Bármikor, bárkivel

Ő ugyanis, mármint Orbán, a Viktor, bármikor és bárkivel hajlandó leülni beszélgetni, ahol értelmes társsal találja magát szembe.

Meseszép panoráma, remek ételek, dicső történelmi múltra emlékezés és kultúrális programok – ezt kínálja a nemrég megnyílt Aranybástya étterem és kávéház. Interjúnk Bottyán István igazgatóval.
Béres Sándor interjúja.
***
Honnan a névválasztás?
A villa története rendkívül izgalmas és sokszínű, viszontláthatjuk benne hazánk történelmének egy darabját. Az itt fekvő középkori lakóházak, temetők maradványait csak a 20. században tárták fel. Ekkor bukkantak rá a törökök által, az 1684-es sikertelen ostrom után épített kőfal és bástya maradványaira is, köztük az Aranybástyára. A 19. században gróf Lónyay Menyhért családja tulajdonába került az ingatlan. Lónyay jó kapcsolatot ápolt Ybl Miklóssal, és haláláig a Magyar Tudományos akadémia elnöke is volt. Az ismeretségből megbízás lett, ennek gyümölcseként született meg ez a csodálatos épület. Néhány évtized múlva már báró Hatvany Ferenc lett a tulajdonos, aki páratlan gyűjteménye mellett pezsgő kulturális életet is hozott a házba.
Akkor innen a név: Ybl-Lónyay-Hatvany Villa
Így van, ezért nevezzük így a házat. Ahogy visszatekintünk a múltra, láthatjuk, hogy a polgárosodó Magyarország meghatározó alakjai fordultak meg ebben az épületben, kezdve a magyar pénzügyek és tudományok kiemelkedő alakjától, Lónyay Menyhérttől, a hazai ipart meghatározó Hatvany családig. Az első ismert, itt fekvő építmény az Aranybástya, ennek alapjain épült meg az Ybl által tervezett klasszicista lakóház, amelyben otthonra lelt a polgárosodó Magyarország szellemisége is. Sajnos a II. világháborúban az épület elpusztult, helyén sokáig semmi nem utalt az egykori díszes épületre és a benne pezsgő kulturális életre. Majd a rendszerváltást követően történtek lépések az újjáépítésére, de közel 20 évet kellett várni, hogy az egykori lakóház mindenki számára látogatható legyen. Szeretnénk felépíteni egy olyan közösségi teret, amely szellemiségében az Ybl-i hagyományt folytatva a XXI. századi budapesti polgárságnak, a hazai gazdasági, kulturális és tudományos élet szereplőinek kedvenc találkozó helyévé válik, és persze az ideérkező turisták számára is felkeresndő úticél.
Milyen programokkal várják az idelátogatókat?
Az épület új tulajdonosa a Batthyány Lajos Alapítvány, amely gyakorlatilag egy év alatt befejezte a lassan húsz éve húzódó kivitelezését. A beruházás célja az volt, hogy a ház minél jobban szolgálja az alapítvány közfeladatait. Helyet kapott itt kutatói iroda, kifejezetten tudományos és kulturális események megszervezésére kialakított rendezvénytér, színvonalas, de megfizethető kávéház és étterem, valamint multifunkcionális szalon is. A tervek között szerepel egy Hatvany Ferenc által készített festményeket bemutató galéria kialakítása is, ez ingyenesen látogatható lesz.
Jól értem, akkor ide bárki bejöhet akár kávéra, akár egy sétára, gyönyörködni a panorámában?
Sőt! Kifejezetten cél volt, hogy minél szélesebb rétegeket szólítson meg az Aranybástya. Lehessen itt békésen kávézni, sütizni, vagy akár komolyabb üzleti, tudományos vagy kulturális találkozót ideszervezni.
Említette az alapítvány közfeladatait. Melyek ezek?
A Batthyány Lajos Alapítvány legfontosabb közfeladata a társadalom műveltségi szintjének emelése, a magaskultúra széleskörű terjesztése, valamint a tudományos és kutatási tevékenység folytatása és finanszírozása. A könyvtárként, tárgyalóteremként, közösségi térként funkcionáló reprezentatív helyiségeknek ez a rendeltetése. Az itt megvalósuló események is az alapítvány fenti célját szolgálják. De tervezünk jótékonysági rendezvényt is. A befolyt adományokból olyan szervezeteket szeretnénk támogatni, amelyek a nehéz helyzetben lévő polgártársainkat közvetlenül tudják segíteni – gondolok itt különösen súlyos betegséggel küzdő vagy fogyatékkal élő, tragikus sorsú emberekre.
Mit lehet tudni a többi rendezvényteremről?
Az épület több szabadtéri rendezvényhelyszínnel is büszkélkedik. Talán a leglátványosabb a Rózsakert terasz. Ez az egyik büszkeségünk, közel 80-150 fő befogadására alkalmas, hangulatos víztükörrel, zöldnövényekkel szegélyezett pergolával és olyan csodálatos panorámával, mellyel kevés budapesti étterem rendelkezik. Innen tudunk átsétálni a Panoráma teraszra, ahonnan szintén gyönyörű kilátás tárul elénk, de méreteiből és elhelyezkedéséből fakadóan intimebb hangulatot kínál az idelátogatóknak. Ezt elsősorban 30-70 fős eseményekre ajánljuk.
Mit tud ajánlani az Aranybástya egész éven át?
Az étterem is bérelhető. Alapesetben itt 86 fő tud leülni, de állófogadást akár 100-120 ember részére is meg tudunk szervezni. Ehhez kapcsolódik lobby és bárpult, ahol helyben pörkölt kávéból készült különlegességek és kézműves koktélok fogyaszthatók. A lobbyból a lépcsőházon keresztül jutunk le az egykori Aranybástya romjainak is helyet adó színházterembe, amely mozgatható színpaddal, hatalmas ledfallal és kiváló minőségű hangtechnikával rendelkezik. Itt döntően kerekasztal-beszélgetések, bemutatók, konferenciák kapnak helyet, 50-120 fős létszám-keretek között. A színházterem a Királylépcsőről is közvetlenül megközelíthető. Számomra az egyik legkedvesebb helyiség a Galéria, ahova már nagyon várjuk a festményeket. A Galéria 60-80 fő befogadására alkalmas, beépített üvegbárpulttal rendelkezik.
Ha már étterem és kávéház, nem kerülhetjük meg a gasztronómiát sem. Mit lehet tudni az Aranybástyáról?
Az operatív működést három kiváló ember vezeti. Keresztes Gábor, aki éttermi és gazdasági igazgatóként gyakorlatilag mindenért felel, ami a házban történik. Madar Kinga, aki a nemzetközi vendéglátásban szerzett tapasztalataira alapozva szervezi a rendezvényeket. Tóth Tamás executive séf, aki a világot bejárva, itthoni követségi konyhafőnökként gyűjtött tapasztalatait önti „örömkonyhába” az Aranybástya vendégeinek tányérjain. A célunk az, hogy felelevenítsük a századforduló székesfővárosának polgári kávéházi hangulatát. Tamás gyermekkori kedvenc ételén, a sertéspofapörköltön túl szerepel a kínálatban vegán kétszersült töltött édesburgonya, de házi vegyes húsleves is. Van cukrászunk is László Péter személyében. Kezei alól látványos, finom és megfizethető sütemények kerülnek ki. Ezzel mintegy megkoronázza az étkezést.
Nyitóképen: Az Ybl-Lónyay-Hatvany villa megújult épülete.