A Mandiner több alkalommal fordult az érintettekhez, hogy megtudja a pontos számokat; hogy felfedje a Kilencvenkilenc Mozgalom mögött álló támogatókat; hogy érdeklődjön afelől, a Karácsonyt támogató szervezet támogatni fogja-e Márki-Zayt. Értékelhető választ azonban csak egyszer kaptunk. „A kampányköltéseket a törvényben előírt határidőig nyilvánosságra hozzuk, a jövő héten a 99 Mozgalom költései a mozgalom honlapján – szintén a jogszabályoknak előírtaknak megfelelően – nyilvánosak lesznek” – írta október 14-én a Fővárosi Önkormányzat munkatársa, ám a számok azóta sem lettek nyilvánosságra hozva.
Transparency: El kell fogadni, hogy a politika pénzbe kerül
Ugyancsak kérdéseket juttatunk el a Transparency International Magyarországhoz (TI HU), hogy megtudjuk: miként vélekednek a fentebb vázolt átláthatatlansági dilemmákhoz; mit gondolnak arról, hogy pártközpontban cseng ki a magát civil szervezetként aposztrofáló Kilencvenkilenc Mozgalom telefonszáma; miként lehetne az előválasztás folyamatát még transzparensebbé tenni; s hogy terveznek-e az ügyben kutatásokat, tanulmányokat készíteni, ahogy azt a kormánypártok költekezése meg szokták tenni. (Mint lentebb olvashatják, most sem tettek másképp.) Konkrét válaszokat egyébként nem kaptunk.
A brüsszeli, valamint Soros Györgyhöz köthető forrásokból is ténykedő szervezet azt írta: „Az előválasztás folyamatára, mint ahogy minden, a hivatalos kampányidőszakon kívül eső politikai, közéleti tevékenységre
nem vonatkoznak a szigorúnak mondható kampányfinanszírozási szabályok, az előválasztás jogilag nem értelmezhető, politikai magánkezdeményezésről van szó.”
Jelezték, bár a jelenlegi törvényi előírások alapján mind a parlamenti, mind az önkormányzati és európai parlamenti voksolások esetében meg van szabva, hogy a megmérettetésen induló jelöltekre, politikai pártokra milyen szabályok érvényesek, a kampányköltésekre vonatkozó szabályokat a parlamenti választások esetében külön jogszabály rendezi; kutatásaik alapján a kampányköltekezések rendre meghaladhatták az előírásokban foglalt maximális kereteket. Utaltak például 2020-as borsodi időközi választásokra, amely után az Állami Számvevőszék (Ász) megállapította: a Fidesz-KDNP győztes jelöltje, Koncz Zsófia többet költött a törvényi keretnél.