A harmadik, a legkomolyabb per az, amelyet a Pest megyei szervezet indított amiatt, mert feloszlatták őket közvetlenül a kongresszus előtt. Az indok az volt, hogy törvénytelenül gazdálkodtak, és a 87 helyi csoport közül egy-kettő már több mint egy éve nem működött. A kizárt tagok viszont állítják, a valóságos ok egész más volt: a csaknem kétezres tagság 90 százaléka ugyanis Tóth Bertalan riválisát, Mesterházy Attilát támogatta, s ha a körükből kikerülő küldöttek szavazhattak volna, gyaníthatóan ez utóbbi politikus nyer, s lesz társelnök Kunhalmi Ágnessel. Ezért kellett a pártvezetésnek ehhez a drasztikus eszközhöz folyamodni.
Forrásunk szerint nem kétséges, a bíróság megállapítja, hogy a tisztújító kongresszus törvénytelen keretek között ült össze, ezért megsemmisíti a döntéseit, így új elnököket, más tisztségviselőket is kell majd választani. S ha valóban így lesz, az alapjaiban rengetheti meg a pártot. Ám itt még nem tartunk, hiszen még ki sem tűzték a tárgyalás időpontját. Egyébként az egykori szocialista politikus azt is elmondta,
nem igaz, amit a vezetés kommunikál, hogy folyamatosan lépnek be új tagok a pártba.