Nincs vége: Karácsony Gergely visszaszólt Bochkor Gábornak
A főpolgármester bocsánatkérést vár a rádiós műsorvezetőtől.
„Kimegy valaki pisilni, és nincs többségünk” – mondta Karácsony a budapesti helyzetről, egyben leszögezte: soha nem fenyegette meg őt Tóth Csaba, aki szerinte meg fogja verni Hadházyt az előválasztáson.
Negyedik miniszterelnök-jelöltként adott interjút a Partizánnak Karácsony Gergely, a beszélgetés péntek este jelent meg a csatornán.
Emlékezetes: korábban Fekete-Győr András ebben a műsorban szerepelt annyira gyengén áprilisban, hogy jelentősen romlottak utána a pozíciói az ellenzéki miniszterelnök-jelöltségért folyó harcban. Megjelent itt Márki-Zay Péter is, aki többek között arról beszélt, hogy tart attól, hogy az ellenzék elárulja az előválasztást.
A múlt héten pedig Pálinkás Józseffel készült interjú – három nappal később kiderült, az egykori miniszter nem tudta összegyűjteni az induláshoz szükséges 20 000 aláírást, így végleg kiszállt a versenyből.
Ákos és Csaba
Karácsony a műsorban a korai, mediános éveiről, LMP-s korszakáról is beszélt. A nagyjából egyórás műsor felénél került szóba Karácsony zuglói polgármesteri korszaka. Egy ponton Gulyás Márton felvetette, hogy szinte minden kampányban előkerül Karácsonyról egy hangfelvétel.
„Azért nem tudok felelősséget vállalni, hogy minden mondat, amit a barátaimnak mondok, azt valaki felveszi, összevágja, kirakja, és akkor utána én azt hadd ne kommentáljam” – mondta Karácsony a híres elásós hanganyagról, amit szerinte nem munkatársa vett fel. Egyben azt is megerősítette: sem őt,
„A Csaba egy kemény harcos. A belső munkákban is az, kifelé is az. Szerintem ő nem sértődik, meg, ha ezt mondom róla, és azért mondom ezt, mert a konfliktusokból már kezd elegem lenni” – jelentette ki Karácsony, aki Gulyás kérdésére leszögezte: Tóth Csabának nincsenek kétes ügyei, ha lennének, nem támogatná.
„Az, hogy az Ákos elindult a Tóth Csabával szemben, annak én azért nem örülök, mert ki fog kapni, pedig az Ákosnak be kellene kerülni a következő Országgyűlésbe” – jósolta meg a zuglói előválasztás eredményét a kerület egykori vezetője.
„Hadházy bizonyított bármit Zugló kapcsán? Nem emlékszem, hogy az Ákos bármit kifúrt volna” – védte meg Tóth Csabát ismét Karácsony.
A DK-probléma
A műsorvezető másik érdekes felvetése a 2018-as választások előtti „szélsőségesen egyenlőtlen” MSZP-DK paktum hátterének megkapargatása volt. Emlékezetes, az akkor még háromszor erősebb szocialista párt 46 helyen lépett vissza Gyurcsányék javára, köztük az ellenzék számára nyerhető budapesti választókerületekben, ezzel hozzásegítve a DK-t, hogy éppen megugorja az öt százalékos parlamenti küszöböt.
„Amikor én miniszterelnök-jelöltként megérkeztem, akkor ez a megállapodás már megvolt. Dönthettem volna úgy, hogy ezt tárgyaljuk újra, de nagyon kevés autoritásom volt ahhoz, hogy ezt megtegyem” – mentegetőzött Karácsony, aki szerint ez „nem is volt annyira rossz deal”.
Arra a felvetésre, hogy a DK ennek köszönheti a politikai túlélését,
Gulyás Márton ezután továbbvitte a DK-s szálat, és felvetette, hogy azóta a Gyurcsány-párt mindig kihasználja Karácsony ingatagságát, mint például akkor, amikor ráindították Kálmán Olgát a budapesti főpolgármesteri előválasztáson.
„A DK igenis kihasználja azokat a helyzeteket, amikor azt érzi, hogy nélküled is képes érvényesíteni a politikai érdekeit” – veti fel a műsorvezető. „Ezzel nem vitatkozom” – érkezett a meglepő válasz Karácsonytól.
Végül szóba került az előválasztás is.
„Bocsánat, de önmagában az, hogy valaki a 2010 előtti kormányok idején közpolitikai szerepet vállalt, ez egy erkölcsi ellehetetlenítését jelenti valakinek?” – válaszolta a főpolgármester arra a vádra, hogy nagy szerepe van a 2010 előtti elit restaurációjában.
„Két fajta politikus van: aki volt már hatalmon, és elkövetett hibákat, illetve aki még nem” – védte meg a posztkommunista balliberális kormányzást a miniszterelnök-jelölt.
Egy esetleges ellenzéki győzelem esetén megvalósuló forgatókönyvekről azt mondta: minden pártnak meghatározó súlya lesz egy kormánykoalícióban, majd párhuzamot vont a mostani budapesti kormányzással, amelyről azt mondta: „Kimegy valaki pisilni, és nincs többségünk”.