Szlovák lap: Orbánék megnyitották Magyarország EU-ból való távozásának témáját

2021. augusztus 26. 09:12

A Deník N szerint a kormányzati kommunikáció ellenére a Huxit nem népszerű Magyarországon.

2021. augusztus 26. 09:12
null

A szlovák Denník N arról számol be, hogy a Fidesz több magasrangú politikusa is jelezte, meg kell fontolni Magyarország további bennmaradását az Európai Unióban. Egy befolyásos politológus a kormánybarát médiában arról írt, hogy itt az idő a Huxitről beszélni. Az Unió egy birodalom jellemzőit mutatja, arrogáns, és teljesen egyértelmű, hogy lenézi Közép- és Kelet-Európa országait – ezek a Huxit pártolóinak fő érvei, akik azt állítják, a „globális pénzügyi elitek” meg akarják büntetni Magyarországot, amiért az nem hajlandó engedelmeskedni az utasításaiknak.

A Huxit ugyanakkor nem teljesen új téma Magyarországon. Orbán Viktor miniszterelnök időről időre visszatér ahhoz az állításhoz, miszerint el tudja képzelni az EU-n kívüli életet is. Orbán Fidesze eredetileg nem volt euroszkeptikus párt, még ha Orbán már 1999- ben is arról beszélt,

ha nem sikerül belépni az Unióba, az nem lesz tragédia.

A szélsőséges Jobbik színrelépése után azonban a Fidesz nem szorgalmazta az Unióból való kilépés gondolatát, még ha bizonyos esetekben kritizálta is Brüsszelt. A kemény euroszkeptikus álláspontot Magyarországon a Jobbik foglalta el.

A helyzet azonban a 2015-ös menekültválság után megváltozott, amikor a Fidesz gyorsan radikalizálódott és szembeszállt Brüsszellel. A Fidesszel szembeni közös fellépést tervező magyar ellenzék most egyértelműen Európa-párti és már a Jobbik sem szólít fel az Unióból való távozásra, éppen ellenkezőleg: Magyarország uniós ügyészséghez való csatlakozását szorgalmazza, amit a Fidesz elutasít.

A kormányzati kommunikáció ellenére a Huxit nem népszerű Magyarországon. A lakosság 83 százaléka támogatja az ország uniós tagságát és ezen a véleményen van a Fideszre szavazók 79 százaléka is. Győri Gábor, a Policy Solutions elemzője szerint azonban

az uniós tagság magas támogatottsága nem feltétlenül jelenti a Huxit gondolatának sikertelenségét.

„A kormányzati kommunikáció célja, hogy az emberekben a Brüsszelről kialakított képet lassan egy olyan ellenséggé változtassák, amellyel gazdasági okokból ugyan együttműködünk, de ha ez nem lesz összeegyeztethető a kormánypárt érdekeivel, akkor ez az együttműködés befejeződhet.” A politológus úgy véli, nem zárhatjuk ki annak a lehetőségét, hogy a Huxit gondolata reális.

Összesen 270 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Csakislovacska
2021. augusztus 27. 22:18
Nem huxit hanem hunexit! Merthogy hunok vagyunk,országunk pedig Hungária,már elég régen!
syphax
2021. augusztus 27. 17:47
1.) NEM(!) "nyitottak ma a magyarok" kilépés tárgyában semmit! SEM "MEG"SEM "KI"! 2.) A fölemlegetett HUXIT valóban népszerűtlen lenne(!) Magyarországon--MÁR HA LÉTEZNE ILYESMI A MAGYARORSZÁGI POLITIKAI KÖZBESZÉDBEN ÉS KÖZGONDOLKODÁSBAN....DE! NINCS!!!! MÉGEGYSZER MONDOM ILYESMI NINCS(!) A MAGYAR POLITIKAI KÖZGONDOLKODÁSBAN ILYEN! ENNÉLFOGVA KEDVES SZLOVÁK BARÁTAINK KÖDFANTOMOKRÓL KÉPZELEGNEK ÉS A SEMMIRE LŐNEK ÁGYÚVAL. 3.) Mellesleg lehet hogy jó lenne, ha létezne "az", amit szlovák szomszédaink képzelegnek de--sajnos--NINCS ILYEN!
rókabácsi
2021. augusztus 27. 13:13
a legújabb soros reklám?
Feri70
2021. augusztus 27. 11:43
Van élet az EU-n kívül is. Hatalmas piacok vannak, ahová az pont az EU miatt nem tudunk lépni. Az EU mint piac már bőven telített, ott még a szintentartás is nehezen megy. Ezt ismerték fel Orbánék, és kerestek új piacokat. Az Eu összlakossága 400 Millió. Törökország magába 80 millió, mint Németország, és folyamatosan nő a fogyasztás. A szarvasmarha exportunk volt amikor pont az EU miatt feneklett meg a törökök felé. De ott van Irán, aki több ezer buszt vásárolt volna, de az EU nem engedte, ezért Irán megvette Kinától. Ki járt rosszul? Ott van Oroszország, magunkat lőjük lábon a szankciókkal. A rendszerváltás előtt minden ,agrár terméket meg vettek, most is meg vennének, és jó a kapcsolat is velük, csak az Uniós szankciók. Aztán ott van Afrika, Egyiptomba az oroszokkal közösen gyártunk több ezer vasuti kocsit. Az afirkaiak, ráadásul, nem szívesen üzletelnek a nyugatiakkal, volt gyarmattartókkal, ezért tud teret nyerni Kina.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!