldali többsége múlt héten arról is határozott, hogy a tavaly év végén az V. kerület által értékesített nyolc ingatlan esetében így utólag is élni kíván elővásárlási jogával.
Az előterjesztésről szóló vitában Láng Zsolt a Fidesz-KDNP frakció vezetője feltette a kérdést: van-e az ingatlanok megvételére most egy milliárd forintja a Fővárosnak és egyáltalán miért ilyen fontosak ezek az ingatlanok? Arra is rámutatott, hogy ezekből a Földhivatal már többet bejegyzett az új tulajdonosok javára, tehát jogi perekre kell számítani, ha ezeket vissza akarják szerezni. Ennek fényében nagyon kíváncsi vagyok, hogy ez megvalósul-e, és nem bukik-e végül rajta a Fővárosi Önkormányzat – mondta a frakcióvezető.
Karácsony Gergely főpolgármester a múlt heti a vitában azt mondta, hogy az V. került mindent elkövetett, hogy a Főváros ne tudja mérlegelni, éljen-e elő az elővásárlási jogával. Szerinte szó sincs arról, hogy ők mulasztottak volna.
Hogy egyébként mit is kezdene a Főváros a nevezett ingatlanokkal,
azzal kapcsolatban még a baloldal is önellentmondásba került,
hiszen míg V. Naszályi Márta, az I. kerület párbeszédes polgármestere arról beszélt, hogy amikor bármilyen önkormányzat él az elővásárlási jogával, az elsősorban nem a pénzről, hanem értékmegőrzésről, értékteremtésről szó, addig Kiss Ambrus, főpolgármester-helyettes feketén-fehéren elmondta, hogy ezeket az ingatlanokat megveszik, majd rögtön el is adják, még ebben az évben. Tehát szós sincs értékmegőrzésről.
Szentgyörgyvölgyi: Ez csak elterelés
Az eladásokat vizsgáló bizottság létrehozásával Szentgyörvölgyi Péter, az V. kerület fideszes polgármestere szerint a Főváros csak a saját zűrös ügyeiről akarja elterelni a figyelmet. A Fidesz-KDNP szerint megkérdőjelezhető az is, hogy a Fővárosnak van-e jogosítványa egy szuverén önkormányzat belügyeit vizsgálni. Ahogy Láng Zsolt is feltette a kérdést: mit akar játszani a Főváros, rendőrséget, ügyészséget vagy kormányhivatalt
„Elkezdhetünk akár országos és nemzetközi ügyekben vagy űrkutatásban is vizsgálóbizottságokat felállítani” – jegyezte meg a frakcióvezető.
Jogászok szerint is abszurditás az, hogy a Fővárosi Önkormányzat bármely kerületi önkormányzat bármely ügyében, akár bizottsági, akár egyéb formában vizsgálódjék.
Az önkormányzatok ugyanis nem egymás alá és fölérendeltségében működnek. Erre tekintettel a fővárosnak nincs legitim kompetenciája a szóban forgó vizsgálóbizottság felállítására.
Nyitókép: Karácsony Gergely a Fővárosi Közgyűlés múlt heti ülésén (fotó:MTI: Bruzák Noémi)