Herczeg Ferenc-szobrot avattak a Nemzeti Színházban

2021. szeptember 22. 09:09

Herczeg az első irodalmi Nobel-díjra jelölt magyar író volt.

2021. szeptember 22. 09:09
null

Mellszobrot állítottak Herczeg Ferencnek (1863-1954) a magyar dráma napján, kedden a Nemzeti Színház épületében. A két világháború közötti korszak legnépszerűbb íróját megörökítő művet Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere és Takaró Mihály, a Herczeg Ferenc Társaság elnöke leplezte le. „Bár német származású volt, szívében és lelkében is teljesen magyarrá lett. A két világháború között Magyarország legismertebb, legnagyobb hatású írója volt. Műveinek legfőbb témája a Kárpát-medencei, ezer évre visszanyúló magyar múlt és hagyományok, a keresztény hit” – mondta Kásler Miklós az ünnepségen.    

A miniszter hangsúlyozta: Herczeg Ferenc legfőbb életcélja az volt, hogy a magyar nemzetet művelje, segítse hazája felemelkedését, ápolja és gyarapítsa páratlan kultúráját. „Pontosan látta a trianoni békediktátum történelmi következményeit, társadalmi hatásait, és arra törekedett, hogy erősítse és meghatározza a jövő számára a magyar identitást, az összetartozás gondolatát. Tette mindezt könyvei hasábjain, cikkeiben és a korszak meghatározó közszereplőjeként, írófejedelemként, a Petőfi Társaság elnökeként, a Magyar Tudományos Akadémia társelnökeként is.

– jegyezte meg Kásler Miklós. Beszélt arról, hogy Herczeg Ferenc íróként, illetve a Magyar Revíziós Liga vezetőjeként egyaránt a trianoni békediktátum igazságtalanságára hívta fel a figyelmet. Kitért arra, hogy a kommunista diktatúra nemcsak ignorálta őt, hanem el is akarta feledtetni műveit, a rendszer bukásával azonban ismét kiadták műveit, „mondanivalója ma is aktuális és figyelemreméltó, a nevét viselő díj Magyarországon az egyik legnagyobb irodalmi elismerés”.     

Értékelvűség, tisztánlátás, elfogulatlanság

Takaró Mihály irodalomtörténész azt mondta, Herczeg Ferenc életművét három fogalom jellemezte: az értékelvűség, a tisztánlátás és az elfogulatlanság. Felsorolta, hogy Bizánc című történelmi drámája (1904), majd Kék róka című polgári vígjátéka (1914) Rómától Moszkváig ismertté tette a nevét. Nem sokkal később – mint mellszobrán a felirat is rögzíti – ő lett az első, irodalmi Nobel-díjra jelölt magyar író, mégpedig egymás utáni három évben (1925-1927) Az élet kapuja című kisregényéért. A Herczeg Ferenc Társaság elnöke felidézte, hogy az író méltatói közé tartozott mások mellett a nyugatos Schöpflin Aladár vagy Kosztolányi Dezső. Hozzáfűzte: a második világháborút követően,

„A 20. század legnagyobb száműzött írója tér most vissza közénk, hetvenéves szellemi száműzetéséből. E szobor most méltó helyre került, s vele Herczeg Ferenc is megkapja a kései elégtételt, ismét elfoglalja helyét a magyar irodalom óriásai között”. Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház főigazgatója kiemelte, hogy Herczeg Ferenc él, létezik a magyar színházak repertoárjában, „bármit is próbáltak meg vele elkövetni, jelen volt és marad”. Herczeg Ferenc mellszobrát, amelyet a Herczeg Ferenc Társaság és az Emmi állított, Törley Mária szobrászművész készítette. Az alkotó korábbi, Herczeg Ferencet ábrázoló szobrát 2013-ban avatták fel Badacsonytördemicen.

(MTI)

Fotó: MTI/Kovács Tamás

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 12 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
arato.laszlo
2021. szeptember 23. 19:33
Herczeg majdnem Nobel-díjáról, avagy a bizottság véleménye: „Herczeg célja feltehetően az, hogy párhuzamba állítsa Magyarország jelenlegi szerencsétlenségét a régi tragédiával. A könyv, ameddig megismerhettük, elveszik a római reneszánsz pompájának és hanyatlásának nagyon terjedelmes leírásában, a történet főleg a fiatal magyar nemes és a magával ragadó, szellemes és csaló prostituált kalandjai körül forog, aki végül keresztülhúzza a kardinális számításait. A nagyszabású leírás ugyan nem kelt mélyebb érdeklődést, ennek ellenére a folytatás jobb lehet, mint amennyit a kezdet ígér, hisz Herczeg regényéből látszik, hogy egy kiváló, tehetséggel bíró mesélő és mivel egyébként sem lenne helyénvaló, hogy a teljes mű ismerete nélkül mondjunk ítéletet, a bizottság továbbra is fenn akarja tartani a jelölést a következő évre vonatkozóan.” Majd a folytatásra, ill. a fordításra való hiábavaló várakozás két éve után: „Az előrejelzések szerint a könyv folytatása a kezdetnél annyival jelentősebb lenne, hogy az egész mű megérdemelné a Nobel-díjat. Mindazonáltal ezt valószínűtlennek tartjuk, az író korábbi, fordításban rendelkezésre álló művei alapján. A bizottság ezért szükségtelennek tartja, hogy a jelölést továbbra is fenntartsa, és úgy döntött, hogy erre legfeljebb egy esetleges újabb jelölés esetén fog visszatérni.” Forrás (Magyar Napló): http://epa.niif.hu/03500/03573/00068/pdf/EPA03573_mn_2011_12_35-42.pdf Takaróék magasztaló véleménye más kérdésekben is körülbelül ennyire pontos és mérvadó. Herceg történelmi regényeit egyébként – Az élet kapuját is beleértve – 1983-ban, tehát jóval a rendszerváltás előtt kiadták. Nem volt sikerük.
Gyikó István
2021. szeptember 22. 23:15
Ez azért az Alföli-érában nemtörténhetett/nemistörtént-meg...
Bácskai Bicska
2021. szeptember 22. 13:15
Pont itt volt az ideje. Az, hogy a Vásárhelyi Mariska féle képzelt lámpaernyők elkezdtek izzó vörös fényben világítani és sikkantgatni hozzá, annak a jele, végre valami érdemi dolog történik a magyar kultur- és emlékezetpolitika terén. Nem eget rengető dolog, és mégis az, tekintettel, hogy eddig jóformán emlegetni sem szabadott Herczeg Ferencet, az életművét meg éppenséggel agyonhallgatta a balos és liberális fősodor. Remélem eljön az idő, kezdhetik megszokni, hogy immáron nem feltétlen csak a Nyugat irányából fúj a passzátszél, vannak itt még elfeledett irodalmi nagyságok, olyan művészek, akik nem csak a nemzet asztalára tettek le valamit, hanem életművük egyetemes értelemben is megállja a helyét.
alter_ego
2021. szeptember 22. 09:56
Végre! A vh. harcai közben egy szovjet tiszt felkereste budai házában, mert látni akarta a Kék róka íróját. (A '80-as évek vége felé kiadták önéletírásának cenzúrázott változatát.)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!