Hobo dermesztő interjúban sózott oda Gyurcsánynak és az őt felkérdező libsiknek
Látod Majka, így is lehet…
A médiatudatosság fogalmát és az álhírek elleni küzdelmet is zászlajára tűzte a 444-et kiadó Magyar Jeti Zrt gondozásában most debütáló Magyar Digitális Média Obszervatórium. Az EU-s pénzből finanszírozott projekt több ponton is hasonlóságot mutat a 2019-ben indult Transzparens Újságírásért Alapítvánnyal.
Amint arról a Mandiner beszámolt, EU-s pénzből finanszírozott projekt keretében tényellenőrző – fact checker – oldalt indít a Soros Györgyhöz köthető 444.hu.
A portál és a Quibit kiadója, a Magyar Jeti Zrt. a francia AFP hírügynökséggel, illetve a Gyurcsány Ferenchez több szálon is köthető Hammer Ferenc Media Universalis Alapítványával működik majd együtt.
A külön szerkesztőséggel bíró baloldali tényellenőrző oldal főszerkesztője Zöldi Blanka lesz, mellette feltűnik Diószegi-Horváth Nóra, a baloldali Mérce volt főszerkesztője, valamint a 444-es Neuberger Eszter. A már idézett közlemény szerint a „Magyar Digitális Média Obszervatórium (Hungarian Digital Media Observatory – HDMO) célja, hogy gyakorló újságírók és szerkesztők, médiakutatók és a terület más szakértőinek segítségével lépjen fel az álhírek és a dezinformáció terjedése ellen, és erősítse a tudatos médiafogyasztást.”
Ehhez hasonló céllal alakult Magyarországon a Transzparnes Újságírásért Alapítvány is 2019-ben, akiknek rendezvényein a 444 újságírói több alkalommal is részt vettek. (A viták ITT és ITT érhetőek el.) A médiatudatosság erősítésének érdekében idén nyáron Vastag Tamást nevezte ki az alapítvány a médiatudatosság nagykövetének. Azt nem tudni, hogy a 444-esek a Transzparens credójából szereztek-e ihletet, vagy a nemzetközi kapcsolataik révén – ettől függetlenül – értesültek a pályázati lehetőségről, annyi azonban biztos, hogy
A médiatudatosság fontosságára először a Transzparens Újságírásért Alapítvány hívta fel Magyarországon a figyelmet.
Említésre méltó hasonlóság továbbá, hogy a Transzparens egy 2012 óta működő francia Observatoire du journalisme (Újságíró Obszervatórium – a szerk.) nevű alapítvány társszervezeteként jött létre. Ezzel párhuzamosan a 444.hu projektje is az AFP támogatásával született.
A HDMO háttere nyomán érdemes megemlíteni, hogy az Európai Bizottság 2020-ban hozta éltere az Európai Digitális Média Obszervatóriumot (European Digital Media Observatory – EDMO), amelynek célja, hogy koordinálja a tagállamokban működő tényellenőrző központok, szerkesztőségek munkáját: az álhírekkel és a dezinformáció terjedésével foglalkozó tudományos kutatásokat, és a tudatos médiafogyasztással és az ezzel kapcsolatos oktatással foglalkozó szervezetek erőfeszítéseit.
Az intézmény elnöke, Renaud Dehousse egyébként azon 23 egyetemi vezető közt volt, akik aláírtak egy Orbán Viktor miniszterelnöknek címzett levelet, amelyben a budapesti CEU állítólagos ellehetetlenítését kifogásolták.
Címlapkép forrása: Facebook