A médiatudatosság fontosságára először a Transzparens Újságírásért Alapítvány hívta fel Magyarországon a figyelmet.
Említésre méltó hasonlóság továbbá, hogy a Transzparens egy 2012 óta működő francia Observatoire du journalisme (Újságíró Obszervatórium – a szerk.) nevű alapítvány társszervezeteként jött létre. Ezzel párhuzamosan a 444.hu projektje is az AFP támogatásával született.
Brüsszeli hátszél, EU-s hálózatosodás
A HDMO háttere nyomán érdemes megemlíteni, hogy az Európai Bizottság 2020-ban hozta éltere az Európai Digitális Média Obszervatóriumot (European Digital Media Observatory – EDMO), amelynek célja, hogy koordinálja a tagállamokban működő tényellenőrző központok, szerkesztőségek munkáját: az álhírekkel és a dezinformáció terjedésével foglalkozó tudományos kutatásokat, és a tudatos médiafogyasztással és az ezzel kapcsolatos oktatással foglalkozó szervezetek erőfeszítéseit.
Az EDMO az EU támogatásával, névleg független intézményként működik a firenzei European University Institute irányítása alatt.
Az intézmény elnöke, Renaud Dehousse egyébként azon 23 egyetemi vezető közt volt, akik aláírtak egy Orbán Viktor miniszterelnöknek címzett levelet, amelyben a budapesti CEU állítólagos ellehetetlenítését kifogásolták.
Címlapkép forrása: Facebook