Felbontották Bauer Ferenc fideszes önkormányzati képviselő feleségének vagyonnyilatkozatát. Jogszabályok szerint erre nem kerülhetett volna sor. A DK-s Szaniszló Sándor adminisztrációs hibát emleget. A kormánypárti képviselő viszont lejáratási szándékot vél a háttérben.
Csütörtökön ül össze a képviselő-testület a XVIII. kerületben, ahol a napirendi pontok tárgyalása mellett terítékre kerül egy kényes ügy is.
Mint arról a Mandiner.hu több alkalommal is beszámolt, január 31-ig kellett leadni az önkormányzati, országgyűlési képviselők és a velük egy háztartásban élő hozzátartozók vagyonnyilatkozatait. A metódus nem túl komplikált: a politikusok hetekkel korábban kapnak egy felhívást a hivataloktól, hogy tegyenek eleget vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségüknek. Az érintettek kitöltik a nyilatkozatokat, szignóval látják el a dokumentumokat, amelyek bekerülnek egy lezárt, ugyancsak aláírással ellátott borítékba. A képviselők a leadás pillanatában átvesznek egy átvételi elismervényt, valamint visszakapják az előző évi nyilatkozatokat. Hozzátartozóik esetében a lezárt borítékokat.
Csakhogy
a belviszályokkal is tarkított DK-s vezetésű kerületben a fideszes Bauer Ferenc önkormányzati képviselő úgy kapta vissza felesége vagyonnyilatkozatát, hogy a boríték feltűnően nyitva volt.
Hatályos jogszabályok szerint a borítékot csak akkor lehetett volna felbontani, ha a képviselővel szemben épp hivatalos eljárás zajlik. Természetesen ennek is megvan a hivatalos formája. Ez esetben azonban ilyenről nincs szó, bár a baloldal – kerületi kiadványokon keresztül – több esetben megpróbálta már a kormánypárti politikust, mint a Vasvári Pál Polgári Egyesület társelnökét, hamis vádakkal lejáratni.
A fideszes képviselő a vagyonnyilatkozatok átvételekor azonnal jelezte a Humánpolitikai Osztályon, hogy hozzátartozójának a borítékja fel lett nyitva. Minderről jegyzőkönyv készült. Ezt követően pedig levelet írt Szaniszló Sándor Gyurcsány-párti városvezetőnek, afelől érdeklődve: ki és mikor bontotta fel felesége vagyonnyilatkozatát; milyen célból és kinek az engedélyével történt a boríték kinyitása; készült-e a vagyonnyilatkozat felbontásáról jegyzőkönyv; kapott-e az esetről tájékoztatást a polgármester, illetve a jegyző; miért nem értesítették a politikust a történtekről; kinek volt lehetősége a dokumentumban szereplő adatok megtekintésére?
Portálunk megszerezte Szaniszló válaszait.
Mint írta, a rendkívüli jogrend adta lehetőséggel élve a „képviselők és a nem képviselő bizottsági tagok vagyonnyilatkozatának előzetes formai vizsgálatára három önkormányzati bizottsági tagot, Nagy Balázst, Kiss Róbertet és Láng Istvánt (bizottsági elnököt)” kérte fel, hogy segítsék a rá ruházott hatáskör gyakorlását.
Ám a formai vizsgálat során „az a sajnálatos esemény történt, hogy tévesen egyes hozzátartozói vagyonnyilatkozatok is felbontásra kerültek – folytatta a DK-s polgármester. – A hiba észlelését követően azonban a hozzátartozói vagyonnyilatkozatok átvizsgálására, formai ellenőrzésére nem került sor, az csak a képviselők, és a nem képviselő bizottsági tagok vagyonnyilatkozataira terjedt ki. A tévesen felbontott hozzátartozói vagyonnyilatkozatok pedig az adminisztrációs hiba észlelését követően a képviselők, és a nem képviselő bizottsági tagok vagyonnyilatkozataitól elkülönítésre és a Polgármesteri Hivatal őrzésért felelős munkatársának visszaadásra kerültek” – tette hozzá, megjegyezve: a jelenlévő önkormányzati képviselők utóbb aláírásukkal hitelesítették a fentebb említetteket.
A városvezető azt is jelezte, sem a jegyző, sem ő nem kapott tájékoztatást az „adminisztrációs hibáról”; Bauer értesítésére a járványhelyzet és az akkor jellemző „atipikus munkavégzés (távmunka)” miatt nem kerülhetett sor; a hozzátartozói nyilatkozatokat pedig egy „egyéb iratoktól elkülönítetten, kizárólag az őrzésért felelős által hozzáférhető, biztonsági zárral ellátott tűzbiztos lemezszekrényben őrizzük, így
Válaszában a fideszes önkormányzati képviselő leszögezte: Kiss Róbert tájékoztatása alapján csupán egy vagyonnyilatkozatot, a felesége borítékját bontották fel (ezt a vizsgálatkor felvett feljegyzésen rögzítette). „A véletlen felbontást észlelve miért nem lett azonnal elkülönítve a többi hozzátartozó vagyonnyilatkozata, s ha mégis felbontásra került több hozzátartozói vagyonnyilatkozat – amit a tények ismeretében kétlek –, miért nem történt intézkedés a helyszínen? – fogalmazott Bauer –. Véleményem szerint azonnal jegyzőkönyvet kellett volna felvenni a történtekről, a vagyonnyilatkozatot lezárni, lepecsételni, engem kiértesíteni, majd részemről a hozzátartozói vagyonnyilatkozatot egy új borítékban lezárva visszaadni az őrzésért felelős munkatársnak.”
Mint írta, megdöbbentő, hogy a jogtalanul felbontott vagyonnyilatkozat „minden további nélkül, több kézen átmenve, juthatott el az őrzésért felelős munkatársakhoz, akiknek lehetősége volt a tartalmának megismerésére is”. Hangsúlyozta, ha a helyszínen rögtön elkülönítésre kerültek és átadták a felbontott vagyonnyilatkozatokat az őrzésért felelős munkatársnak, akkor azok „nyitott állapotban” kerültek hozzá, ami véleménye szerint minimum elgondolkodtató, mert „szándékosan vagy ennyire nem értettek hozzá a vizsgálatot végző személyek, elsősorban a bizottsági elnök, akinek tisztségéből adódóan az előírásokat és a tennivalókat tudnia kell”. Arról nem is beszélve – fűzte hozzá –, megvolt a lehetősége azoknak, akik kézhez kapták a borítékokat, hogy megszerezzék a felesége adatait.
– olvasható a portálunkhoz ugyancsak eljutott levélben.
Csütörtökön kiderül, lesz-e felelőse a történteknek.
Nyitókép: Facebook