Visszatért a COVID Európába – ezekre a tünetekre érdemes figyelni
A britek már el is kezdték az emlékeztető oltaásokat.
Az első oltást szeptember 1-jéig kell felvenniük az érintetteknek, kivéve azoknak, akiknek erre szakorvosi véleménnyel alátámasztott egészségügyi indokuk van.
A döntést Orbán Viktor két hete jelentette be, a Magyar Közlöny csütörtöki számában megjelent rendelet szerint az oltás azoknak kötelező, akik az alapellátás feladatait látják el – írta meg a Telex. Ezek részletezve:
- ügyeleti ellátás,
- járóbeteg-szakellátás,
- diagnosztika,
- fekvőbeteg-szakellátás,
- mentést igénylő ellátás,
- betegszállítás,
- bentlakásos szociális vagy gyermekvédelmi intézményben szervezett egészségügyi ellátás,
- fegyveres és rendvédelmi szervek egészségügyi ellátása (dolgozók és fogvatartottak alapellátása).
A fentieken túl a közvetlen lakossági gyógyszerellátásban dolgozók számára is kötelező a vakcina. Egyadagos oltás esetén – ilyen a Janssen – szintén szeptember 1-jéig kell lebonyolítani az oltást. A kétadagos oltásoknál a második adag időpontját az oltást végző orvos jelöli ki. Felmentést a rendelet alól csak az kaphat, akinek erre egészségügyi oka van. Ezt orvosi szakvéleménnyel kell igazolni.
Ha nincs oltás, jöhet az azonnali felmondás
„A munkáltató a foglalkoztatottat felhívhatja a védőoltás felvételének igazolására. A védőoltás felvételét a foglalkoztatott a munkáltató felhívására öt napon belül köteles hitelt érdemlő módon igazolni” – áll a rendeletben.
Azt a foglalkoztatottat, aki a megadott határidőig nem veszi fel a védőoltást, a munkáltató előbb felszólítja, hogy tegyen eleget a rendeletnek. Ekkor az oltásra – vagy az alóla mentesítő orvosi szakvélemény beszerzésére – az érintettnek 15 napja van.
Ha ez nem történik meg, akkor „a foglalkoztatott jogviszonyát felmentéssel, illetve felmondással azonnali hatállyal meg kell szüntetni”. Ebben az esetben az elbocsátott dolgozót sem felmentési idő, sem végkielégítés nem illeti meg.
Nyitókép: MTI/Rosta Tibor