Hosszabb elemzést közölt a visegrádi együttműködés jelenéről „Nem annyira fantasztikus négyes” címmel a Politico európai kiadása. A lap szerint a visegrádi négyek egyre megosztottabbak, s az egész együttműködés lassan inkább V2+2 lesz, nem V4.
Szlovákiának és Csehországnak olyan kormányai lettek, amik „visszavezetik őket az EU-s mainstreambe”
A megosztottság okát a szerzők – Bayer Lili és Jan Cienksi – abban látják, hogy
Lengyelország és Magyarország „gyorsan maga mögött hagy mindent, amitől egy demokrácia liberális lesz”,
”,miközben Szlovákiának és Csehországnak olyan kormányai lettek, amik „visszavezetik őket az EU-s mainstreambe”. A cikk idézi az új cseh Európa-miniszter, Mikuláš Bek e héten tett nyilatkozatát, ami szerint hazánk és Lengyelország egyre súlyosabb vitákba bonyolódik az Európai Unió többi tagállamával, de Csehország és Szlovákia nem ebből a kottából játszik.
„Vannak még közös területek, de a románcnak már rég vége van”
A szerzők elismerik ugyan, hogy sok olyan ügy van, ami összetartja a visegrádi négyeket, de egyre több a megosztó kérdés is. Ilyen például az országok Oroszország- és Kína-politikája és a jogállamisági kérdés is a lap szerint. „Egyre nagyobb a politikai és kulturális széttartás az országok között” – állítja a lapnak nyilatkozó lengyel szakértő, aki szerint „vannak még közös területek, de a románcnak már rég vége van”.
A Politico szerzői szerint ennek leginkább az az oka, hogy Prágában és Pozsonyban megváltozott a politikai széljárás. A cikk szerint
Eduard Heger miniszterelnökké választása „bebetonozta a szakítást a közelmúlt populista kormányaival”,
”,amivel Szlovákia sokáig egyedül maradt a csoporton belül, de amióta Petr Fiala vezetésével új kormány alakult Csehországban, Prága is inkább a nyugat felé fordulna.
„Vannak nézeteltérések a csoporton belül”
A cikk szerint a V4-en belül a jogállamisági ügyben van a legtöbb nézeteltérés.
Szlovákia és most már a csehek is máshol állnak, mint Magyarország és Lengyelország, ha a jogállamiság kerül szóba. Mindkét adminisztrációnak az EU erősítése, és nem az aláaknázása az érdeke”
”– állítja egy, a Politicónak nyilatkozó, meg nem nevezett szlovák tisztviselő. Szerinte a csehek most végre felvállalják azt, amit Babiš alatt elhallgattak. A szerzők úgy látják, hogy a visegrádi csoport fontos diplomáciai eszköz Magyarország és Lengyelország számára „egy olyan időszakban, amikor a két főváros [Budapest és Varsó] egyre elszigeteltebb”. Azt ugyanakkor a V4-ek is elismerik a cikk szerint, hogy vannak nézeteltérések a csoporton belül.