A Budapest Értéktőzsde oldalán szerdán jelent meg közlemény arról, hogy az augusztus 10-i értesítés szerint a magyar állam, pontosabban a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. 9.777.658 darab Richter-törzsrészvénye átkerült a Nemzeti Egészségügyi és Orvosképzésért Alapítvány tulajdonába. A tranzakciót a 2021. évi XX. törvény 2.§-a rögzíti, amivel a magyar állam befolyása megszűnt a Richterben – írta meg szerdán az Index.
A Richter korábban összesen 10-10 százaléknyi részvénypakettet adott át a Tihanyi Alapítványnak és a Corvinus egyetem mögött álló Maecenas Universitatis Corvini Alapítványnak, további 5,25 százalékot pedig az orvosképzésért alapítványnak. Orbán Gábor a HVG-nek adott interjújában májusban azt mondta, hogy „az új konstrukcióban azért nem kell ellenséges felvásárlástól tartani, mert ha az alapítvány valamiért meg akar szabadulni a pakettjétől, előbb az államnak, majd a Richternek kellene felajánlania” – emlékeztetett az Index cikkében.
„Egy esetleges ellenséges felvásárlás szempontjából, nem azt mondom, hogy ez az ideális helyzet, de elfogadható védelmet jelent a hazai stratégiai irányítás megőrzése szempontjából. Ha ezek a részvények piacra kerülhetnének, egy nagyobb gyógyszeripari vállalatnak esélye lenne felvásárolni a Richtert, és abban a pillanatban megszüntetni a kutatás-fejlesztést, leépíteni a gyártást. Ez itt, a régióban is lejátszódott már a szemünk előtt, tudjuk, mivel jár egy ilyen ellenséges felvásárlásban gondolkodó befektető feltűnése” – fogalmazott akkor a vezérigazgató.
A Semmelweis Egyetem alapítói, tulajdonosi, fenntartói jogait birtokló Nemzeti Egészségügyi és Orvosképzésért Alapítvány kuratóriumának elnöke Orbán Gábor, a Richter vezérigazgatója, a testület tagja Bedros Róbert, a Szent Imre Kórház főigazgatója, Gloviczki Péter érsebész, Szócska Miklós, a Semmelweis egyetem dékánja és Merkely Béla, az SE rektora.
Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt