A magyarok továbbra is szeretik állampapírba fektetni a pénzüket
Augusztusban az MNB jelentése szerint bőven több, mint 200 milliárd forinttal nőtt a megtakarítás.
Az elszálló lakásárak miatt a fiatalabb korosztály első lakáshoz jutásának támogatása érdekében lazíthatnak a hitelfedezeti mutató szabályain.
A lakásárak emelkedése miatt a hitelfedezeti mutatóra (HFM) vonatkozó szabályozás által előírt önerő-szükséglet előteremtése problémát jelenthet egyes fogyasztói csoportoknak. Főként a fiatalabb korosztály esetében jellemző az, hogy az önerő előteremtése nehézkesebb számukra.
A Portfolio arról ír: az MNB vizsgálja, hogy milyen külföldi példákat léteznek arra vonatkozóan, hogy számukra a lakásvásárlás elérhetősége javuljon. Számos országban alkalmaznak a hitelfedezeti mutatóra vonatkozóan kivételszabályokat, amik az első lakásvásárlók esetében magasabb limiteket engedélyeznek, az MNB vizsgálja, ezeket a hazai környezetben hogyan lehetne bevezetni.
Az MNB közleményében további részleteket osztott meg ezzel kapcsolatban: Magyarországon a fiatalabb korosztályok esetén a HFM korlát első lakásvásárlókra vonatkozó, nemzetközi tapasztalatoknak megfelelő. 5-10 százalékponttal való esetleges emelése évente akár 20 ezer ügyfél lakáshoz jutását könnyíthetné meg.
A hitelfedezeti mutató (HFM) felső korlátja jelenleg az adósságfékszabályok értelmében 80%, vagyis a forgalmi érték négyötödéig lehet hitelt felvenni.
A Makroprudenciális jelentés megállapítása szerint az adósságfék szabályok, a likviditási és finanszírozási szabályok biztosították, hogy a bankok erős ellenállóképeséggel rendelkezzenek egy kihívásokkal teli időszakban is. A hitelezési kapacitás fenntartása érdekében tőkepuffer lazításokat vezettek be a járványidőszak alatt. A hitelezésre az elmúlt időszakban több hatás is volt, a járványhelyzet miatt visszaesés a kockázatvállalásban a banki és az ügyfél oldalon is. Az erős hitelezést jelentős mértékben támogatják az állami hitelezési konstrukciók, nincs túlfűtöttség, inkább a kilábalás támogatásáról van szó, az MNB nem fog emiatt beavatkozni a hitelpiacon.
Ahogy a jelentéssel kiadott közleményben fogalmaztak: a bankrendszer a koronavírus-járvány okozta gazdasági sokk alatt is stabilan és túlzott eladósodásra utaló jelek nélkül töltötte be gazdaságfinanszírozó szerepét, a fizetési moratórium lejárta után azonban a kockázatok várható növekedésének kezelése kiemelt figyelmet igényel.
A tájékoztatón kiemelték: novembertől szűkített körnek lesz elérhető a moratórium, ez alapvetően meghatározza, hogy mennyire látható az intézmények számára az adósok hitelképessége, a moratóriumban lévő állományok törlesztési információi nem álltak eddig rendelkezésre.